GİYİLEBİLİR SANATI SOKAKLARA TAŞIYOR

MARMELART DESIGN’IN KURUCUSU HİLAL ONUR; GÖMLEK, CEKET, ETEK GİBİ KIYAFETLERİ TUVALE DÖNÜŞTÜREREK SANATA GİYİLEBİLİR BİR BOYUT KATIYOR.

Yeni neslin en önemli özelliği, yaratıcılıkta sınır tanımamaları… 27 yaşındaki Hilal Onur, çocukluğundan bu yana büyük bir tutkuyla bağlı olduğu resim sanatını, MarmelArt Design markasının aracılığıyla şimdi kıyafetlere taşıyor. Onur; ceket, pardesü, elbise, gömlek gibi kıyafetleri kendisine bir tuval olarak alıyor ve her ürünü bir tablo gibi tasarlıyor. MarmelArt Design imzası da Hilal Onur’un giyilebilir sanat vizyonunun bir yansıması olarak hedef kitlesiyle buluşuyor.

Resim tutkusunu kıyafetlere yansıtıyor
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan Hilal Onur, bugüne kadar pek çok karma sergiye katılmış, genç ressamlarımızdan biri… 5 yaşına kadar Amerika’da yaşayan daha sonra ailesiyle Bursa’ya yerleşen Onur, Bursa Sanat Evi’nde yaz dönemlerinde asistanlık yaptı, üniversite ve liseye hazırlık için özel resim eğitimi dersleri de verdi. Farklı tekstil markalarına hazırlanan özel koleksiyon kıyafetlere dijital baskı için özgün desenler de oluşturan Hilal Onur, 2008’den bu yana İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana oyuncaklardan çok boya kalemlerine ilgi duyduğunu söyleyen Onur, “Sadece resim defterime sınırlı kalmayarak evdeki diğer eşyalara ve duvarlara da resim yaparak farklı, renkli ve benim olan bir dünyayı keşfettim. Duygularımı somut olarak resim aracılığıyla ifade etmeyi daha küçük bir çocukken seçmiştim. Tişörtlerime resimler yapardım. Annemin de çok hoşuna giderdi. Annem, uzun yıllardır tekstil işiyle uğraşıyor. Kendi kıyafetlerini dikmeyi veya var olan bir kıyafeti değiştirmeyi çok sever. Değiştirdiği kıyafetlere ben de resim yapardım. Onun sayesinde tekstil sektörüne de yabancı değildim. Zaman zaman aklımda oluşan bir tasarımı annemle konuşup kumaşına ve modeline de birlikte karar veriyoruz.” diyor.

2017’de yoga seti hazırlayacak
Bu noktadan yola çıkan Hilal Onur, resim yapma tutkusu ile tasarım sürecini harmanlayarak, Temmuz 2015’te MarmelArt Design markasını kurdu. ‘WearableArt’ yani giyilebilir sanatın önemli bir temsilcisi olan Onur, nasıl bir konsepte sahip olduğunu ise şöyle anlatıyor: “Kıyafet seçimimizin, kullandığımız renk ve desenlerin bizi yansıttığına inanıyorum. Resmi kıyafetle birleştirme fikrim; resim sanatı ile izleyici arasındaki bağı kuvvetlendirmek istememle başladı. Böylece duvarda asılı duracak resimler, şehrin sokaklarına karışacaktı. Temmuz 2015’te, yürüyen tablolar düşüncesi ve ‘WearableArt’ (giyilebilir sanat) sloganıyla MarmelArt Design markamı hayata geçirdim. Böylece izleyici ile resmin arasındaki mesafeyi yok etmiş ve resim sanatının estetiğini, insan vücudunun estetiği ve duygusuyla birleştirmiş oldum. Giyilebilir sanat, bir anlamda yaşayan tablolara ve insanın özgürleşmesine atıfta bulunuyor. Kişiye özel tasarımlar yapıyorum. Her desen veya resim birbirinden farklı. Amacım; popüler olanı elde etmek ya da popülariteye dahil olmak değil. Farklı tasarımlara imza atarak resimlerimi daha çok kitleye ulaştırabilmeyi istiyorum. 2017 yılı içinde farklı bir yoga seti oluşturacağım. Aksesuar olarak birkaç deneme yaptığım ve ilgi gören çantalarımı da çoğaltmayı düşünüyorum. Tamamen el yapımı değişik materyallerden oluşan rozetlerim de büyük beğeni topluyor.”

Büyük beden tasarımlara da imza atıyor
Çoğunlukla resimsel çalışan Hilal Onur, tasarımlarında kullandığı teknik hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Tasarımlarım, müşterilerimin taleplerine göre değişim gösterebiliyor. Örneğin; sulu boya tekniği veya illüstratif  bir çalışma olabiliyor. Bazen de kıyafetin yapısına göre çizimi şekillendiriyorum. Materyal olarak kumaş boyası kullanıyorum. Tasarımlarım, 30 derece makinada yıkanabiliyor. Kuru temizleme önermiyorum ve ağartıcı kullanılmamasını tavsiye ediyorum. Eğer bu kurallara uyulursa tasarımlar solmuyor ve çok daha uzun soluklu bir kullanım ömrüne sahip oluyor. Suni deri ceketlerde ise karışımı bana ait olan özel bir teknikle çalışıyorum. Daha çok gömlek üzerine resim yapmayı seviyorum. Ceket, pardesü, pareo, mont, şal, deri ceket, etek, gömlek elbise ve skinny kot gibi tasarımlarım da bulunuyor. Yüzde 100 pamuklu kumaş kullanmaya dikkat ediyorum. Türkiye’de büyük beden kadınlarımız, kendilerine hoş modeller bulmakta zorlanabiliyor. Bu nedenle zaman zaman gömlek, trençkot ve uzun deri ceket gibi mini koleksiyonlar hazırlıyorum. Ağırlıklı olarak butiklerle çalışıyorum.” Hilal Onur’un en büyük hayali ise 3 yıl içinde MarmelArt Design markası altında sanat ve modaseverlerin bir noktada buluşabileceği, keyifli sohbetlerin edilebileceği bir kafesi olan, butik kısmında ise giyilebilir tablolarını sergileyebileceği bir mekan açmak.