GELECEĞİN WİNDOWS’U TANITILDI

Geçtiğimiz ayın sonunda tüm dünyada aynı anda tanıtılan Windows 10, birçok yeniliği ve kullananların eskiden alıştığı Başlat Menüsü’nü sunuyor.

Bilgisayarların yanı sıra, telefon ve tabletlerde de kullanılan yeni sistem, sanal gerçeklik başlığı, oyun konsolları, TV’ye takılanlar gibi ufak bilgisayarlar ve gelecekte çıkacak giyilebilir cihazlarda da kullanılabilecek.

Firma, Windows 10’u bugüne kadar Windows 7 ve Windows 8.1 kullanan lisanslı sistemlere ücretsiz olarak sunuyor. Piyasaya çıkan bilgisayarlarda da bundan sonra Windows 10 işletim sistemini göreceğiz. Bundan sonraki sürümler ise internet üzerinden güncellemelerle sistemlere indirilebilecek ve kullanıma girecek.

Yeni sistemdeki değişikliklerin öne çıkanlarını sizin için listeledik:

BAŞLAT MENÜSÜ GERİ DÖNDÜ
Windows 8’de bulunmayan Başlat Menüsü, Windows 10 ile geri dönüyor. Üstelik, Windows 8’deki canlı  karolardan oluşan bir tam ekran modu da mevcut. Bunun sebebi, Windows’un neredeyse tüm özelliklerine, kurulu programlara, uygulamalara ve sistemdeki her şeye arama yoluyla ulaşılabilmesini sağlaması. Eskisine göre daha fazla kişiselleştirilebilir olması da her Windows kullanıcısının beğenisini kazanacak.

SESLİ ASİSTAN CORTANA
Dijital asistan fikri son yıllarda hayatımıza girdi. Apple ve Google bunun ilk örneklerini verdi. Ancak Microsoft’un asistanı Cortana da kullanışlı özellikleriyle dikkat çekiyor. Sesli verdiğiniz komutları telefonda, tablette ve bilgisayarda anlayabilen Cortana, ajandanızı düzenlemek, randevularınızı hatırlatmak, e-postalarınızı okumak, sizin için arama yapmak, mesaj göndermek gibi pratik işlevlerin yanı sıra, internette arama yapmak ya da farklı konularda yardımcı olmak için birebir. Ne yazık ki, ilk aşamada Türkçe olmayacak, ancak bu konuda çalışmalar sürüyor.

EDGE İLE YENİ VE HIZLI BİR WEB DENEYİMİ
Microsoft, Internet Explorer’ı koruyor, ancak yeni bir web tarayıcı ile özellikle bireysel kullanıcıları düşünüyor. Edge, basit, sade arayüzü kadar yüksek hızı ve her tür web sitesini sorunsuz şekilde gösterebilmesiyle ilk testlerden başarıyla çıktı.

ANDROİD UYGULAMALARI DA WİNDOWS’TA KULLANILABİLECEK
Windows 10, eski Windows uygulama ve yazılımlarını çalıştırabilecek. Geriye dönük uyumluluk (backwards compatibility) sayesinde bunu yapan Windows, ayrıca Android uygulamalarının da kolayca Windows’a uyarlanmasını sağlıyor. Bu sayede, özellikle mobil platformda yaygınlık kazanan birçok uygulamayı kısa süre içinde Windows kullanan tüm cihazlarda kullanmak mümkün olacak. Continuum adlı özellik de özellikle şu aralar yaygın olan çok işlevli cihazları, yani örneğin klavye takılıp çıkartılabilen tabletleri ya da Bluetooth klavyeyle eşleştirilen telefonları bir bilgisayara dönüştürebilecek. Elbette bunun tam tersi de geçerli olacak. Bu sayede tüm uygulamalar tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde ve uygun bir deneyimle karşımıza getirecek.

GÜVENLİK HELLO İLE ÜST DÜZEYDE
Bugüne kadar kullanıcı adı ve parolayla ya da basit parmak izi okuyucularla giriş yaptığımız sistemler geride kalıyor. Windows Hello adlı yeni özellik, infrared özellikli yeni nesil kameralar, daha yetenekli parmak izi okuyucular ve retina okuma özellikleriyle çok daha güvenli olacak. Kamera farklı açılardan çektiği yüz, parmak izi ve göz bebeği tanıması sayesinde sahibi başına oturduğunda sistemi açabilecek. Parolanın çalınması ya da sistemi yetkisiz birinin kullanması problemi de bu şekilde ortadan kalkacak.

ÜCRETSİZ GÜNCELLEME
Windows 10’un tamamen yeni donanım desteği de eskisine göre daha hızlı ve pratik bir şekilde kullanılabilmesini sağlayacak. Bunlar da, şu an lisanslı Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarının ekranlarında çıkan ücretsiz güncelleme önerisini kabul etmek için sebeplerin başında geliyor.