GENİŞ AİLELERİN GÖZDESİ: 7 KİŞİLİK ARAÇLAR

Geniş, son derece ferah iç mekânları, zengin donanımları ve gerektiği zaman kullanabilen ikinci koltuk sırasıyla 7 kişilik araçların ülkemizdeki satışları da hızla yükseliyor. Artık neredeyse her marka bu genişleyen pazardan pay kapmayı istiyor.

İşte Türkiye pazarındaki en popüler 7 kişilik araçlar…

ŞIK VE FONKSİYONEL İTALYAN
İtalyan üretici Fiat’ın 500 ailesinin en büyük üyesi 500L Living, şık hatları ve özgün tasarımıyla sınıfının en çok tercih edilen 7 kişilik modelleri arasında farklı bir yere sahip. Navigasyon, sesle kontrol edilebilen müzik sistemi, geniş açılır tavan, geri görüş kamerası, devrilme önleyici sistem gibi birçok gelişmiş özelliği bünyesinde barındıran otomobil, ailelerin beklentileri düşünülerek tasarlanmış. Geniş açılan bagajın altına gizlenmiş iki koltuk, pratik şekilde açıldığında iki kişi için rahat bir oturma alanı oluşturuyor. Kullanılmadığı zaman bagaj zeminine gizlenen üçüncü koltuk sırası, bu sayede yükleme alanını da kısıtlamıyor. İkinci koltuk sırasının da ileri geri kaydırılması sayesinde aracın pratik iç mekân özellikleri daha da yükseliyor. Fiat 500 L Living’de 1.3 lt (85 beygir) ve 1.6 lt (120 beygir) olmak üzere iki turbo dizel motor seçeneği sunuluyor. Otomatik şanzıman sadece 1.3 lt’lik motorda alınabilirken, güçlü 1.6 lt’lik dizelde 6 ileri manuel şanzıman kullanılıyor. Aracın fiyatıysa 76.900 TL’den başlıyor.

 

 

SINIFIN İLK KURUCULARINDAN
Avrupa pazarında 7 kişilik araçların ilk temsilcilerinden olan Opel Zafira, bu alanda kendisine özel bir yer açmayı başaran bir model. Markanın genel tasarım anlayışıyla uyumlu bir yüze sahip Zafira, sınıfındaki diğer modeller gibi geniş aileler tarafından büyük talep görüyor. Üçüncü koltuk sırası ve değiştirilebilir oturma düzeninde Zafira çok pratik ve iddialı özellikler sunuyor. Geniş aileler kadar hobi tutkunlarının da gözdesi Zafira’da, değiştirilebilir koltuk yapısı sayesinde, sörf tahtası, dalış tüpleri gibi eşyalara da yeterince yer bulunuyor. Navigasyon, açılır tavan, kabin içi eğlence sistemleri de Zafira’nın öne çıkan özellikleri olarak dikkat çekiyor. Opel Zafira Tourer’de, 1.6 lt (136 beygir) dizel ve 1.4 lt (140 beygir) turbo benzinli motor seçenekleri sunuluyor. Otomatik şanzıman sadece benzinli motorda satın alınabiliyor. Aracın fiyatıysa 92 bin TL’den başlayıp, en üst motor ve donanım seçeneğinde 108 bin TL’ye kadar yükseliyor.

 

FRANSIZ TARZI KONFOR
Fransız Peugeot’nun 7 kişilik araçlar sınıfındaki güçlü temsilcisi 5008, donanım, konfor ve iç mekân genişliğinde son derece iddialı. Geçtiğimiz yıl geçirdiği makyaj sonrasında otomobilin ön yüzü ve far tasarımı markanın yeni tasarım kodlarıyla uyumlu hale getirildi. Sürtünme katsayısı da iyileştiren bu tasarım, aracın yan çizgilerinde de devam ediyor. Görüş açıları sorunsuz olan araçta, koltukların yan destekleri de bir aile otomobili için çok başarılı. Tam otomatik şanzımanıyla konforlu ve ekonomik bir sürüş sunan otomobil, bu alanda da beğenilen modeller arasında yer alıyor. Peugeot 5008’in sunduğu en önemli avantajların başında gerektiği zaman devreye alınabilen bagajdaki 2 koltuk sayesinde 7 kişiye yükselen yolcu kapasitesi oluyor. Kullanılmadığı zaman katlandığı yerde hiç fark edilmeyen iki koltuk, bagaj hacmini de kısıtlamıyor. Son derece pratik şekilde yerlerinden çıkarılabilen iki koltuk, aynı zamanda iki yetişkinin rahat edeceği kadar rahat bir alan sunuyor. 1.6 lt (120 beygir) turbo dizel motora sahip Peugeot 5008’de, arka koltuklar için ekranlı eğlence sistemi, geniş cam tavan gibi çok sayıda özellik de bulunuyor. Aracın fiyatıysa 107 bin TL’den başlıyor.

 

AYRINTI USTASI SEAT ALHAMBRA
VW çatısı altındaki İspanyol marka Seat’ın 7 kişilik aracı Alhambra, her açıdan konfor ve pratiklik düşünülerek tasarlanmış bir araç. Geniş ve yüksek yapısı, 7 kişilik değişken koltuk düzeni ve güvenlik özellikleriyle çok geniş bir kesime seslenmeyi başarıyor. Koltuk düzeninin değiştirilmesiyle 2.340 lt’ye kadar genişleyebilen iç hacmiyle otomobil ticari araçları kıskandıran bir taşıma alanı sunuyor. Ayrıca araca kolayca girilip çıkılmasını sağlayan elektrikli yan kayar kapılar, bu sınıfta aranılan ve beğenilen bir donanım olarak ön plana çıkıyor. Güvenlik konusunda da gelişmiş özellikler sunan Alhambra’da rakiplerinde olduğu gibi dokuz adet hava yastığı bulunuyor. Araç, yapılan çarpışma testlerinden de 5 yıldız ile ayrılan bir model olarak dikkat çekiyor. Doğrudan yakıt enjeksiyonu ve turbo şarj özelliğine sahip TSI motora sahip yeni Seat Alhambra, Start/Stop sistemi, fren enerjisi geri kazanım sistemi gibi teknolojileri sunuyor. Alhambra’da 1.4 TSI (150 beygir) benzinli motor DSG otomatik şanzımanla birlikte alınabiliyor. Aracın satış fiyatıysa 119 bin TL.