Garlarımız Film Platosu Oluyor

Garlarımız Film Platosu Oluyor

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Türkiye coğrafyası, bir buçuk asırdan beri demiryollarıyla şenleniyor, demiryollarıyla bereketleniyor.

Uçsuz bucaksız demir ağların etrafında kurulu fabrikalar, iş ve aş kapısı olarak Anadolu insanına kucak açtı. Verimli toprakların zenginlikleri ve fabrikaların ürünleri trenlerle Anadolu’nun dört bir yanına taşındı.

Ülkemizin sanayileşmesinin önünü açan demiryolları, sosyal ve kültürel hayatın da vazgeçilmezi oldu

Yurdumuzun en ücra köşelerine kadar uzanan doktor vagonlarıyla, aile hekimliğinin ilk örneği sayılan Kısım Hekimliklerimiz ve hastanelerimiz, demiryolcularla birlikte vatandaşlarımızın da şifa kapısı oldu.

Anadolu’nun dört bir yanında kurulu Demirspor kulüplerimiz, Türk sporunun gelişmesinde lokomotif rolü üstlendi.

Memleketin kurtuluş destanının yazıldığı çelik raylar üzerinde ilerleyen bakkal vagonlarıyla demiryolu personeli ve vatandaşlarımıza bugünkü market hizmetleri sunulurken; eğitim, tiyatro ve posta vagonlarıyla sosyal ve kültürel gelişimin de merkezi oldu demir ağlarımız…

Son yıllarda ise yüksek hızlı trenlerle ülkemizi geleceğe taşırken, tarihi ve kültürel mirasımız olan gar ve istasyonlarımıza da sahip çıkıyoruz.

Restore ettiğimiz gar ve istasyonlarımız şehirlerin yeni buluşma merkezi olmasının da ötesine geçerek, izlenme rekorları kıran önemli filmlerin çekildiği birer film platosuna dönüşüyor.

Tarihi ve milli kültürümüze ışık tutan Payitaht Abdülhamid İstanbul Sirkeci Gar’da, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle tanıtımı gerçekleştirilen Mehmetçik Kut’ül Amare filmi İzmir Alsancak Gar’da, Ayla filmi de Mersin Yenice Gar’da çekildi.

Garlarımız, kamuoyunda öne çıkan söz konusu filmlerin yanı sıra belgeseller, kısa filmler, haber ve müzik programları için de öncelikle tercih edilen mekânlar oluyor.

Baş döndürücü hızla devam eden demiryolu küresel yarışından kopmamak için geceli gündüzlü çalışırken, tarihi ve sosyo-kültürel sorumluluğumuzun da bilinci içerisinde hizmet etmeye devam ediyoruz.

İyi yolculuklar…

İsa APAYDIN

TCDD Genel Müdürü