Fazla Kilolarla Mücadele

Fazla Kilolarla Mücadele

Fazla kilo son yılların en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Fazla kilosu ile kendi oluşturduğu diyetlerle ya da farklı şekillerde mücadele edenler bir yana uzmanlara başvuranların sayısı da giderek artıyor. Ancak gerek kendi başına zayıflayanlar gerekse de uzmanlara başvuranların dikkatli tercihlerde bulunması gerekiyor.

Uzmanlar kendilerine başvuran kilolu hastalara yaklaşımları önemli… Buna göre; fazla kilo, bölgesel yağlanma, selülit veya dokularda gevşeme probleminin ne kadar süre önce, neye bağlı olarak oluştuğu ve geliştiği, zaman içerisindeki seyri ve gelişimi, aile öyküsünün olup olmadığı, alışkanlıkları, sistem sorgulamaları, devamlı hastalıkların var olup olmadığı, yaşam tarzları, sosyokültürel seviye dikkatlice sorgulanmalı ve problemin gelişim nedeni hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Daha sonra hastanın fiziksel değerlendirmesi için biyokimyasal analizi, fiziksel muayenesi yapılmalı ve vücut bileşenlerini gösteren vücut kompozisyon testi gerçekleştirilmelidir. Fiziksel muayenede özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar; çeşitli damar hastalıkları, kalp hastalığı, osteoporoz, kanama ve pıhtılaşmaya yatkınlık problemleridir. Bütün bu elde edilen veriler toplanarak hastanın durumu netleştirilir ve tedavide izlenmesi gereken yol belirlenir.

HANGİ DİYET FAYDALI?

Magazin değeri yüksek diyetlerden mutlaka kaçınılmalıdır. Bu diyetler fayda yerine zarar verebilir. Herkesin vücudu, problemi ve ihtiyaçları farklı olduğuna göre beslenirken beslenme takvimi ve içeriği de farklılık göstermelidir. O nedenle hazır diyetlerden uzak durmalısınız. Beslenme ve diyet uzmanınız sizi için gerekli olan beslenme ve diyet disiplinini size hazırlayacak, gerekli takibinizi yapacaktır.

SİNERJİ OLUŞTURMAK…

Problemlerin vücut kompozisyon testlerine tabi tutulması ve hangi metotlara ihtiyacın olduğunun saptanması selülitli veya şişman kişiler için ilk adımdır. Bundan sonra metotların birkaçı bir araya getirilerek, haftada bir yapılan uygulamalarla güçlendirilmiş etki oluşturulabilmektedir. Böylece daha kalıcı, daha sağlıklı ve konforlu terapiler gerçekleştirilebilmektedir.

ÖNCE ZARAR VERİLMEMELİ

Tüm zayıflama yöntemleri kişiler için zayıflamaya yardımcıdır ve uygulanacak yöntemlerin kişilerin dokularına zarar vermemesi son derece önemli. Örneğin kemik erimesi olan kişilerin ultrasonoterapi, akciğer ve kalp hastalığı olan kişilerin karboksiterapi, bacaklarında damar problemi olan kişilerin elektroterapi ve vakumterapi gibi, karaciğer ve sindirim problemi olan kişilerin ise metabolizmayı hızlandıran yöntemlerden uzak durması gerekiyor. Özellikle zayıflama amaçlı dokulara çeşitli ilaçların enjeksiyonu da kişilere geriye dönüşü olmayan zararlar verebilir.

ALDATMACALARA DİKKAT!

Piyasada şişmanlık problemi olan kişilere yönelik, maalesef aldatıcı nitelikte çok sayıda reklam görüyoruz. Bu kişilerin 10 seansta 10 kg. zayıflama, bir seansta 3 beden incelme gibi ifadelere inanmaması son derece önemli. Sağlıklı zayıflama bilimsel bir düzlemde, kişiye özgü bir yaklaşımla gerçekleştirildiğinde faydalıdır, aksi takdirde uygulanan tedaviler zararlı sonuçlar doğurabilir. Zayıflamada en büyük başarı payı; kişilerin kararlılığındadır. Zayıflayan kişilerin ise gelecekleri için mutlaka elde ettikleri başarıları koruma konusunda dikkatli olmaları gerekir.

KİLOLARLA MÜCADELEYİ KİM KAZANACAK?

Fazla kilolar aslında tüketemediğimiz yağlar veya dokulardan uzaklaştırılamayan toksinlerin vücudun en az hareketli bölgelerde birikmesi ile görülmeye başlar. Dokular arasında yağların ve toksinlerin birikmesi o bölgelerdeki hareketleri kısıtlamaya, hareketle artan ağrıların ortaya çıkmasına, böylece kiloların artması ile kişilerin daha da hareketsiz hale gelmesine neden olur. Bu şikâyetlerin fark edildiği an artık sorunun oldukça belirgin hale geldiği geç bir dönemdir ve çözümü de çok kolay değildir. Zaman zaman insanların vücut ölçülerini giysileriyle test etmesi, kendi ağırlığını tartması, günlük olarak en az ortalama 3 km yol yürüdüğünü kontrol edebilmesi gibi yöntemler kişilerin beden formlarını kontrol etmeleri için son derece değerlidir.

UZM. DR. SİNAN İBİŞ