FERAH BİR EV NASIL DEKORE EDİLİR?

Türk insanı için ev demek günün stresinden kaçıp sığındığı ve rahatladığı mekân demek. İşte bu nedenle Türk halkı için ev dekorasyonu önemli bir konu.

Hemen herkes evini dekore ederken ferah ve huzur veren bir mekân oluşturmayı tercih ediyor. Ancak kimi zaman da keyifli bir mekân dekore edelim derken yapılan küçük hatalarla evimizi karmaşık, gözü yoran bir mekân haline getirebiliyoruz. İşte bu gerçekten yola çıkarak ferah bir ev dekore etmek üzere nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırdık:

ÜRÜNLERDE RENK TERCİHİ
Bir evin huzurlu ve ferah bir mekân haline getirilmesinde kullanılan renklerin büyük önemi var. Toprak tonları ve açık renkler ferahlık verirken çok renkli ve bol desenli mobilyalar gözünüzü yorup sizi rahatsız edebilir. Örneğin çocuk odalarında pastel tonlar kullanarak çocuklarınızın rahat ders çalışmasından tutun da uykuya daha kolay geçmelerine kadar birçok konuyu çözmüş olursunuz.

SALON-YEMEK ODASI AYRIMI
Uzmanlara göre, salonlarınızda seçtiğiniz ürünler zamansız ve sade ürünlerden oluşmalı. L tipi salon en kolay döşenen salondur. Özellikle yemek bölümü ayrı olan salonlar her zaman iyidir. Çünkü yemek sonrası dağınık masa görüntüsü misafiri rahatsız etmez. Salon salomanjeli evler eskinin önemli bir uygulamasıydı. Çünkü bu tür evlerde yemek odası kısmı ile oturma kısmı kolayca ayrılıp yemek sonrası dağınıklık aradaki kapının kapatılmasıyla kolayca kamufle edilebiliyordu.

DOĞRU AKSESUAR SEÇİLMELİ
Bir ev dekore edilirken aksesuar seçimi de en az mobilya seçimi kadar önem taşıyor. Çünkü yanlış aksesuar seçimi evinizde yakalamayı hedeflediğiniz havanın yok olmasına bile neden olabilir. Örneğin yemek masasının ardında bulunan büfenin üstünde mutlaka ayna bulunması gerekmiyor. Huzurlu bir mekân için hoş bir tablo ile de dekorasyon tamamlanabilir.

DUVARLARDA ZAMANSIZ RENKLER
Salonunuzda ve odaları birbirine bağlayan koridorlarda açık renk boya tercih ederek mekânın daha geniş ve aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz. Koyu renk seçimi mekânın daha dar görünmesine neden olacaktır. Ekrunun tonları ve beyaz, mekânı geniş göstermesi bakımından zamansız renkler olarak tanımlanıyor. Yatak odalarını oluştururken de sarı, mor gibi renkler asla kullanılmamalı. Çünkü bu renkler sabah uyandığınızda kendinizi solgun ve mutsuz hissetmenize neden olur.

HALI-PERDE SEÇİMİ
Bir evin en önemli unsurlarındandır halı ve perdeler… Özellikle el dokuması kök boyalı halılar mekânlara güzellik katıyor. Koltukları almadan önce halıyı seçip ona uygun koltuk alınması öneriliyor.

Sade, püskülsüz perde seçmek de mekânları daha ferah gösterir. Perdenizin rengini seçerken duvar renginizin devamı bir renkte olması mekânınızı daha ferah gösterecektir. Tül seçerken de düz ve desensizleri seçmeniz öneriliyor. Böylece zamansız ama şık bir ev dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.