Gelin Eviniz Hazır Mı?

Gelin Eviniz Hazır Mı?

Evlenmek, yeni ev kurmak iki insanın bir ömür boyu birlikte yaşayacağı evi planlaması anlamına geliyor. İki farklı karakterden ve iki farklı aileden gelen insanın fikir ve zevk birliği yapıp ev kurması da sanıldığı kadar kolay olmuyor. Ancak birbiriyle uyum içinde olan ve birbirinin fikirlerine önem veren çiftler aileleri de bu işe çok taraf etmeden hayallerindeki evi tasarlamayı başarabiliyorlar.

Yeni bir hayata merhaba demek için bir araya gelen, evlilik hazırlığı yapan çiftler için dekorasyon fikirleri hazırladık….

BİRLİKTE KARAR VERİN

Yaşanacak evin ve semtinin belirlenmesi evlilik öncesinde yaşanan en büyük problemlerden biridir. Daha sonrasında eve alınacak eşyalara karar verilmesi süreci çiftleri zorlar. Ev seçiminden dekorasyonuna kadar geçen süreçte damat ve gelin adayının kişisel zevkleri, yaşam tarzları, iş hayatları, bütçeleri göz önüne alınarak planlama yapılmalı. Süreci iyi yönetebilmek için de aileler işe karıştırılmamalı….

ÖNCE EVİ SEÇİN

Çiftler öncelikle kiralayacağı veya satın alacağı evi belirlemeli. Çünkü eşya aldıktan sonra oturulacak eve karar verilmesi halinde; alınan eşyanın odalara çok büyük ya da çok küçük gelmesi gibi sorunla karşılaşılabilir. Zira mobilyalar showroomlarda, geniş lobilerde, tavan yüksekliği eve nazaran daha geniş olan mekanlarda sergilendiği için algı yanılması yaşanabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için öncelikle evin ölçüleri metre metre alınmalıdır. Evin içindeki her oda tek tek değerlendirilip eşya seçimi ona göre yapılmalı.

LİSTE YAPIN

Ev dekorasyonunuzu planlarken liste yapın. Evde ihtiyaç duyulabileceklerin listesini yapıp bir evde mutlaka olması gereken mobilya, koltuk, beyaz eşya, televizyon gibi ana unsurları belirlemelisiniz. Hatta size ev hediyesi almak isteyen yakınlarınızdan bu listenizdekilerden ürün seçip almasını da isteyebilirsiniz. Böylelikle hedef odaklı ilerlemiş, ihtiyaçlarınızı da karşılamış olursunuz. Dekoratif eşyalar, aksesuvarlar da sizin zevkiniz doğrultusunda hediye olarak alınabilir. Bu sayede hoşlanmadığınız, işinize yaramayacak eşya kalabalığı da yaratılmamış olur.

İŞLEVSEL MOBİLYALAR

Günümüzde özellikle büyükşehirlerde yaşam alanları giderek küçülüyor. Siz de küçük bir ev tercih ettiyseniz eşya listenizin kısa olmasına özen göstermelisiniz. Yaşam alanlarını gereksiz detaylara boğmak yerine örneğin yatak olabilen koltuklar, yemek masasına dönüşen sehpalar gibi işlevsel mobilyalara yönelerek rahat ve konforlu bir ev kurgulayabilirsiniz.

BÜTÇENİZİ AŞMAYIN!

Yeni evinizi, yuvanızı tasarlarken gelecek misafirlerin ne düşündüğüne değil sizin ne istediğinize odaklanın. Gelin evinde olmazsa olmaz denilen mobilyalara artık günümüz evlerinde yer olmadığı gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Büyükleriniz istiyor diye kullanmayacağınız mobilyalara boş yere para ödemeyin. Mobilya seçerken de bütçenizi aşmamaya özen gösterin.

ZEVKİNİZİ HARMANLAYIN

Evinize eşya satın alırken aynı evde yaşayacak olan iki insan olarak ne tarzda bir dekorasyon uygulayacağınıza zevklerinizi harmanlayarak karar vermelisiniz. Vintage tarzı evler popülerlik kazanırken ferahlıktan hoşlananlar için country tarzı ev dekorasyonu öne çıkıyor. Modern ev isteyenler için Loft tarzı tercih edilirken, avangart diye nitelendirilen lüks görünümlü evler de günümüzde pek çok ev hanımının ilgisini çekiyor. Size en uygun olan tarza karar verip eşya satın almalısınız…

RENK SEÇİMİ

Yeni bir ev tasarlarken evin duvar rengi ve yer döşemelerinde kullanılan renkler belirleyici unsurlar arasında yerini alıyor. Öncelikle evinizin odalarının rengine ve yer kaplamalarına uygun olan mobilyalar tercih etmelisiniz. Seçilen renkler uyumlu ve kişilere huzur veren renkler olmalı. Mobilyaların duvarlarla uyumu da dekorasyonunuzda ahenk  yakalamanızı sağlar.