FEN VE MATEMATİK ÖĞRETMENLERİ BU PROGRAMDA BULUŞUYOR

UZAY AKADEMİSİ PROGRAMI’NA KATILMAYA HAK KAZANAN ÖĞRETMENLER GELECEĞİN BİLİM İNSANI VE MÜHENDİSLERİNİ YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR.

Yenilikçi teknoloji çözümleri sunan Honeywell’in kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak öne çıkan Honeywell Hometown Solutions çatısı altında 2004’ten bu yana düzenlenen Uzay Akademisi Programı (Honeywell Educators At Space Academy-HESA), dünya genelindeki eğitimcileri, sahip oldukları yetkinliklerin çok daha ötesine taşıyan yeni bilgi ve teknolojilerle buluşturuyor. Tüm dünyadan öğretmenlerin konuk edildiği programa bugüne kadar 62 ülke katılım gösterdi ve 2 bin 776 eğitimci mezun oldu.

2017’de 8 öğretmen katıldı 
Honeywell Hometown Solutions çatısı altında yürütülen Uzay Akademisi Programı, (Honeywell Educators at Space Academy-HESA) dünya genelindeki fen ve matematik öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla düzenleniyor. Bu program kapsamında öğretmenlerin eğitim tekniklerine çok daha yenilikçi bir bakış açısı aşılanıyor ve öğretmenler bu vizyonla, fen ve matematik derslerine çok daha büyük bir tutkuyla bağlı öğrenciler yetiştirebilme şansına sahip oluyor. Uzay Akademisi Programı (HESA), dünya genelinde 2004’ten bu yana gerçekleştiriliyor. Uzay Akademisi Programı’na 2013’ten bu yana katılan Türkiye, bu yıl 14-27 Haziran tarihleri arasında ABD Uzay ve Roket Merkezi-U.S Space & Rocket Center’da (USSRC) düzenlenen eğitim programında 8 öğretmenle yer aldı. Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş ile bu programla nasıl bir farkındalık yaratmayı hedefledikleri hakkında konuştuk. Uzay Akademisi Programı’na katılan öğretmenlerin çabalarıyla 3 milyonun üzerinde öğrenciye ulaştıklarının altını çizen Orhan Geniş, “Bugünün öğrencilerinin geleceğin bilim insanı ve mühendisleri olması için çalışıyoruz. 2013-2017 yılları arasında fen ve matematik branşlarında görev yapan 38 Türk öğretmen, Uzay Akademisi Programı’na katılmaya hak kazandı.” diyor.

Farklı bir bakış açısına yatırım yapılıyor
Honeywell’in insanlığın gelişimi için yeni bilim insanlarının yetişmesi ve onların yaptığı buluşlarla dünyanın yeniden şekillenmesi vizyonuyla şekillenen programın, sosyal sorumluluk anlayışlarının bir parçası olduğunu ifade eden Geniş, sözlerine şöyle devam ediyor: “Örneğin; lise çağındaki öğrencilerimiz için uyguladığımız ve benzer bir formata sahip olan Honeywell Liderlik Akademisi (HLCA) programımız da yine bu vizyonumuzun bir parçası. HESA ile eğitimcilerimizi, yetkinliklerini bir adım öteye taşıyacak yeni bilgi ve teknolojilerle buluşturuyoruz. Bu kapsamda hem kendilerini geliştirmelerini hem de farklı bir bakış açısına sahip olmalarını amaçlıyoruz. Eğitmenlere mesleki yeterlilik ve liderlik becerilerini geliştirebilmeleri hususunda bir farkındalık sağlıyoruz. Böylece bilime yatırım yaparak bugünün öğrencilerinin, geleceğin bilim insanı ve mühendisleri olması için çalışıyoruz. Uzay Akademisi Programı’nın (HESA) kapıları; orta öğretim seviyesinde çocuklara eğitim veren ve hâlihazırda bir eğitim kurumunda aktif olarak görev yapan tüm matematik veya fen dersi öğretmenlerine açık. Başvurular; educators.honeywell.com/application adresi üzerinden öğretmenlerimizin kendileri tarafından yapılabiliyor.”

Öğretmenler 45 saatlik özel bir eğitimden geçiyor 
Uzay Akademisi Programı’na (Honeywell Educators at Space Academy-HESA) yönelik ilginin her yıl daha da arttığını söyleyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş, “Bu ilginin hızla artması bize büyük bir mutluluk veriyor. 2017 programına 33 ülke iştirak etti. Yaklaşık 200 öğretmen kampa katıldı. ABD Uzay ve Roket Merkezi-U.S Space & Rocket Center’da (USSRC) gerçekleşen program, bu yıl 14-27 Haziran 2017 tarihleri arasında dünyanın farklı noktalarında görev yapan matematik ve fen öğretmenlerine ev sahipliği yaptı. 45 saatlik sınıf ve keşif odaklı laboratuvar çalışmaları gerçekleştirildi. Aynı format 2018’de de temel olarak devam edecek. Ancak eğitimin içeriği, bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak her yıl güncelleniyor. Program, sınıf ve keşif odaklı laboratuvar çalışmalarını kapsıyor. Hem saha hem de sınıf eğitimlerinin olduğu HESA kapsamında yüksek performanslı jet simülasyonu, senaryo tabanlı uzay görevleri, kodlama, kara ve suda hayatta kalma eğitimi ve interaktif uçuş dinamiği programları gibi eğitimler veriliyor. Eğitimciler ayrıca fen, uzay araştırması ve liderlik becerilerini geliştirme odaklı programlara da katılıyor. Bu sene kampa seçilen fen ve matematik öğretmenlerimiz Aydın, Çanakkale, İstanbul, İzmir ve Kayseri illerinde bulunan orta öğretim kurumlarında görev alıyordu.” diyor.