GİYİLEBİLİRLER DÜNYAYI SARDI

GİYİLEBİLİRLER DÜNYAYI SARDI

Mart ayının başında Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi, telefon ve tablet gibi mobil cihazlardaki ağırlığı, giyilebilir cihazlara kaptırmak üzere.

Avrupa’nın en büyük mobil iletişim fuarında tanıtılan yeni ve gösterişli cihazlardan en iyilerini sizin için seçtik:

AKILLI TELEFONLAR
Samsung, birçok farklı alandaki üst seviye ürünlerle fuara damgasını vurdu desek, yeridir. Bir süre önce yaptığı açıklamayla artık kendi işlemcilerini kullanacağını duyuran firma, Galaxy S serisinin en üst modeli olan S6’da dediğini yapmış. Plastik dış malzeme ve suya dayanıklılık özelliklerini bir kenara bırakan firma, metal alaşımlı, Gorilla Glass 4 cam ile dayanıklılığı artmış bir telefonla karşımızda. 6,8 mm kalınlığındaki telefonun vazgeçtiği özelliklerden birisi de bellek kartı yuvası. 32, 64 ve 128 GB kapasitelerle satışa çıkacak olan cihazın pili de değiştirilemiyor. Samsung Galaxy S6, 5,1 inçlik ekranında qHD (1440×2560 piksel) çözünürlük sunuyor. Dördü 2,5 GHz, dördü de 2,1 GHz hızındaki sekiz çekirdekli işlemcisi, 3 GB belleği, akıllı görüntü sabitleme teknolojili 16 MP kamerası da onu çarpıcı yapıyor.

Tek ekranda farklı işlemler
Firmanın kavisli kenara ekran yerleştirdiği Edge modelinin yenisi de Samsung Galaxy S6 Edge adını taşıyor. Bu kez iki yanı da kavisli yapan firma, her köşede önceki modele göre daha az bir alanı ekran olarak kullanıyor. Bu alana dokunarak açılan ekranlardan çeşitli kontroller gerçekleştirilebiliyor. Örneğin bir yandan web sayfalarını gezerken, yan ekrandan çalan şarkıyı değiştirmek mümkün. S6 ile benzer şekilde sekiz çekirdekli Exynos işlemci, 3 GB bellek, 32, 64 ve 128 GB kapasite seçeneklerinin yanı sıra, 16 MP kamera ile S6’nın kavisli modeli olarak adlandırılmasına şaşırmamak lazım.

HTC üst segmentte
Fuarda üst segment telefon tanıtanlar kervanına HTC de katıldı. HTC One M9, One serisinin çarpıcı tasarımını korumuş. Snapdragon 810 işlemcisi, 3 GB belleği ile güçlü bir performans sunan telefonun 20 MP’lik kamerası çözünürlük açısından yeterli, ancak fotoğraf kalitesi eleştirilmeye devam ediyor. BoomSound hoparlörler ise sanal çevresel ses desteğiyle müzik ziyafeti vermek isteyenlere hitap ediyor.

Microsoft yeni telefonlarını tanıttı
Nokia’dan akıllı telefon gücünü söküp alan Microsoft, geçen yılın sonlarına doğru yaptığı bir açıklamayla telefonlara artık kendi adını veriyor. Bunun ilk örneklerinden olan Microsoft Lumia 640 ve Lumia 640 XL de fuarda görücüye çıktı. Siyah ve beyaz renklerin yanı sıra, açık mavi ve turuncu renklerde de satışa çıkacak olan Lumia 640, yuvarlak köşeli tasarımıyla ilgi çekici bir cihaz. 16 GB dâhili hafızaya sahip telefon, Full HD çözünürlüklü 5 inç ekrana sahip. 8 MP LED flaşlı kamerası, 1,2 GHz’lik orta seviye dört çekirdekli işlemcisi, 1 GB belleği ve Windows Phone 8.1 işletim sistemiyle, güçlü ama ekonomik bir akıllı telefon arayanlara uygun. Microsoft Lumia 640 XL ise benzer özelliklerde, ancak 5,7 inçlik büyük bir ekrana sahip, ancak Full HD çözünürlüğü benzer boydaki cihazlara göre küçük kalıyor. Cihazın büyümesinin getirdiği bir avantaj ise pil kapasitesinin de yükselmesi. Her iki telefonun da sene sonu tanıtılması hedeflenen Windows 10 Mobile işletim sistemine güncellenebileceğini de hatırlatalım.

TABLETLER
Fuar, önceki senelere kıyasla tablet açısından kıtlık yaşadı. Ancak az sayıdaki cihazlar gayet etkileyiciydi. Sony Xperia Z4 Tablet, firmanın Apple iPad ile nasıl bir rekabete tutuştuğunun canlı örneği. Sadece 6,1 mm kalınlıktaki cihaz, 10,1 inç ekranında 2K (2560×1600 piksel) çözünürlüğe erişiyor. Dört çekirdekli güçlü Snapdragon 810 işlemcisi, 3 GB belleği, microSD ile genişletilebilen 32 GB depolama alanı ve 6000 mAh kapasiteli piliyle Android’in yıldızı olmaya aday.

