Gebze-Halkalı Banliyö Hatları Açıldı

Gebze-Halkalı Banliyö Hatları Açıldı

Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının açılış töreni Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile İstanbul Kartal Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Törende konuşan Erdoğan, Gebze-Halkalı banliyö tren hattı ile 185 dakikada kat edilebilen mesafenin 115 dakikaya ineceğini belirterek, hattın günde 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacağı bilgisini verdi.

Marmaray’la birlikte 43 istasyondan oluşan hattın, metro, tramvay ve deniz hatlarıyla entegrasyonu ile İstanbul trafiğinde rahatlamaya yol açacağını vurgulayan Erdoğan, hatta çalışacak 440 araçtan 300’ünün Türkiye’de üretilmesinden ayrıca iftihar ettiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hat ile İstanbul’un 170 kilometre olan raylı sistem uzunluğunun, 233 kilometreye çıkartıldığını kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ise konuşmasında, Gebze-Halkalı Banliyö Projesinin İstanbul’un tüm raylı sistemlerini birleştiren ana omurga olduğunun altını çizerek, projeyle metro, yüksek hızlı tren hatları ve yük hatlarının birbirine entegre edildiğini bildirdi. Turhan, “Banliyo ile Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikada, İstanbul’un iki yakasında Gebze-Halkalı arası 115 dakikada alınabilecek. Bostancı ile Bakırköy arası 37 dakikaya düşecek. Hızlı tren Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı’da durabilecek. Yük trenleri için Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağlanmış olacak. Yük trenleri boğaz geçişini kullanarak Asya-Avrupa arasında taşımacılık yapabilecek.”  diye konuştu.