Gençler Eğitimi Cebinden Çıkarıyor!

Gençler Eğitimi Cebinden Çıkarıyor!

Öğrenciler için artık ders çalışmak, sınavlara hazırlanmak sadece okul, dershane, özel ders ile sınırlı değil. Cep telefonları ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla hayatımıza hızlı bir giriş yapan mobil uygulamalar, eğitim alanında öğrencilere farklı farklı alternatifler sunuyor.

Yerli yabancı birçok uygulama sayesinde öğrenciler takıldıkları konularda ve sorularda yeri geliyor uzmanlardan yeri geliyor başka öğrencilerden yardım alabiliyor.

İşte öğrenciler için farklı alternatifler sunan o uygulamalar:

BİR BİLENE SOR

“Bir Bilene Sor” her yıl sınava hazırlanan (TYT, YKS, KPSS, ALES, LGS, TUS vb.) 9.5 milyon öğrencinin çözemedikleri soruları bir birbirlerine çözdürebildikleri ücretsiz bir mobil uygulama. Uygulama ile öğrenciler; sınava hazırlık süresince online Türkiye Geneli deneme sınavları ile seviyelerini ölçüp eksikliklerini belirleyebiliyor. Uygulamada; günlük, haftalık ve aylık deneme sınavları da mevcut. “Bir Bilene Sor” ile sınava hazırlanan öğrencilerin sorularını çözerek “Bir Bilene Sor Cüzdanı”nda hediyeleri toplayıp internet alışverişlerinde de harcayabilirsiniz.

KUNDUZ

Kunduz ile kullanıcılar sorunun fotoğrafını çekiyor, Kunduz’a gönderiyor ve çözümü kısa sürede cep telefonuna geliyor. 100 binin üzerinde öğrencinin aktif olarak kullandığı Kunduz’da soruların cevaplanma süresi ise ortalama 10 dakika. Öğrenciler soru göndermenin yanı sıra, Kunduz uygulamasında yer alan Soru Bankası’ndan da faydalanabiliyor. Öğrenciler ayrıca sınava hazırlık süreciyle ilgili akıllarına takılanlar için Kunduz destek ekibinden “Eğitim Koçluğu” yardımı da alabiliyor. Şimdiye kadar 500 binden fazla indirilen Kunduz’un başarısı Apple’ın da ilgisini çekmiş ve geçtiğimiz sene Günün Uygulaması olarak lanse edilmişti.

BRAINLY (EODEV.COM)

2013 yılından bu yana kullanımda olan “Eodev.com” platformu, uluslararası eğitim uygulaması ve dijital şirket Brainly ile işbirliği gerçekleştirmiş durumda. İlkokuldan üniversiteye öğrenciler zorlandıkları ders konularında ya da ödevlerinde sorularını belli bir puan karşılığında soruyorlar. Eğer kullanıcının soru sorabilmesi için yeterli puanı yoksa başka kullanıcılara yardım edip puan kazanması gerekiyor. Puan satın alınması söz konusu değil. Platform üzerinde ne kadar çok yardım ederseniz o kadar çok teşekkür ve puan topluyor, Acemi’den Dahi’ye kadar çeşitli rütbelerle ödüllendiriliyorsunuz. Brainly, dünyada aylık 60 milyon kişi tarafından kullanılıyor.

EĞİTİM BİLİŞİM AĞI (EBA)

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan çevrimiçi sosyal eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) öğretmen ve öğrencilerin sıkça ziyaret ettiği uygulamalardan biri. Mobil cihazınız ile EBA uygulamasını yükleyerek platformdaki haber, video, ses, görsel, doküman, kitap ve dergi içeriklerine ulaşabiliyor ve istediğiniz içeriği mobil cihazınıza indirerek dilediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz. Kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimleri ile özelleşen EBA; yeni tasarımları ile kolay erişilebilir, kitaplar, dergiler, eğitsel oyunlarla daha zengin, başarı izleme ve değerlendirme raporlarıyla daha ölçülebilir hale gelmiş durumda.

PHOTOMATH

Photomath, dünyanın en çok kullanılan matematik öğrenme kaynaklarından biri. Uygulamadaki arttırılmış gerçeklik desteği ile akıllı telefonunuzun kamerasını kâğıttaki bir denklem veya aritmetik probleminin üzerine getirebilir ve sorunun çözümünü görebilirsiniz. Photomath, ayrıca çözdüğünüz tüm denklemlerin bir kaydını tutuyor, böylece gerektiği zaman eski çözümlere de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Tüm dünyada 100 milyondan fazla indirilen uygulama şuana kadar milyarlarca matematik sorusunu çözüme kavuşturmuş durumda.

KHAN ACADEMY

Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyon. Khan Academy dersleri dünyada bugüne kadar 1 milyar kez izlenmiş durumda; her ay 40 milyon öğrenci Khan Academy ile öğrenimine devam ediyor. 7.000’e yakın Türkçe video ile kütüphanesi zengin bir dijital kaynak sunarken, platformun Türkçe dersleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA sistemi üzerinden yayınlanıyor ve ülke genelinde on binlerce okula ulaşıyor.