Girişimcilerin Radarındaki Sektörler

Girişimcilerin Radarındaki Sektörler

2018 ve sonrasında FinTech, blockchain, GreenTech, kripto para, nesnelerin interneti, yapay zeka ve yıkıcı inovasyon odaklı girişimler, geleceğin iş dünyasını nasıl dönüştürecek? Galata Business Angels Yönetici Direktörü Ata Uzunhasan, girişimcilik ekosisteminde yıldızı parlayacak sektörleri 9 başlık altında topluyor: Otomotiv, savunma, enerji, medya, eğlence, finansal servisler, gıda, tarım ve e-sağlık hizmetleri…

Araç kullanma alışkanlıklarımız değişecek

Galata Business Angels Yönetici Direktörü Ata Uzunhasan, 2018 ve sonrasında özellikle hangi alan ve kategorilere yönelik iş fikri ve girişimlerin hızlanacağına yanıt verebilmek için küresel anlamda dikkat çeken ekonomik, politik ve kültürel gelişmelerin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtiyor. Otomotiv sektöründe araç sahipliği ve araç kullanma alışkanlıklarını değiştiren girişimlerin hızla artacağına dikkat çeken Uzunhasan, “Çinli seri girişimci Li Xiang’ın 2015 yılında ‘Beijing Chehejia Information Technology Co., Ltd. (CHJ Automotive)’ adıyla kurduğu ‘start-up’ın, 2018 yılında 8 bin doların altında elektrikli otomobil üreteceğini duyurdu. Otomotiv sektörünü sadece araç olarak düşünmemek gerekiyor. Güvenlik teknoloji sistemleri ve ride-sharing olarak tabir edilen ortak araç paylaşım pazarları da parlıyor. Akıllı ulaşım teknolojileri önümüzdeki 10 yılda hayatımızı derinden değiştirecek. Dolayısıyla akıllı ulaşım teknolojilerinde data sağlayan veya araçların kendi kendine yani otonom olarak gitmesini iyileştirecek yapay zeka yazılımları öne çıkacak. Bunun da ötesinde araç sahipliği ve araç kullanma alışkanlıklarımızı değiştiren girişimlerin sayısı artacak.” diyor.

Medya ve eğlence sektörü yeniden yapılanıyor

Medya ve eğlence sektöründeki gelişmelerin, artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri üretiminin ve içeriklerinin dünyada önemli gelir kalemleri yaratacağının altını çizen Uzunhasan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Netflix’in öncü olduğu yeni TV izleme alışkanlıkları, medya ve eğlence sektörünü yeniden yapılandırıyor. Değişik deneyimler sunan video içerik platformlarının daha fazla karşımıza çıkmasını bekliyoruz. Gelişen alanlardan biri de oyun pazarı… 2018 yılı içerisinde video oyunları pazarında yüzde 10’luk bir büyüme bekleniyor. Artırılmış gerçekliğin önde gelen temsilcisi Pokemon-Go’nun bu büyümede büyük bir etkisi var. Önümüzdeki 10 yılda artırılmış gerçekliğin geleceği yeri kestirmek zor ancak heyecan verici. Sanal gerçeklik ise artırılmış gerçeklikteki gelişmelere karşın biraz ağır aksak ilerliyor. Bunun en önemli sebebi ise henüz yeterli işlemci gücüne sahip olan cihazların erişilebilir olmaması. Facebook bu konuda önemli bir adım attı ve 200 dolarlık bir ‘VR gözlüğü’ üretimine başlayacağını duyurdu. Dünya genelinde 2018 yılı için sanal gerçeklik gelirlerinin 3’te 1’i ABD’den gelecek ve bu alım gücü yüksek pazar, içerik için çok büyük bir talep yaratacak. Bu veri ve gelişmeler, bize artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri üretiminin ve içeriklerinin hem dünyada hem de ülkemizde önemli gelir kalemleri yaratacağını gösteriyor. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik içerik pazarı, önümüzdeki 10 yıl boyunca hepimiz için heyecan verici olacak.”

Devrim niteliğindeki finansal teknolojiler

Finansal servisler açısından bakıldığında FinTech alanında blockchain ve API üzerinde çalışan girişimcilerin yıldızının yükseleceğini belirten Ata Uzunhasan, “Küresel boyutta bankacılık ve finans alanlarında yeni düzenlemeler ve yeni iş birlikleri devam ederken bankalar, FinTech alanına ağırlık vermeye başladı. Artık yeni bir fenomen oluşuyor: Blockchain… Blockchain ve onun üzerine inşa edilen kripto para teknolojilerinin devrim niteliğinde olduğu gündemde. Buna bağlı olarak yeni para birimleri ve yeni para piyasaları yaratılıyor. Küresel bankalar blockchain’i keşfetmeye zaman ve emek harcıyor. FinTech, 2018 ve sonrası için çok önemli bir kavram. Artık bankacılık süper marketleri ceplerimize girecek. Belki de bankaların internet şubeleri yerine bize eşsiz hizmet sunan aracılardan kredi alacak, onların sayesinde en uygun mevduat veya yatırım ürününü sanal raflardan seçeceğiz. Özetle, FinTech alanında blockchain ve API üzerinde çalışan girişimciler önümüzdeki yıllarda radarımızda olacak. Henüz çok fazla karşımıza çıkmasa da yine blockchain tabanlı smart contracts (akıllı sözleşmeler) hayatımızın her alanına girecek. Bu alanda yenilikçi çözümlerle gelecek girişimcilere kapımız sonuna kadar açık. Bu sektörlerin dışında gıda, tarım ve e-sağlık hizmetleri de öne çıkacak.” yorumunda bulunuyor.