Farklı Konseptlerin Mimarı

Farklı Konseptlerin Mimarı

İstanbul Çekmeköy’deki Le Delmare Life Club bünyesinde hizmet veren Roof Lounge & Bistro ile Ataşehir’deki Roof 45’lik Restaurant’ın genel koordinatörü ve executive şefi olan Orhan Akpınar, sağlıkla iç içe bir menü kurgulamış.

Çekmeköy’deki mekânın menüsünde yer alan ‘Sporcu Menüsü’ ve ‘Fit Menü’ alternatifleri, sporu bir yaşam biçimi olarak benimseyen kişilerin kalori ihtiyaçları göz önünde tutularak, diyetisyen önerileri ile hazırlanıyor. Et ve sebzelerin gramajları bile özel olarak planlanmış durumda… Akpınar, Ataşehir’de kasım ayı içerisinde müzik ve lezzet konseptini yenileyerek hedef kitlesiyle buluşacak olan Roof 45’lik Restaurant’ın menü ve ambiyansıyla birebir ilgileniyor.

Her alanda deneyimli

1985 yılından bu yana yemek sektöründe hizmet veren Orhan Akpınar, iş hayatı boyunca komilikten garsonluğa, şeflikten executive şefliğe kadar farklı görevlerde bulunmuş, deneyimli bir isim. Bugüne kadar Club 29, Nişantaşı Bronz Restaurant, Akmerkez’de S Cafe gibi farklı restoranlarda çalışan Orhan Akpınar, Chocolate restoran zincirinde şube müdürlüğü de yaptı. Bu dönem boyunca mutfak alanında özel eğitimler aldığını ifade eden Akpınar, “Yemeğe ve mutfağa yönelik özel bir ilgim vardı. Club 29’da çalışırken yabancı, özellikle de Fransız aşçılarla aram çok iyiydi. Çırağan Sarayı’nın o dönemki şefi Hüseyin Ulaş, arkadaşımdı. Onun aracılığıyla, Çırağan’da yurt dışından gelen şeflerin hazırladıkları workshop ve seminerlere katıldım. İtalyan, Fransız, Meksikalı şeflerin sunumlarını izledim. Yaklaşık 3 yıl süren bu eğitimler, mutfağa yönelik merakımı ve ilgimi daha da artırdı. Chocolate’ın Şaşkınbakkal şubesinin mutfak şefi oldum. 10 yıl boyunca farklı şubelerde görev yaptım. Bu süreci ise piyasada yeni açılan restoranların konsept menü danışmanlığını üstlenmem takip etti. Kendi danışmanlık şirketimi kurdum. Aşçı, komi, garson gibi yeme-içme sektöründe hizmet veren marka ve kurumların nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak ekiplerin eğitimleri ile ilgileniyordum. Ataşehir ve Çekmeköy’de Le Delmare Life Club bünyesinde hizmet veren Roof Lounge & Bistro’lara da danışmanlık verirken bu görevde kalıcı olmamı teklif ettiler. Ben de kabul ettim.” diyor.

