FÜTÜRİSTİK SAAT VE BİLEKLİKLER

Bileğimizde taşıdığımız saatler, aslında pek çok kişi için son derece önemli bir aksesuar. Bu saatler, yakın gelecekte zamanı gösteren bir aksesuar olmanın çok daha ötesine geçecek bir donanıma sahip olacak.

Bileklik şeklinde tasarlanan bu saatlerin temelleri şimdiden atılmaya başladı bile. İleri teknoloji yatırımlarını tasarımcıların kreatif ve inovatif çalışmalarıyla kombine eden markalar, yeni nesil saat tasarımlarıyla çığır açacak. İşitme engellilerin hayatını kolaylaştıracak, diyabet hastalarına umut olacak, unutkanlığa son verecek hatta davranışlarınızı gözlemleyerek ruh halinizle ilgili yorumlarda bulunacak.

IDermal ile dövme ve saat bir arada
Dövme tasarımcısı Dave Hurban’ın ‘iDermal’ adını verdiği son tasarımı, saat endüstrisinde yeni bir akımın öncüsü olacak. Hurban, dövme tutkunlarına özel saat tasarımıyla, dövme ve saat kavramlarına inovatif bir boyut katıyor. Bu dövme-saat kombinasyonundan oluşan özel tasarımın deriyle bütünleşebilmesi için, deri altına enjekte edilen magnetlerin olması gerekiyor. Magnetlerin yaratıcısı ise Jason Williams. Williams ve Hurban ikilisinin bu kreatif çalışması sonucunda önce bileğinizdeki dövmenin içine özel magnetler yerleştiriliyor. Ardından bu magnetlerin üzerine iPod nano saat oturtuluyor. Dövmenizle bütünleşen iPod nano saatlerle hem vakti öğrenebiliyor hem de keyifle müzik dinleyebiliyorsunuz.

Dyson enerji bilekliği ile şarj derdine son
Gelecekte bileklerimizde saatten çok daha öteye geçen fonksiyonel özelliklere sahip aksesuarları taşıyacağız. Bileklik görünümlü bu saatler, hayatı çok daha fazla kolaylaştıracak.

Örneğin, ‘The Dyson Energy Bracelet’ adı verilen yeni nesil saat bileklik, cep telefonunuzu termoelektrik enerjisiyle şarj etmenizi sağlayacak. Mathieu Servais, Clement Faydi ve Mickael Denie tarafından tasarlanan bu bileklik, cep telefonu şarjları sürekli biten kişiler için biçilmiş kaftan. Tek yapmanız gereken şey cep telefonu ve bilekliğinizi aynı anda aktive etmek.

Konstanstın Datz’s’ın işitme engellilere özel tasarımı
İşitme engellilere özel saat bileklik tasarımıyla gündeme gelen Konsantin Datz, bu tasarımıyla sesleri görüntülere dönüştürüyor. Bu saat sayesinde dış dünyadaki tehlikelere karşı kendinizi çok daha iyi koruyabiliyorsunuz. Korna sesini duymayabilirsiniz ama bu saat sayesinde bileğinize bir alarm geliyor ve saatinizin ekranına araba kornası imajı yansıyor. Böylece kaldırma çıkmanız ya da sola-sağa geçmeniz gibi konularda uyarılmış oluyorsunuz. Bu tip örnekleri çoğaltabilmek mümkün… Bu modelde yer alan teknolojik halkalar, sesleri görsel imajlara dönüştürerek, kullanıcısına yol gösteriyor.

Saat ve kaleminiz Helix ile yanı başınızda
Saat ve tükenmez kalem kombinasyonundan oluşan hibrit ‘Helix’ modeli de son derece inovatif bir ürün. Raka Gemma’nın tasarladığı Helix, yazı yazma objenizi bileğinizde taşımanıza yardımcı oluyor. Aslında bu ürün en çok yazarlara ve gazetecilere hitap ediyor. Nerede olursanız olun; ani bir şekilde ilham geldiğinde ya da acil bir haber konusu çıktığında çantanızdaki kalemi bulmak için elinizi çantanızın derinliklerine daldırmaktansa, hemen bileğinizdeki Helix’ten yararlanıyorsunuz.

