GÖKLERİN YENİ HÂKİMİ DRONE’LAR

İnsansız hava araçları, son dönemin en çarpıcı teknoloji oyuncakları arasında başı çekiyor. Özellikle kamerası olan drone modelleri, diğerlerine göre daha fazla ilgi çekiyor. 

Bu cihazları mobil uygulamanın yanı sıra, ekranlı kumandalarıyla uçurabilirsiniz. Dâhili pil ile şarj olan cihazlar, özel gövdeleri ile bir yere çarpma gibi durumlarda da zarar görmüyor. Uzun mesafeden yönetilebilmeleri ve çarpışma önleme özellikleri ile isterseniz bir başka drone ile yarış yapabilir, isterseniz de sizi takip edecek bir rota çizebilirsiniz.

DJİ PHANTOM 4
Hızlı uçuşu, kaliteli kamerası ve kolay kontrolü ile piyasaya çıktığından bu yana büyük ilgi çekmeyi başaran Phantom 4, beş adet kameraya sahip. Bu sayede çevresinin 3 boyutlu haritasını çıkartıyor ve çok yakınında bir nesne olduğunu fark ettiğinde, yavaşlıyor, duruyor ya da nesnelerin etrafından uçuyor. Ana kamerası Full HD’nin dört katı olan 4K çözünürlükte kayıt yapabiliyor. Çevreyi haritalayabilmesi, bir kaza anında ya da pili bitmeden önceden GPS ile belirlenen bir konuma gitmesini sağlıyor. Telefon bağlanabilen uzaktan kumandası da hem kameradakileri görmenizi sağlıyor hem de kontrolü kolaylaştırıyor.

YUNEEC Q500-4K
Android işletim sistemli bir cihaz içeren özel kumandasıyla da yönetilebilen Yuneec, bu 5,5 inçlik ekrandan çektiği görüntüleri rahatça görüntülüyor. Ancak, sizi uyaralım; biraz boylu poslu bir cihaz. Bu sebeple ve pervanelerinin hassasiyeti sebebiyle açık hava için daha uygun. 4K videoların yanı sıra, Full HD’de ağır çekim video çekebilmesiyle dikkat çeken drone’un yanında yedek batarya ve sağlam bir taşıma çantası da geliyor. GPS desteği ile uçan cihaz, yeni başlayanlar için kolay uçuş moduna da sahip.

PARROT BEBOP
Oldukça kolay bir kullanım ile öne çıkan Bebop, diğerleri kadar yükseklere çıkamasa da, titremeyen videolar çekebiliyor. Çok büyük olmayan ebatlarıyla ev içinde de uçurulabilen Bebop, tablet ya da telefonla yönetilebiliyor. Uygulaması ile otomatik uçuş planlarını destekleyen bu drone, Full HD video kayıt edebildiği gibi JPG biçimli fotoğraflar da çekebiliyor. Ayrıca kapsamlı kumandası gibi farklı aksesuarlar satın alarak, sonradan uçuş keyfinizi de artırmanız mümkün.