FENG SHUİ İLE HUZURLU EVLER…

Evlerimiz huzur bulduğumuz, dinlendiğimiz mekânlar… Kimi zaman ise dekorasyonda apılan yanlışlar, yuvanızda rahat etmenizi engelleyebiliyor. Feng shui’ye göre apacağınız dekorasyonla evinizde huzur çemberi oluşturmak mümkün. Peki, bu nasıl olacak? İşte sorumuzun yanıtı:

ÇOCUK ODASI
Odayı sıcak pastel renklerde boyayıp huzurlu, sakin ve uyumaya uygun bir mekân yaratın. Geceleri aksiyon figürlü oyuncakları ortadan kaldırın. Aile resimlerinizi odaya koyup güvende hissetmesini sağlayın. Çocukların rahat uyuyabilmesi için uyurken, odadaki aynaları örtün. Aynalar, odayı uyanık tutarlar… Çocuklarınız aynı odayı paylaşıyorsa, dolap, masa ya da raf gibi her biri için ayrı bir noktayı dekore edin. Böylece çocuklarınızın başkalarının alanlarına saygı göstermeyi öğrenmelerini sağlarsınız.

MİSAFİR ODASI
Misafir odasını diğer odalarınız gibi rahat, sıcak ve güzel yapın. Bu odayı hep açık
bırakın, arada bir ziyaret edip camlarını açın. Odanın kullanılmayan eşya deposuna dönüşmesine izin vermeyin ve düzenli olarak temizleyin.

OTURMA ODASI
Oturma odasında aktif bir enerji sağlamak için sarı, turuncu gibi sıcak renkler kullanılmalı. Kırmızı renk oturma odalarında çok yoğun kullanılırsa, ciddi tartışmalara ve aile bireyleri arasında sorunlara sebep olabilir. Enerjinin rahat dolaşabilmesi, mekânın daha rahat hale gelmesi için eşyaların birbirinden ayrık tutulması gerekir. Dinlenmek için pastel renkler, neşeli ortam için sıcak renkler kullanılmalı.

BEKÂR ODASI
Yatağın dolu olduğu izlenimini veren pelüş oyuncaklardan, bebeklerden ve egzersiz yastıklarından kurtulun. Yalnızlığı simgeleyen sanat eserlerini odanızda tutmayın. Bunların yerine çiftleri, çiçeklerive çoklu şeyleri temsil eden sanat eserlerini asın.Mum, vazo ve kitapları çiftler halinde odanızın sağ uzak bir köşesine koyun. Bu alan, odanızdaki aşk ve evlilikalanıdır. Yatağınızın iki yanına da komodin ve lambalarkoyarak odayı biriyle paylaşıyormuş gibi yapın…

YATAK ODASI
Yatak odası, evin arka tarafında ve geniş bir oda olmalıdır. Egzersiz aleti, masa, bilgisayar ve diğer ‘aktif’ eşyalardan arındırılmalı. Bunları odanızda tutmanız gerekiyorsa yatağınızdan uzağa koyun, kullanmadığınızda üzerini örtün. Yatağınızı cereyanlı ve sakin olmayan cam önüne koymayın. Kapıyı görecek şekilde yerleştirip sakin bir alana sahip olun. Ayrıca sivri köşeleri olmayan, rahat mobilyalar seçin. Yatağınızın altındaki her şeyi kaldırın. Yatağınızın altındaki şeylerin chi’leri (tüm canlıların içindeki evrensel yaşam gücü) bütün gece sizi etkiler. Sıcak ve romantik bir yer haline getirmek için sıcak renkler, romantik müzikler, yumuşak çarşaflar ve kokulu mumlar kullanın. Yatağın iki yanına geniş ve çekici komodinler koyun.