FİNANS TEKNOLOJİLERİNE YÖN VERECEK GİRİŞİMCİLER ARANIYOR

Gelecekte finans dünyasının yönünü kod yazılımları ve yazılımcıları belirleyecek. Kendisine güvenen ve en yaratıcı iş fikirlerini hayata geçirebileceğine inanan yazılımcılar, Albaraka Garaj Fintech Hackathonu’nda yarıştı.

Hackathonun kazanları ise temassız ödeme çözümü sunan ‘ÖdEfendi’, machine learning üzerine kurulu robo danışmanlık uygulaması ‘İrfan’ ve sanal çağrı merkezi projesi ‘Hypersoft’ oldu. Katılım bankası bünyesinde kurulan dünyanın ilk startup hızlandırma merkezi Albaraka Garaj’ın ilk çağrısında ise finale 10 inovatif girişim kaldı.

Kod yazılımcıları yarıştı
Finans teknolojileri alanında kod bilgisine güvenen yazılımcılar farklı organizasyonlarla destekleniyor. Bu kapsamda Albaraka Türk, geleceğin finans teknolojilerini yeniden şekillendirmek isteyen kod yazılım geliştiricilerini, Albaraka Garaj Fintech Hackathonu’nda hünerlerini sergilemeye davet etti. www.albarakagaraj.com adresi üzerinden başvuruların alındığı Albaraka Garaj Fintech Hackathonu kapsamında ‘ÖdEfendi: Temassız Ödeme Çözümü’ projesi birinci olurken, ‘İrfan: Machine Learning üzerine kurulu robo danışmanlık uygulaması’ projesi ikinci, ‘Hypersoft: Sanal çağrı merkezi projesi’ ise üçüncü oldu. Gerçekleşen ödül töreninde birinci olan ekibe 10 bin TL’lik ödülünü Albaraka Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu, ikinci olan ekibe 7 bin 500 TL’lik ödülünü Albaraka Banking Group CIO Ahmed Albalooshi ve üçüncü olan ekibe ise 5 bin TL’lik ödülünü Albaraka Genel Müdür Yardımcısı Fatih Boz takdim etti.

Yıkıcı inovatörlere ihtiyaç duyuluyor
Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Teknoloji alanındaki yenilikçi fikirlere hayat vermek ve bu alanda çalışmaları bulunan girişimcileri desteklemek üzere Albaraka Garaj Startup Hızlandırma Merkezi’ni hayata geçirdik. Albaraka Garaj bünyesinde teknoloji tabanlı iş fikirlerine ve projelere sahip girişimcileri destekliyoruz. Albaraka Garaj Fintech Hackathonu ise geleceğin finans teknolojilerini yeniden şekillendirmek isteyen kodlama, tasarım ve pazarlama ekiplerinin iki gün boyunca fikirlerini demolara dönüştürdüğü ve en sonunda büyük ödül için jüri karşısında sunumlarını gerçekleştirdiği inovatif ve dinamik bir etkinlik. Yeni teknolojiler ile birlikte inovasyonun akıl almaz hızına yetişebilmek için partnerlere, fintech girişimlerine ve yıkıcı inovatörlere ihtiyacımız var. Amacımız, klasik bankacılık kanallarının dışında yeni ve dijital sosyal bankacılık kanallarının icat edilmesine öncülük etmek. Müşterilerimizin istediği kanallardan, istediği zaman bize ulaşabilmesi bizim için çok önemli. Bu doğrultuda girişimci adaylarından müşterilerimize daha iyi hizmet sunacak fikir ve projeler bekliyoruz. Yeni uygulamalar ile müşterilerimizin tüm nakit akışını yönetebileceği inovatif bir çözüm sunmak istiyoruz.” diyor.

Dikkat çeken 10 yeni iş modeli
Yaklaşık 40 günlük başvuru dönemi boyunca 55 ilden toplam 455 girişimcinin başvurduğu Albaraka Garaj’da ise adaylar arasından ön eleme ve mülakat aşamalarını geçen, finansal teknolojiden büyük veriye, sigorta teknolojilerinden yapay zekaya kadar farklı alanlarda toplam 18 girişimci finale kaldı. Jüri değerlendirmesinin ardından Techsign, Kartoon 3D, Omnibus, Rubici.io, Kobikit, İnooster, Hesapöder, Yemexpress, Akıllı Eksper ve Vola olmak üzere 10 girişim, hızlandırma programından faydalanmaya hak kazandı. Tablet veya mobil telefonlardan biyometrik veya dijital imzalama sağlayan ve imzaların doğruluğunu tespit eden yapay zeka algoritmaları ile geliştirilmiş yazılım çözümü Techsign, artırılmış gerçeklik temelli yabancı dil, matematik, okuma-yazma ve iş birliği öğrenim seti Kartoon 3D, yapay zeka temelli chatbot geliştirme çözümü Rubici.io, kişiye özel akıllı sigortalama sağlayan InsurTech çözümü Akıllı Eksper, lokal ve komünite bazlı mobil paylaşım platformu Vola, restorana varmadan yemek siparişi verebilme imkanı sunan bir mobil ön sipariş ve ödeme uygulaması Yemexpress, mobil POS çözümüyle hesap ödeme olanağı sunan finansal teknoloji girişimi Hesapöder, Saas çözümü Kobikit, oyunlaştırma ile performans ve sadakat çözümü sunan yazılım Inooster ve yazılım platformu Omnibus, geleceğin iş modellerine farklı bir perspektiften yaklaşıyor.