GERÇEKTE KİMİZ?

Türkiye’de Çin yüz okuma sanatı alanında uzmanlaşan en önemli isimlerden biri olan Sevgi Karaca, yaptığı her yüz okumasını; analizini yaptığı kişinin doğum tarihini de alarak Nine Star Key yöntemi ile destekliyor.

‘Sen Gerçekte Sen Misin?’ kitabıyla dikkat çeken Karaca, 5 bin yıllık bir Uzak Doğu öğretisi olan Çin yüz okuma sanatının MCI, General Electric, American Airlines, Deloitte ve Peoplesoft gibi pek çok global şirket tarafından özellikle işe alım sürecinde kullanıldığını belirtiyor. Sevgi Karaca, Türkiye’de de hızlı bir şekilde popülerleşen bu tekniği, sanat dünyasından örnekler vererek Raillife okuyucularıyla paylaştı.

Kendinizi çok daha iyi tanıyabilirsiniz
İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar fen ve bilgisayar öğretmenliği yapan Sevgi Karaca, Fa Coach Academy’de kapsamlı koçluk eğitimi aldıktan sonra Çin yüz okuma sanatı alanında uzmanlaşmaya karar verdiğini söylüyor. Karaca, “Kendi ihtiyaçlarımdan yola çıkarak hep daha iyiye ve doğru olana ulaşmayı hedefledim, yolum Çin yüz okuma sanatı ile kesişti. Bu sayede gerçek orijinal doğamı ve özümü keşfedebildim. Çin yüz okuma sanatında uzmanlaşmak için Malezya’daki Master Academy’de online derslere katıldım. 2013’te Amerika’ya gittim ve ABD Başkanı Barack Obama başta olmak üzere pek çok başarılı isme danışmanlık veren ünlü Çin yüz okuma sanatı uzmanı Jean Haner’den ‘İleri Düzey Yüz Hatlarından Karakter Analizi ve Geleceği Okuma’ üzerine eğitim aldım.” diyor. Yüzümüzün içsel olarak gerçekte kim olduğumuzun bir aynası olduğunu ifade ediyor. ‘Sen, Gerçekte Sen Misin?’ adlı kitabında yüz okumaya dair pek çok farklı detay paylaşan Karaca, “Kitabımı okuyanlar, Çin felsefesine göre var olan beş elementten hangi elementlerin doğalarında var olduğunu kolayca anlayabilirler. Yüz hatlarını temsil eden elemente ait tüm karakter özelliklerini kendi karakter özellikleri ile kıyaslayabilir ve böylece baskılanmamış gerçek doğalarını ve yeteneklerini keşfedebilirler.” yorumunda bulunuyor.

Yüzler kalbin aynasıdır
Çin yüz okuma sanatı insanların duygu, düşünce ve davranış biçimleri,ses tonları, iletişim-öğrenme stilleri, problem çözme teknikleri, iş ve özel yaşamlarında nasıl davrandıkları, güçlü ve zayıf yönleri, stres altında nasıl davrandıkları, beslenme ve giyim tarzları, hangi çevre ve mekânda yaşamak istedikleri ve hangi psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklara karşı eğilimli oldukları hakkında ayrıntılı ipuçları sunan bir sistem… Sevgi Karaca, yüz okuma sanatına dair bazı özel anekdotlar vermeyi de ihmal etmiyor: “ Eğer iki kaş arasındaki mesafe dar ise bu o kişinin takım çalışmasına yatkın olmadığını gösterir. Mesafe geniş ise o kişi takım çalışmasına son derece yatkındır. Küçük burunlu kişiler de takım çalışmasına yatkın değildir. Düz saç çizgisine sahip, şakakları içe çökük, kaş kemiği çıkık, iki kaş arasında kırışıklık ya da derin bir çizgiye sahip olan kişiler, stres altında kolayca sinirlenebiliyor. Göz bebeğinin altındaki göz aklarının belirgin bir şekilde öne çıkması ise o kişinin stresli, huzursuz ve yoğun bir tempoya sahip olduğunu yansıtıyor. Göz bebeğinin üzerindeki göz aklarının ciddi bir şekilde dikkat çektiği profillerde ise yüksek düzeyde endişe ve akıl hastalığı gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu tip gözlere ‘yangsanpaku göz’ adı veriliyor. Bu profile sahip kişiler öfkeli, hırslı, şiddet dolu bir yapıya sahip olabiliyor. Göz bebeğinin hem altında hem de üstünde beyaz bölgenin görülmesi ise delilik veya dâhilik göstergesi olarak kabul ediliyor.”

Ünlülerin yüz şifreleri
Sevgi Karaca, sanat dünyasının önde gelen isimlerinin yüz hatlarını yorumladı:

Türkan Şoray: Görünür üst göz kapakları mükemmeliyetçiliği ve ketumluğu simgeler. Aynı zamanda önceden gelen servetin habercisidir. Dolgun dudaklar, duygularını iyi ifade etmeyi ve cömertliği simgeler. Göz aklarının görünmesi yüksek düzeyde duygusallığın, huzursuzluğun ve aşırı çalışmanın belirtisidir. Çenedeki gamze ise ünlü olma potansiyelinin bir işareti…

Gülben Ergen: Üst göz kapaklarındaki dolgunluk, para üzerindeki yatırım ve yönetim becerisinin göstergesi… Kaşların uzun olması, kalıcı arkadaşlıklar kurabileceğini yansıtıyor. Düzgün olmayan saç çizgisi, annenin sert kurallar uyguladığını ve ergenliğin zor geçtiğini gösterir. Burun-çene mesafesinin uzun olması, sezgi gücü demektir.

Kıvanç Tatlıtuğ: Burun ucunun sivri olması meraklı bir kişilik göstergesidir. Çenenin çıkıklığı haklarını savunan bir mizacı vurgular. Ortasında ‘V’ şekli olan saç çizgisi fazladan karizma, çekicilik ve güçlü bir sezgiyi vurgular. Dolgun bir ağız ve dudaklar yaşamda kendinden memnuniyetin ve özgüvenin göstergeleridir.