Diyet seçeneklerden vazgeçmeyenlere…

Çekmeköy’deki Roof Lounge & Bistro’nun hem sporseverlere hem de damak tadına düşkün kişilere hitap ettiğinin altını çizen Akpınar, “Çekmeköy’de özel bir konuma sahibiz. Hedef kitlemiz hem Le Delmare Life Club üyeleri hem de Çekmeköy’ün üst düzey sakinleri… Sporcu menüsü ve fit menü konseptimiz çok beğeni topluyor. Burada esas amacımız; hedef kitlemize sağlıklı lezzetlerle sağlıklı bir yaşam sunabilmek. Menüleri, diyetisyen eşliğinde hazırlıyoruz. Kalori ve gramaj verileri de belirlenmiş oluyor. Konuklarımız; protein, karbonhidrat ve sebze seçenekleri arasından kendilerine en uygun alternatifleri seçme şansına sahip. Bu piliç ızgara, somon ızgara, buharda pişmiş levrek ya da lokum bonfile ızgara olabilir… Un ve yağ içermeyen, yağ yakıcı detoks çorbamız da son derece popüler. Etlerimizi Öz Sarıgazi adlı kasaptan temin ediyoruz. Etleri Kars ve Erzincan’dan getirtiyorlar.” yorumunda bulunuyor. Diyet alternatiflerin yanı sıra pizza ve balık seçeneklerine de ilgi son derece büyük. Haftada bir gün özel balık spesiyalleri hazırlanıyor. Mekânın öne çıkan bir diğer özelliği ise 10 ya da 20 kişilik gruplara, kişisel istekler doğrultusunda barbekü menü seçeneği sunulması… Orhan Akpınar özellikle maç günlerinde, bu seçeneğe yoğun ilgi olduğunu belirtiyor. Kahvaltı seçenekleriyle iddialı olduklarını söyleyen Akpınar, sözlerine şöyle devam ediyor: “Reçellerimiz tamamen el yapımı. Anne pişisi, yumurtalı ekmek, özel kasap sucuğu, Ezine beyaz peyniri, Trabzon tereyağı gibi tamamen yerel ve butik lezzetlerin öne çıktığı bir kahvaltı konseptine sahibiz.”

İki şube, iki farklı konsept

Ataşehir’deki mekânın konsept ve ambiyansını yenilediklerini, fit ve sporcu menüsü odaklı yapının çok daha dışına çıktıklarını vurgulayan Orhan Akpınar, “Mekan; Roof 45’lik Restaurant adıyla yeniden yapılandı. Müzeyyen Senar, Ayten Alpman gibi isimlerin afişlerinin yer aldığı, şarkılarının çaldığı, beğendili paçanga, çıtır mantı, patlıcan yatağında karides gibi özel spesiyallerin öne çıktığı bir mekân kurguladık. Antakya ve Ege mutfağı spesiyallerine odaklandık. Farklı Ege otlarımız ve Antakya’ya özgü mezelerimiz olacak. İş gereği İskenderun ve Antakya’da da bulundum. Bu nedenle bu yörelere has lezzetlere de hakimim. Menü konsepti de sil baştan tasarlandı. Hem Ataşehir’deki yenilenen mekânımız hem de Çekmeköy’deki tesisimiz 60 kişi kapasiteli.” diyor. Her iki mekânda servis ve mutfak personeli olmak üzere toplamda 25 kişilik bir ekibin başında olan Akpınar, şu an Ataşehir ve Çekmeköy restoranları arasında mekik dokuyor. Ataşehir’deki Roof 45’lik Restaurant, yeni konseptiyle kasım ayında hizmete açılacak. Raillife için özel olarak mutfağa giren Orhan Akpınar; spor meraklılarına yağ yakıcı detoks çorba, lokum bonfile ızgara ve somon ızgara;  hamur işi meraklılarına ise Roof Lounge & Bistro’nun en sevilen pizza ve pide seçeneklerinden arasında yer alan oryantal pizza ve otlu peynirli pide hazırladı.

Yemek spesiyalleri

Yağ yakıcı detoks çorba

Lokum bonfile ızgara

Oryantal pizza

Otlu peynirli pide

Somon ızgara

Şef Orhan Akpınar’dan Somon Izgara tarifi

Malzemeler: 220 gram somon fileto, 180 gram baby patates, 2 gram deniz tuzu, 6 gram sıvıyağ, 50 gram limon, 50 gram yeşillik ve 50 gram tatlı chili sosu.

Hazırlanışı: Somon filetoyu yağlayın. Ardından deniz tuzu ile tuzlayın. Izgarada yaklaşık 12 dakika çevirerek pişirin. Taze patatesleri haşlayın. Daha sonra patatesleri dörde bölüp teflon tavada kızarana kadar pişirin. Pul biber, kekik ve tuz ile tatlandırıp servis tabağına alın. Servis tabağına zeytinyağı ve limonla tatlandırılan roka salatasını koyun. Patates salatasını ve somon ızgarayı da ilave edin. Tatlı chili sos ile servis edin. Afiyet olsun.