GELECEKTE BU ALANLARA YATIRIM YAPAN KAZANACAK

2015’in en başarılı 15 girişimini belirleyen Etohum’un kurucu ortağı Burak Büyükdemir, 2015 ve sonrasında yıldızı parlayacak iş modellerinin sağlıktan paylaşım ekonomisine kadar farklı alan ve sektörlerde dijital teknolojilerin sınır tanımadığı bir üretim alanı çerçevesinde gelişeceğini belirtiyor.

Büyükdemir’e göre yakın gelecekte büyük veri, mobilite, her şeyin interneti ve sağlık alanlarına yönelik yatırımlar, geleceğin iş yapma, para kazanma hatta düşünce biçimi olarak öne çıkan yeni ekonomi sürecinin ayrılmaz bir parçası olacak.

7’nci yılını geride bırakan Etohum’un kurucusu Burak Büyükdemir’e dünden bugüne en hızlı şekilde büyüyen Etohum girişimlerinin hangileri olduğunu ve 2015 sonrasında hangi alanlara yönelik girişim projelerinin yıldızının yükseleceğini sorduk. 2014’te 3D yazıcı teknolojisi, şehir içi araba paylaşımı, interaktif dijital kitap projeleri ve medikal simülasyon sistemleri gibi farklı içeriklere sahip girişimlerin öne çıktığını söyleyen Burak Büyükdemir, bu çeşitliliğin 2015’te de devam ettiğini vurguluyor. 2015’in en başarılı 15 girişim projesinin mobil uygulamalardan müzik platformlarına, artırılmış gerçeklik uygulamalarından satış, online randevu ve bilgilendirme sistemlerine kadar farklı konseptlere sahip olduğu dikkat çekiyor. Büyükdemir, “Son zamanlarda ‘online only brand’ adı verilen yalnızca internetten satılan ürünler de trend olarak yatırımcıların dikkatlerini çekmeye başlamıştı. Ancak yeni teknolojilerin hayatımıza girmesiyle birlikte çok şey değişti. Artık melek yatırımcılar yine teknoloji ve internet girişimleriyle yakından ilgilenirken; mobil, bulut, büyük veri gibi teknolojileri bir arada, bir ürüne dönüştüren ya da donanımsal anlamda fark yaratan ürünlere yöneliyor.” diyor.

İş modelleri nasıl şekillenecek?
Burak Büyükdemir, 2015 ve sonrasında öne çıkacak iş modellerinin nasıl bir konsepte sahip olacağını ise büyük veri, mobilite, her şeyi interneti ve sağlık olarak 4 başlık altında özetliyor: “Hayatımıza giren yeni cihazlarla beraber biriken veri miktarında logaritmik bir artış yaşıyoruz. Video ve fotoğraf kaynaklı veri bunun yalnızca bir bölümü ve başlangıcı. Çok yakında kişisel düzeyde evinizde yer alan tüm cihazlar veri üretmeye başlayacak. Gündelik yaşamımızda kullandığımız bilgisayarların boyutları her geçen gün hızla değişiyor. Bu, hayat tarzımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirdiği gibi iş modelleri için de büyük fırsatlar yaratıyor. 2015’te sadece akıllı cep telefonları değil, mobil olan tüm cihazların kullanımı artacak, mobiliteyi merkeze alan iş modelleri çeşitlenecek. Son yıllarda çevremizdeki tüm cihazlar internete bağlanmaya ve birbirleriyle etkileşim kurmaya başladı. Sürücüsüz arabalar bunun en güzel örneklerinden biri. Buradan hareketle ileride trafikteki tüm araçların birbirleriyle konuşması gerekecek. 2015’ten itibaren önümüzdeki yıllarda üzerimize giydiğimiz kıyafetlerden kullandığımız tüm eşyalara kadar hepsinin bir IP’si ve internet bağlantısı olacak. İnsanın ortalama yaşam süresi son yüzyılda kayda değer miktarda uzadı. Önümüzdeki yıllarda sağlık alanında geliştirilecek iş modelleri ve cihazları bu süreyi uzatacak.”

En başarılı 15 girişim
Büyükdemir, 2015’in en başarılı 15 girişimi hakkında ise şu bilgileri veriyor: “LastOda, telefon ya da tablet üzerinden uygun bütçeli son dakika konaklama fırsatları sunuyor. Miniq, kreş ve etüt merkezleri için özel olarak geliştirilen bir yönetim ve takip sistemi. Öde.al, KOBİ’ler için mobil telefon ya da tablet üzerinden başka bir cihaza ihtiyaç duymadan kredi kartı ile ödeme kabul edebildikleri bir platform. Bi’kutu Mutluluk, kullanıcılar için tasarlanmış mutlu ürünleri, kişileri mutlu edecek özel kutusu ile gönderiyor. Cubic.fm, dijital müzikteki parçalanmış yapıyı ortadan kaldıran bir müzik platformu.Cepyol otel, uçak, araç kiralama, otobüs biletleri ve İDO biletlerinin cep telefonundan satış sistemi olarak kurgulanmış. Richiepic, fotoğraf yarışmalarına farklı bir boyut kazandırıyor. İşte Manikür, iş kadınlarına zaman kazandıran online bir randevu sistemi. Chall, kullanıcıların takipçilerine, bağlı bulundukları gruplara ya da tek bir kişiye meydan okuyabildiği global bir meydan okuma ağı olarak öne çıkıyor. Buradan Oraya, Türkiye’nin ilk halk ulaşım ve yolculuk bilgilendirme sistemi. Pandora, inşaat ve mimarlık sektörleri için özelleştirilmiş bir artırılmış gerçeklik uygulaması… Rent’n Connect, düşük maliyetli ve esnek, 3G’li mobil cihaz kiralama servisi olarak dikkat çekiyor. Chain, çevrenizde bulunan profesyonellerle daha kolay tanışabilmenizi sağlıyor. PositiveEnergy, enerji tüketimi analizi, tahmin ve raporlama portalı olarak kurgulanmış. Sensmarine ise son derece farklı tekne takip sistemi.”