Diyabet hastalarına özel Gluco (M)
Sağlık sektöründe farklı bir dönüşüme yol açacak bir diğer saat tasarımı ise ‘The Gluco (M)’. Bileğe takılan bu özel saat bileklik sayesinde diyabet hastaları glikoz değerlerini kolayca gözlemleyebilecek. İçeriğindeki özel teknolojik sensorlar aracılığıyla insan bedenindeki glikoz örnekleri farklı bir elektrik akımıyla monitöre yansıyor. Diyabet hastalarının kanlarındaki glikoz seviyesini her gün ölçmeleri ve bu seviyeye göre ne kadar insüline ihtiyaç duyduklarını saptamaları gerekiyor. Bu nedenle Gluco (M)  bu rahatsızlığa sahip kişiler için son derece etkili bir çözüm olacak.

Mnemonic unutkanlığa son verecek
Zaman zaman hepimiz iş ve özel hayat kargaşası içerisindeyken yapmak zorunda olduğumuz şeyleri unutuyoruz. Kredi kartı borcunu ödemek, ilacınızı almak, kirayı yatırmak, hasta olan bir arkadaşınızı ‘geçmiş olsun’ diye aramak ya da evlilik yıldönümünüze özel bir hediye almak… Bu liste uzayıp gidebilir. ‘Mnemonic’ adlı bu özel saat bileklik, size unutmamanız gereken şeyleri hatırlatmak için programlanmış. Bu saat sayesinde artık hiçbir şeyi unutmayacak hatta zamanından önce harekete geçeceksiniz.

The Eole rüzgâr enerjisiyle çalışıyor
Julien Moise adlı bir tasarımcı tarafından yaratılan ‘The Eole’ saatleri rüzgâr enerjisiyle çalışıyor. Son derece çevreci bir altyapıya sahip olan The Eole saatleri, doğa düşkünlerine farklı bir yaşam stili sunuyor. Evet, rüzgâr olmadığı zaman saatiniz çalışmıyor ama The Eole’yi de farklı kılan bu özelliği… Ayrıca normal saatlerde kullanılan piller bittiğinde direkt çöpe atılıyor, dönüştürülemiyor ve ister istemez çevre kirliliği yaratıyor. The Eole saatleri ise yüzde 100 çevreci.

F.Bertrand sosyal medyayı bileğinize taşıyor
Öyle bir saat hayal edin ki bu saat hem tabletiniz hem akıllı cep telefonunuz hem de saatiniz olsun. F.Bertrand’nın giyilebilir şekilde tasarladığı akıllı saat modeli, günlük hayatta ihtiyaç duyduğunuz pek çok teknolojiyi otomatik olarak bileğinize taşıyor. Fransız art direktör F. Bertrand’ın bu özel saat tasarımının arayüzü iPhone’lar ile büyük bir benzerlik gösteriyor. Mönüsü de son derece pratik, fonksiyonel ve eğlenceli. Bu saati bileğinize takar takmaz, sosyal medyada olup biten tüm haberlerden anında haberdar olabileceksiniz.

The Smile ruh halinizi gözlemliyor
Emopulse’un özel olarak tasarladığı ‘The Smile’ modeli, gerçekten de çok farklı bir dinamiğe sahip. Hem bileklik hem de saat olarak öne çıkan The Smile’ın en önemli özelliği bilekliği takan kişinin ruh halini gözlemleyebilmesi. Yani bu saat bilekliği takan kişi yorulduysa, dinlenmesi ya da uyuması gerekiyorsa o kişiye özel bir uyarı geliyor. Diyelim ki uyuyakaldınız… The Smile kendini otomatik olarak uyku moduna alıyor. Sizi arayan kişiler ise sesli mesaj bırakmaya yönlendiriliyor.