FÜTÜRİSTİK BİSİKLETLER

Şehir hayatının yorucu temposundan biraz olsun uzaklaşmak ve keyifli bir şekilde spor yapmak isteyen pek çok kişi, bisiklete binerek stres atıyor. Trafiğin ve keşmekeşin eksik olmadığı metropollerde kocaman bir bisikletle dolaşmak çoğu zaman sorun yaratabiliyor. Dünya genelinde fütüristik bisiklet konseptlerine imza atan tasarımcılar; katlandığında sırt ya da el çantasına dönüşen, gece sürüşünü çok daha konforlu hale getiren, hatta uçabilen bisiklet tasarımlarıyla bisiklete binme keyfine sıra dışı bir ambiyans katıyor

Bergmönch; sırt çantasına dönüşen bisiklet 
Doğa sporlarına meraklıysanız ve boş vakitlerinizde bisiklete binmeyi seviyorsanız; katlandığında sırt çantasına dönüşen Bergmönch bisikletleri tam size göre. Dağcılara ve arazi yürüyüşlerine katılan kişilere hitap eden bu bisiklet, özel bir donanıma sahip. Bergmönch, katlanabilir mekanizması sayesinde bisikletle gidilemeyecek olan arazilerde kolayca sırt çantasına dönüşüyor. Bisikleti kapatmak ya da yeniden açmak iki dakika bile sürmüyor. Outdoor sporlarına meraklıysanız, Bergmönch bisikletlerine mutlaka göz atın.

Grassshopper ile şehir hayatının tadını çıkarın

David Gonçalves’in tasarladığı Grasshopper katlanabilir elektrikli bisiklet, farklı bir materyale sahip. Esnek ve dayanıklı tasarımıyla öne çıkan Grasshopper, özellikle şehir hayatı için ideal bir seyir sunuyor. Elektrikle şarj olduğu için de son derece çevreci. Engebeli arazilerde kolaylıkla kullanılabilen Grasshopper, bisiklete binmekten yorulduğunuz anda katlanabilen özelliğiyle bisikleti sizin için yük olmaktan çıkarıyor. Bisikletinizi katladıktan sonra arzu ettiğiniz gibi hareket edebilirsiniz.

Gece sürüşü Tong ile çok daha güvenli
Tong şehir bisikleti, özellikle akşamları bisiklet sürmeyi tercih eden kişilere hitap ediyor. Bisikletin tekerlek kısımlarında yer alan ve aklınıza gelebilecek her renk tonunun fosforlu alternatiflerini barındıran özel renkli tüpler aracılığıyla artık karanlıkta da gönül rahatlığıyla bisiklet kullanabileceksiniz. Fosforlu tekerlekler sayesinde otomobil kullanıcılarının sizi fark etmesini sağlayarak, sürüş keyfinize güveni de ekleme şansına sahipsiniz.

One: Hem bisiklet hem el çantası
Thomas Owen’in One adlı konsept tasarımı, trafik kargaşasını minimuma indirmeyi hedefliyor. Özel tasarımı sayesinde hem bisiklet yolunda hem de trafikte güvenli bir sürüş vaat eden One’ın en önemli özelliği ise esnek yapısı sayesinde kolayca katlanıp, küçük bir el çantasına dönüşebilmesi… Sürücüler, One’ın bu özelliği sayesinde bisiklete binmekten yorulduklarında tek bir hamleyle bisikletlerini katlayıp, minik bir el çantasına dönüştürebilme lüksüne sahipler.

Formula 1 teknolojisiyle üretilen Innsenti 
Formula 1 özel yarış teknolojisi kullanılarak tasarlanan Innsenti, üç tekerlekli olarak tasarlandı. Sürücüler, bu bisiklete yatar pozisyonda binip, ayaklarını iyice uzatarak pedal çevirebiliyor. Innsenti’nin en önemli farkı ise özel olarak bel, kalça ve karın kaslarını çalıştırması. Normal bir bisikletten çok daha fazla kalori harcatan Innsenti, spor yaparken kalp atışlarınızı dengeliyor. Vücudunuzun hızlı bir şekilde forma girmesini kolaylaştırıyor. Innsenti, kullanıcının boyuna ve kilosuna göre özel olarak tasarlanıyor.

Dünyanın ilk uçan bisikleti Paravelo
Londra merkezli uçak şirketi XploreAir’in, 50 bin sterlinlik yatırım yaparak, tasarladığı Paravelo, uçan bisiklet olarak tarihe geçti. İki ayrı bisikletten ve dört tekerlekten oluşan bisikletin arka tarafında özel bir pervane bölümü bulunuyor. 4 bin fite kadar yükselebilen bisikleti kullanabilmek için ehliyet de gerekmiyor. Bisikleti hızlı bir şekilde kullanmaya başladığınız anda en arka tarafta bulunan pervane hareketleniyor ve sürücünün arka koltuğunda bulunan paraşüt açılıyor. Böylece kendinizi gökyüzünde uçarken buluyorsunuz.

NULLA’DAN ZİNCİRSİZ VE MİNİMAL SÜRÜŞ KEYFİ
Bradford Waugh’un imzasını taşıyan Nulla, son derece sade, fonksiyonel ve rahat bir sürüş keyfi sunuyor. Nulla’nın en önemli özelliği zincirsiz olması. Zincirsiz bir bisiklette nasıl pedal çevrilebilir diye düşünebilirsiniz. Ama Waugh, Nulla adını verdiği konsept bisiklet tasarımıyla, bu sorunu kökten çözmüş. Yani bundan sonra bisiklete binerken zincirlerin üst üste binmesi gibi bir probleminiz asla olmayacak. Nulla, bu çerçevede fütüristik bisiklet modellerine verilebilecek en başarılı örneklerden biri.