GECMİSTEN İZLER: VİNTAGE, RETRO, İKİNCİ EL

Vintage, retro, ikinci el kıyafet ile aksesuarların revaçta olması aslında geçmişe duyulan özlemin, zamana inat giderilme çabasıdır. Gönüllü sadeliği yaşatan bu akım anne ve babalarımızın gençlik dönemlerine ait kıyafetlerini heyecanla bulacağımız yeni bir kapıyı aralamakta. Modacılar 2015 koleksiyonlarında bolca bu akıma yer ayırmış durumda.

Siz de gardırobunuzda bu akımdan izler yaşatmak istiyorsanız, işte size önerilerimiz:

VİNTAGE
Vintage; en az 20 sene öncesinden kalan tek ve özel parça ya da koleksiyonlara verilen isimdir. 100 senelik bir kıyafet antika olarak adlandırılırken vintage’lar günümüzde 1920-1980’li yılların ürünleridir. Vintage akımı bu sene de yüksek belli pantolonlar, kot gömlekler, fötr şapkalarla o dönemin ruhunu yaşatmaya çalışacak.

Öneriler
Fark oluşturmak ve stili hakkında konuşturmak isteyenler vintage parçaları kullanırken hikâyesi olan ve dönemine damga vuran kıyafetleri, aksesuarları tercih etmeli.
-Günümüz kıyafetleriyle tek bir vintage parçayı kombinlemeniz sizi daha elegan ve karizmatik bir havaya büründürecektir.

RETRO
Retrolar geçmişte moda olan akımları tekrar su yüzüne çıkarıyor. Vintage’lardan en büyük farkı yeniden uyarlanarak üretilmesi. 2015’te de adını çokça duyacağımız retro parçalarla; ince trikolar, püsküllü kazaklar, çan etekler, puantiyeler ile geçmiş yeniden tasarlanacak.

Öneriler
-Zarafet ve şıklık ile klasikleşmiş retro tüvit ceketlerin sadece elbise ve etekler ile değil şort, jean gibi akla gelecek her tarza uyan joker parça olduğunu unutmayın.
-Bu sezonu etkisi altına alan retro püskül detayları kıyafet ve aksesuarlarda sıkça göreceğiz. Favori parçalardan olan püsküllü kazaklar ve kimonolara sahip olabilirsiniz.

İKİNCİ EL
Türkiye’de yeni bir akım olan ikinci el bilinçli ve çevreci tüketicilerin şimdiden gözdesi olma yolunda. Sade hayat felsefesiyle tüketim toplumuna başkaldıran ikinci el, maliyetlerinin de uygun olmasıyla lüks markalara her kesimden insanın sahip olmasını sağlayacak.

Öneriler
-İkinci el kıyafetlerinizi toplumda farkındalık oluşturmak adına çevre dostu simgesi taşıyan broşunuzla tamamlayabilirsiniz.
-İkinci elleri tercih ederken temiz olmama durumu sizi rahatsız ediyorsa kıyafetler yerine çanta ve takıları kullanabilirsiniz.