FÜTÜRİSTİK ŞEMSİYELER

FÜTÜRİSTİK ŞEMSİYELER

Öyle bir şemsiye hayal edin ki, sokağa çıkmadan önce Wi-Fi bağlantısı sayesinde anında internete bağlanıp, size o günün yağmurlu olup olmayacağını haber versin. Ya da ansızın yağmura yakalandınız. Bir elinizde şemsiye, diğer elinizde çantanızla ıslanmamaya çalışırken cep telefonunuz çaldı. Şemsiyenizi bırakıp, çantanızdan cep telefonunuzu çıkarana kadar sırılsıklam olacağınız kesin. Artık bu problem de tarihe karışmak üzere. Çünkü yeni nesil tasarımcılar, cep telefonuyla uyumlu özel Bluetooth aparatlarını, şemsiyelerin kulp kısımlarına monte ederek, mobil bağlantıyı gerçekleştirmek üzerinde çalışıyor. Yani çok yakında sokaklarda şemsiyeleri aracılığıyla cep telefonu görüşmesi yapan insanlar görecek olursanız şaşırmayın.

KIŞIN gelişiyle birlikte yağışlar da kendisini göstermeye başladı. Bu yağmurlu günlerin en büyük kurtarıcısı hiç şüphesiz ki şemsiyelerimiz… Düşünsenize ya şemsiye hiç icat edilmemiş olsaydı? Hayatımız, ister istemez biraz karmaşık ve ıslak bir hal alırdı değil mi? Zaman geçtikçe hepimiz değişiyoruz. Bu doğrultuda kullandığımız ürünler, aksesuarlar ve teknolojiler de değişiyor. Günümüzde en çok kullanılan kavramlardan biri de ‘yeni nesil tasarım.’ Burada asıl vurgulanmak istenen şey ise bireylerin farklı ihtiyaçlarına inovatif tasarımlarla yanıt verebilme ihtiyacı. ‘Geleceğin tasarımları’ bölümümüzde bundan sonra her ay farklı bir objenin, aksesuarın ya da teknoloji ürününün en yeni ve fütüristik versiyonlarına yer vereceğiz. Bazı tasarımlar hâlihazırda vitrinleri süslüyor olurken, bazı tasarımlar ise 2050’li yıllarda hayatımızda ne gibi değişikliklerin olacağına dair ipuçları sunacak. Bu ayki konumuz ise yazının başında da belirttiğimiz üzere şemsiyeler… Günlük hayatta en çok kullandığımız objelerden biri. Çantaların olmazsa olmazı… Yer kaplamayan, minik şemsiyeler gerçekten de son derece fonksiyonel. Buradan yola çıkarak dünya genelinde farklı ve inovatif dizaynlarına imza atan genç tasarımcıların yeni nesil şemsiye projelerini araştırdık.  Bu tasarımcılar sayesinde şemsiyeler artık bizi sadece yağmurdan değil; rüzgârdan, tipiden hatta yankesicilerden bile koruyacak. Yağmur yağarken rahatlıkla bisiklete binip ya da motosiklet kullanmaktan daha keyifli bir şey olabilir mi? Şemsiyeniz, internet bağlantısı sayesinde ayaklı bir monitöre dönüşerek, sizi sosyal medyada olup biten her detaydan haberdar edebilecek. Şimdi gelin hayatı ciddi anlamda kolaylaştıracak 10 yeni nesil şemsiye tasarımına ve özelliklerine şöyle bir göz atalım…

NUBRELLA SİZİ SADECE YAĞMURDAN DEĞİL, RÜZGÂR VE TİPİDEN DE KORUYOR
Nubrella gerçekten de bugüne kadar alıştığımız hiçbir şemsiyeye benzemiyor. Sizi soğuğa, rüzgâra ve yağmura karşı son derece etkili bir şekilde koruyor. Üstelik bu şemsiyeyi elinizle de tutmak zorunda değilsiniz. Şapka gibi başınıza geçirmeniz yeterli. Üstelik son derece pratik bir açılma ve kapanma sistemine sahip. Bu ürünün en önemli özelliklerinden biri de satılabilir durumda olması. Yani online siparişle bu şemsiyeye anında sahip olabilirsiniz.  New York merkezli bu markanın tasarımcısı ise Alan Kaufman. Gündelik şemsiyelerin rüzgârın esiş yönünü hesaba katmadan tasarlandığını dile getiren Kaufman, Nubrella tasarımıyla bireyleri yalnızca yağmura karşı değil, şiddetli rüzgâra, kara ve tipiye karşı da koruyor.  Nubrella’yı diğer şemsiyeler gibi elinizle tutmanız gerekmediği için rahatlıkla bisiklete binebiliyor ya da motosiklet kullanabiliyorsunuz. 66 ülkede www.nubrella.com sitesi üzerinden satışı gerçekleştirilen Nubrella şemsiyelerinin fiyatı ise 59.99 dolar.

