GOOGLE’INI GİZLİ LABORATUVARI

GOOGLE’INI GİZLİ LABORATUVARI

Tekerleğin bulunuşundan bu yana bilimsel ve teknolojik keşiflerin peşindeki insanlık, bu huyunu çeşitli sebeplerle bir kenara itmiş durumda.

Üniversiteler ve bilim insanlarından kurulu ekipler, yeni buluşların üzerinde çalışıyor; ancak sahip oldukları düşük bütçeler ile ilerlemenin çok hızlı olmadığını söylemek mümkün. Firmaların, kendi Ar-Ge (araştırma ve geliştirme) departmanlarına her yıl milyarlarca dolar aktardığını düşünürsek, bir umut doğuyor. Bu kez de, firmaların gerçekleştirilebilir ürünler peşinde olması, dünyanın akışını değiştirecek buluşlara ulaşmamıza engel oluyor. Yine de umutsuzluğa kapılmamak lazım. 1998 yılında kurulan ve kurulduğu günden beri, önce internette arama biçimimizi, sonra da internet ve teknolojinin çevresinden pek uzaklaşmadan birçok şeyi değiştiren Google, yarı gizli laboratuvarı ile bunu değiştirmenin peşinde koşuyor.

Firmanın 2010 yılında kurduğu ve Kaliforniya, MountainView’deki genel merkezinden yaklaşık 1 km uzaklıktaki Google X adlı bu merkez, ticari bir fikre dönüşüp dönüşmeyeceği çok da önemli olmadan, dünyayı etkileyebilecek buluşlar yapmayı hedefliyor. Google X’in başında, hidrojen bombasını bulan fizikçi Edward Teller’ın torunu olan Dr. Eric “Astro” Teller var. Teller’ın Genel Müdür gibi bir titri yok, onu “Chief of Moonshots” olarak konumlandırmışlar. Moonshot, İngilizcede çılgın, milyonda bir olasılıkla gerçeğe dönüşebilecek fikirlere verilen bir ad. Astro Teller da bunların şefi konumunda. Anlayacağınız, Google X’te kafalar açık. Peki burada hangi fikirlere odaklanılıyor? Yarı gizli olma sebebi, bu fikirlerinin hepsinin açıklanmamış oluşu. Biz de açıklanan 9 fikri ve reddedilen fikirleri yakından inceledik.
1
Project Glass
Google Glass adıyla kısıtlı sayıda üretilen ve geliştiricilere satılan Project Glass, bu laboratuvardan çıkan ve ürüne dönüşen ilk çalışma. 2013 yılında ortaya çıkan fikir, bir gözlüğü akıllı hâle getirmekten ibaret. Ortaya çıkan ürün, kendi işletim sistemine sahip, sesli komut tanıyabilen, göze görüntü yansıtarak gördüklerinizin üzerine bir robot görüşü gibi ek bilgiler ekleyen bir gözlük.
2
Sürücüsüz otomobil
Laboratuvarın ilk projesi olan sürücüsüz otomobil, Google Sokak Görünümü için kullanılıyor. Ancak otomobil dünyasının geleceği için büyük önem taşıyor. Google’ın kendi test aracı şimdiden 300 bin mil kat etmiş durumda. BMW, Tesla, Volvo ve Audi gibi otomobil firmalarınca da örnek alınan projenin önümüzdeki yıllarda ürün olarak karşımıza çıkması muhtemel.


3
Project Loon
İnternet, dünyanın büyük bölümünce erişilebilir durumda olsa bile, kırsal alanda yaşayanlar hâlen dev bilgi ağına ulaşamıyor. Kablolu erişimde uzun mesafe altyapı döşenmesinin yüksek maliyeti, az sayıda insanın internet bağlantısına ödeyeceği ücretle karşılanamıyor. Mobil internet ise baz istasyonu kurulumu sebebiyle çok maliyetli. Loon ise tıpkı Kapadokya’dakine benzeyen balonlarla yüksek hızda internet erişimi sağlamayı hedefliyor. Tabii bu da çok ucuza gelmiyor ama en azından bir alternatif üzerinde çalışılıyor.
4
Akıllı kontakt lens
Diyabet hastaları için geliştirilen bu kontakt lensler, gözyaşı damlalarındaki glikoz oranını ölçebiliyor. İçerisinde minyatür devreler, algılayıcılar ve insan saçı kalınlığında bir kablosuz bağlantı anteni bulunduran lens, hastaların düzenli kontrolünü sağlayabilmeyi ve akıllı cihazlar ya da internet üzerinden verileri analiz amacıyla aktarmayı hedefliyor.


5
Şeylerin interneti
2011 yılında nesnelerin internete bağlanabilmesi ve veri aktarımı yapabilmesinden bahsederek teknoloji dünyasının ‘kafasını açan’ Google, o zamandan günümüze Google Glass ile bunu gerçekleştirdi. Şimdi akıllı ev aletleri, beyaz eşyalar, hatta akıllı şehirler gündemimizde. Son zamanlarda satın aldığı duman detektörü ve akıllı termostat özellikli Nest de bu konuya önem verdiklerinin en büyük göstergesi.


6
Nöral ağ
Firmanın 2012 yılında açıkladığı nöral ağın (sinir ağı), Google X’in en az ilgi çeken projesi olduğunu söyleyebiliriz. Yarı makine yarı insan yönetiminde çalışan sistem, videolardan ses ve nesneleri ayırt edebilmeyi sağlıyor. Bu sistemin gelişmesiyle, web’de görüntülü arama, ses tanıma ve makinelerin dil çevirisi yapabilmesinde yenilikler göreceğiz.


7
Project Wing
Artık insansız hava araçlarının kendi yollarını navigasyonla bulabilecekleri, kamera ile etrafı görerek nesneleri tanıyabilecekleri ve internete bağlanarak bu verileri işleyebilecekleri bir dünyada yaşıyoruz. Drone adı verilen insansız hava araçlarıyla teslimat işlerini kökten çözmek isteyen firma, yüklenen paketleri belirlenen adrese teslim eden bir cihaz üzerinde çalışıyor.


8
Makani Power
Aynı adlı enerji üretim şirketini 2013’te satın alan Google, rüzgar enerjisini daha verimli depolamanın bir yolunu arıyor. Yüksekte daha fazla rüzgar olduğu için havalanan daire şeklinde bir cihazın enerjiyi depoladığı ve yer istasyonuna aktardığı Makani Power, daha büyük kanatlara sahip bir cihaz üretmenin peşinde. Yaklaşık 500 metre yüksekliğe çıkması hedeflenen yeni cihaz, elde edeceği enerji ile 600 evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek.


9
Lift Labs
Geçtiğimiz yıl Google’ın satın aldığı firma, Liftware adlı ürünüyle Parkinson hastalarının titremelerini giderebiliyor. Aslında bu ürün bir kaşık. İçerisindeki ivmeölçer ile hareketleri algılayarak, karşı hareketi yapan bir motora sahip. Ürün kasım ayında 295 dolar fiyatla piyasaya çıktı.
10
Durdurulan projeler
Firmanın bugüne kadar kaç projeye başlamaya düşündüğünü ve burada başka ne gibi çılgın fikirler olduğunu bilmiyoruz. Fakat, bildiklerimiz arasında uzaya çıkmak için bir asansör, sırta takılarak uçabilmeyi sağlayan bir sırt roketi, uçan kaykay ve ışınlama Google X’in gündemine giren ve yapılmasına sıcak bakılmayanlar arasında.