Yaptığı satın almalarla bilişim dünyasında ses getiren ve dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi olan Lenovo, A serisi tabletleriyle de konuşulacak. Fuarda görücüye çıkan Lenovo Tab 2 A8 modeli, Full HD ekranı, yeni nesil Android 5.0 Lollipop işletim sistemi, çift SIM kart ile arama yapabilmesi, 32 GB’a kadar ek depolama desteği ve 5 MP arka kamerası kadar, Dolby Atmos ses sistemiyle de göz dolduruyor.

GİYİLEBİLİR CİHAZLAR
Neredeyse her üreticinin birden çok giyilebilir cihazı fuarda görücüye çıktı. Bunlardan şüphesiz en çok ilgi çekeni SamsungGear VR (S6) adlı sanal gerçeklik başlığıydı.
Bu ikinci nesil sanal gerçeklik başlığı, öncekine göre yüzde 15 daha hafif ama 5,7 inç yerine 5,1 inçlik Samsung Galaxy S6 ekranını kullanıyor. Uyumlu filmlerin, fotoğrafların dünyasına dalarken, beraberindeki oyun kumandasıyla uyumlu oyunlarda da kendinizi kaybedebilirsiniz.

Yeni ‘saatlerle’ tanışın
Akıllı saatlerin sayısı da artıyor. Uzun süredir beklenen Apple Watch’un çıkışı sonrasında, Google cephesinden de ses gecikmedi. Giyilebilir cihazlar için hazırladığı işletim sistemi Android Wear’in yenilenmesiyle, üreticiler de akıllı saatlerin yeni nesillerini hazırladılar. LG Watch Urbane, temiz, metalik hatlarıyla dikkat çekerken, kayışlarının değiştirilebilmesiyle de tarzını yansıtmak isteyenlere hitap ediyor. 1,3 inç büyüklüğündeki ekranında 320×320 piksel görüntüleyen saat, 1,2 GHz hızında dört çekirdekli bir işlemciye, 1 GB belleğe ve 4 GB depolama alanına sahip. İçerisinde barometre ve ivmeölçer barındıran saatin tek eksiği ise navigasyon desteği veren GPS yongasının bulunmaması. Akıllı saat furyasını başlatan isimlerden Pebble’ın yeni saati Pebble Time Steel de fuarda karşımıza çıktı. Çelik alaşımlı dış malzemesiyle oldukça sağlam bir görüntü veren saat, e-mürekkep (e-ink) ekranıyla farklılaşıyor. E-mürekkep ekranların çoğunun aksine renkli olan bu ekran, düşük güç tüketerek, telefonlardakine benzer ekranlı akıllı saatlerden 4-5 kat daha uzun pil ömrüne (10 güne kadar) sahip. iOS ve Android akıllı telefonlarla eşleşebilen cihazdaki mikrofonla sesli görüşme ya da sesli not tutabilme özellikleri de fark yaratıyor. Suya dayanıklı Pebble Time Steel, akıllı kayışları ile GPS, nabız ölçer gibi özellikler de kazanabiliyor.

Bileklikler de tanıtıldı
Giyilebilir cihazların son varyasyonu ise akıllı bileklikler. Örneğin HTC Grip, fitness meraklılarına hitap ediyor. Kendi ivmeölçeri, GPS’i bulunan Grip, Under Armour adlı fitness bileklikleri üreticisiyle yapılan bir ortaklık sonucu ortaya çıktı. Bu firmanın yaptığı Endomondo, MapMyFitness ve MyFitnessPal gibi şirket satın almaları, uygulamalar açısından umut veriyor. 32×160 piksellik LCD ekranı düşük çözünürlüklü, ancak bunun karşılığını çok az güç tüketerek veriyor. Akıllı bileklikler gibi saat, tarih, kat edilen mesafenin yanı sıra, hava durumu, takvim ve alarm işlevlerini de taşıyor. Huawei de akıllı bilekliğini yenileyenlerden: Yeni modeli Huawei TalkBand B2, artık daha çok saati andırsa da, 0,7 inçlik dokunmatik ekranında saat, tarih ve pil ömrünü gösteriyor. Güzel yanı ise, kalori, mesafe, uyku takibi yapabiliyor. Ayrıca zamanlayıcı özelliği bulunan TalkBand B2, ivmeölçer sayesinde yürüdüğünüzü, koştuğunuzu ve bisiklete bindiğinizi ayırt ederek, verileri buna göre topluyor. Android ve iOS ile eşleşebilen bileklik, Bluetooth kulaklık işlevi de görüyor. Yani telefonla eşleştirildikten sonra telefonunuz çalarsa tek tuşla kulağa takılan parçayı çıkartıp görüşmenizi yapabilirsiniz.