PILEUS İLE YOUTUBE VIDEOSU BİLE İZLEYEBİLİRSİNİZ…
Şeffaf şemsiyelere baktığınızda, şemsiyelerin tepe kısmının aslında bir projektöre benzediği fikri geçti mi hiç aklınızdan? Takashi Matsumoto ve Sho Hashimoto adlı tasarımcılar, bu benzerliği fark eder etmez kolları sıvamış ve Pileus Internet Umbrella’yı tasarlamış. Bu şemsiyenin özelliği, mobil PC bağlantısı ve projektör yardımıyla yağmurda şemsiyeyle yürürken anında internete bağlanabilmesi. Yani yağmurda yürürken bile dünyada neler olup bittiğini gözlemleme şansına sahipsiniz. Youtube videosu izleyebilir, hava durumunu kontrol edebilir, vizyona hangi filmlerin girdiğini bile sıcağı sıcağına takip edebilirsiniz. www.pileus.net adresine mutlaka bir göz atın…

THE UMBUSTER İLE KENDİNİZİ YANKESİCİLERDEN YA DA ANİ SALDIRILARDAN KORUMAYA NE DERSİNİZ?
Diyelim ki yağmurlu bir günde caddede yürüyorsunuz ve ummadığınız bir anda yankesicinin teki çantanıza yapıştı. Elinizde tuttuğunuz şemsiye, aslında o an için hayat kurtarıcı olabilir. Uç kısmı yumruk demiri şeklinde tasarlanmış şemsiyeler sadece kadınlar için değil, erkekler için de bir savunma aracı… The Umbuster şemsiyeler sizi sadece yağmura karşı değil, ani gelişen saldırılara karşı da son derece güvenli bir şekilde koruyor. www. srulirecht.com sitesinde satışı yapılan şemsiyelerin fiyatı ise 225 Avro. Hemen hatırlatalım şemsiyelerin tutma yerinde var olan demir yumruklar, 5 saat süren özel CNC kesim ile şemsiyeye monte ediliyor.

YAĞMUR YAĞDIĞINDA SANAT ESERİNE DÖNÜŞEN SQUIDARELLAS’LAR…
Dışarıdan bakıldığında son derece standart, siyah bir şemsiye gibi gözükse de yağmur yağdığında içeriğindeki özel madde nedeniyle rengi değişen ve rengârenk desenlerle bezeli bir şemsiyeye dönüşen ‘hydro kromatik’ şemsiyeler son derece popüler. Squid London markasının yağmur yağdığında renk değiştiren şemsiyeleri adeta bir sanat eseri… Squid London’ın Squidarellas modelleri, kuruduktan sonra yeniden eski siyah formuna dönüyor. Ürünler 25 Avro’dan başlayan farklı desen alternatifleriyle satışa sunuluyor.  www.squidlondon.com

HER TASARIM, FARKLI BİR İHTİYACI KARŞILIYOR
Polite Umbrella
Joo Youn Paek’in ‘Polite Umbrella’ yani ‘kibar şemsiye’ adını verdiği model de son derece ilgi çekici. Her yağmur yağdığında yanından geçen kişilerin şemsiyelerini dikkatsizce kullanmaları yüzünden minik darbelere maruz kalmaktan sıkılan Paek, ‘polite umbrella’ ile bu duruma bir son vermiş. Kullanıcıya ekstra bir manevra kabiliyeti kazandıran ve klasik şemsiyeler gibi keskin değil, yuvarlak hatlara sahip olan kibar şemsiyeler, biriyle yanlışlıkla çarpıştığınızda ortaya çıkan sevimsiz durumları da ortadan kaldırıyor.

Superbrella
Beş farklı şemsiyenin itinayla birleştirilmesi sonucunda tasarlanan Superbrella ise rüzgârın etkisiyle direkt yüzünüze gelen yan yağmur damlalarından sizi ustaca koruyabiliyor. Bu şemsiye, en fırtınalı günlerde bile rahatlıkla kullanılabiliyor.

Tandem Umbrella
Bu şemsiye modelinin tasarımcıları Jasmine Raznahan ve Marc Owens, birbirinden ayrılamayan çiftlere özel bir ürün tasarlamış. Tandem Umbrella’nın en önemli özelliği aynı anda iki kişi tarafından kullanılması. Bir şemsiyenin altına iki kişi girmektense çok daha geniş bir şemsiyenin altında,  iki ayrı kulptan tutarak ve yağmurdan ıslanmadan keyifle yürüme şansına sahipsiniz.

Inside-out Umbrella
Su geçirmeyen özel bir forma sahip olan The Inside-Out Umbrella , (iç ve dışı farklı şekilde kullanılabilen şemsiye) yağmurlu günlerin en büyük kurtarıcısı. Yağmur bittikten sonra ise içeriğindeki mekanizma sayesinde normal bir çantaya dönüşüyor. Bu nedenle son derece fonksiyonel bir tasarım olarak öne çıkıyor.

Forecast Umbrella
Weather Forecast Umbrella, yani hava durumunu evden çıkmadan önce Wi-Fi bağlantısı nedeniyle internetten kontrol edebilen özel şemsiye tasarımları sayesinde, artık yağmura hazırlıksız yakalanmak tarihe karışacak.

Bluetooth Umbrella
Şemsiyenize özel olarak eklenecek Bluetooth teknolojisi sayesinde yağmurlu günlerde cep telefonunuzu çantanızdan çıkarmanıza gerek kalmadan, şemsiyeniz aracılığıyla telefon konuşması yapabileceksiniz.