GENEL MÜDÜR’E ÖNEMLİ ÖDÜL

“2016 Haydar Aliyev Yılı Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları” final projelerinin tanıtımı, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından Ankara YHT Gar The Ankara Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Türk Dünyası ülkeleri ile köprü görevi üstlenecek demiryollarına 2003 yılından itibaren 60 milyar TL gibi önemli miktarda yatırım yapıldığını söyledi.

Türk Dünyası ülkeleriyle son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığına değinen Apaydın, “Modern Demir İpek Demiryolu olarak adlandırılan Kars-Tiflis-Bakü demiryolunun bu yıl içerisinde hizmete açılması planlanmaktadır. Söz konusu proje ile Gürcistan, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri arasındaki kesintisiz demiryolu sağlanmış olacaktır. Ayrıca Tarihi İpek Yolu yeniden canlanacaktır.” dedi.

Ödül takdimi
Final Projelerinin açıklanmasının ardından Apaydın’a, “İpekyolu Medeniyetleri Üstün Hizmet Nişanı ödülü” verildi. Teşekkür konuşması yapan Apaydın, “Biz 30 bin kişilik Devlet Demiryolları ailesi olarak, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşılması için gece gündüz demeden gayret ve özveri ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Toplantıda ayrıca, Yüksek Hızlı Tren projeleri de, “Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilikte Kıta Aşan Projeler” kategorisinde “Haydar Aliyev Yılı Ödülü”ne layık görüldü.