GÜNDÜZLERİ AVUKAT AKŞAMLARI İSE TASARIMCI

Eğer bir hayaliniz varsa, bu hayali gerçekleştirmek için mutlaka bir adım atmalısınız. Kendinize bir yol çizin ve bırakın hayat sizi hayallerinize ulaştırsın. Avukat Özge Kartal da yüreğinin sesine kulak veren ve içindeki yaratıcılığı tasarımlarına yansıtarak özgürleşen tasarımcılardan biri.

Hem başarılı bir avukat hem de Bona’s Art’ın kurucusu… Birbirinden özel tabak tasarımlarına imza atan Kartal, 2018’de çok daha profesyonel bir sistem kurarak yemek takımı, vazo, kahve fincanı gibi dekoratif ve konsept ürünlerin tasarımına odaklanacak.

Tasarım merakı lise yıllarında başladı
Ankara Çankaya Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olan Özge Kartal, hukuk ve tasarımı bir arada yürüten başarılı isimlerden biri. İş hayatında 10 yılı geride bırakan Kartal; Göksu Safi Işık Avukatlık Ortaklığı ve TürkMedya şirketlerinde görev yaptıktan sonra 2 yıl önce Özge Kartal Hukuk ve Danışmanlık Ofisi’ni kurdu. Özel hukuk, iş davaları, ticari davalar ve aile hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklar gibi konularda uzmanlaşan Kartal, şirketlere farklı konularda danışmanlık da veriyor. Çocukluk yıllarından bu yana tasarıma büyük bir merak duyan Kartal, birbirinden özel tabaklar tasarladığı Bona’s Art markasını Ekim 2017’de yarattı. Kartal’a hem avukat hem de tasarımcı olmaya nasıl karar verdiğini sorduk ve şu yanıtı aldık: “Üniversite sınavına girmeden önce bir süre çizim dersi almıştım. Daha karakalem aşamasındaydım. Çizime yeteneğim olduğunu daha o yıllarda hocam dile getirmişti. Ailem, hukukçu olmamı istiyordu ama bu konuda üzerimde herhangi bir baskı kurmadılar. Bu konuyu onlara açtığımda, çizimlerimi Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki öğretim üyelerine gösterip yorumlarını almamı söylediler. Görüştüğümüz kişiler, o yıl eğitim almadığım için o sene olmasa bile bir dahaki yıl, bu konuda başarılı olabileceğimi söyleyerek beni yüreklendirdiler.”

İçindeki sese kulak verdi ve Bona’s Art’ı yarattı
Daha sonra üniversite sınavına giren ve hukuk bölümümü kazanan Özge Kartal, “İçimdeki tasarım ve bir şeyler yaratma isteğim hiç bitmemişti. İnsanın kendisini bulması ve kendinden kendine ulaşması, kendini var etmesi gibi bir gerçek var. Ben, bu yolculukta ‘kendimi bulma’ sanatını icra ediyorum. Herkes bir gün eninde sonunda yola koyulmalı. İçinizdeki hevesi durduramıyorsanız, bu sese mutlaka kulak vermelisiniz. Ben de öyle yaptım. Bona’s Art markasını kuralı birkaç ay olmuş olsa da aslında bu hikayenin başlangıcı 10 sene öncesine dayanıyor. Avukatlığı çok seviyorum ama tasarımcılık her zaman içimde olan bir şeydi. Severek yapılan ve iyi icra edilen her işin, herkese bir gün farklı kapılar açacağına inanıyorum. Resim merakım hep vardı. Çizim yapmaktan hiç vazgeçmemiştim. Bu süreci desteklemesi adına farklı bir tabak boyama workshop’una katıldım. Bu süreçten de büyük bir keyif aldım. Hızlı bir şekilde ilerleyebileceğim ve evlerin duvarlarını süsleyecek özel bir tasarıma imza atma fikri beni heyecanlandırmıştı. Bu workshop’un ardından içimdeki sese kulak verdim ve kendi markamı yarattım. Bona’s Art, Bona’nın sanatı anlamına geliyor. Bona’nın baş harfleri ise aile bireylerimizin baş harfleri. Babam, annem ve ablam olmak üzere 4 kişilik bir çekirdek aileyiz.” diyor.

Gördüğü her şeyden ilham alıyor
Bona’s Art ile farklı bir konsept geliştiren Özge Kartal, tasarım çizgisi ve koleksiyonları hakkında ise şu açıklamada bulunuyor: “Küt Saçlı Kızlar, Kumru ve Cennet olmak üzere 3 farklı koleksiyon hazırladım. Bu koleksiyonlar dışında özgün tasarımlarım da bulunuyor. Gelen isteklere göre kişiye özel tasarımlar da yapıyorum. Beyaz tabaklara özel çizimler yaptığım gibi şu an kendi hazırladığım kille, kendi fırınımda, kendi tabaklarımı da hazırlıyorum. Bunun bir sonraki aşaması ise bu tabakları çok yüksek ısıda, yemek yenilebilir formatta sırlayarak tasarlamak… Babam, çok uzun yıllar seramik sektöründe genel müdürlük yapmış ve seramik üretimi alanında profesyonelleşmiş bir isim. Bu yola da babamla birlikte çıktık. İşin ticari kısmını o yürütüyor, ben ise işin yaratıcı kısmındayım. Gördüğüm her şey bana ilham veriyor. Bir kürdan, boncuk, yaban mersini, saman, kese kağıdı ya da kurumuş bir yaprak… Bana göre anne-baba figürü hayatta çok önemli bir konuma sahip. Kumru serisinde de aile kavramına vurgu yapıyorum. Tasarımlarımda akrilik ve cam boyası kullanıyorum. Günüm ikiye bölünmüş durumda. Akşam 19.00’a kadar müvekkillerimle görüşüyorum. Tasarım sürecine ise mesai bittikten sonra odaklanıyorum. Hedef kitlem bana Instagram hesabım @bonas_art üzerinden ulaşıyor. Hedef kitlemle organik bir bağ kurmak en büyük hedefim.”

Dekoratif ve konsept ürünlerin tasarımına odaklanacak
Tabak, kahve fincanı, reçel kaşıkları, tahta kaşıklar, çaydanlık gibi farklı tasarımlara odaklanan Özge Kartal, Kumru ve Cennet serilerini çok önemsiyor. Kumru serisiyle, dilekler konusunda özel bir çalışmaya imza atan Kartal, “Kumru serisinde kilden hazırladığım özel bir kumru yuvası var. Bu yuvanın içinde ise yumurtalar bulunuyor. Bu tasarımı alan kişi bir dilek tutuyor. Dileği gerçekleştiğinde ise yumurtayı, çok sevdiği başka bir arkadaşına vererek, onun dileğinin gerçekleşmesine önayak oluyor. Bu döngünün, bu hisle devam etmesini ve tasarladığım ürünlerin bireylerle örtüşmesini istiyorum.” diyor. 2018’de avukatlığa devam ederken, Bona’s Art markasını da farklı bir konuma taşımaya odaklanacağını dile getiren Kartal, “Bana göre bu hayattaki en önemli şey, kalıcı bir iz bırakabilmek. Avukatlığa devam ederken, içimdeki yaratma tutkusunu tetikleyen Bona’s Art’a biraz daha ağırlık vereceğim. Kendi fırınımla, kendi seramiğimi üreterek daha geniş bir yelpazeye ulaşacağım. Yemek takımı, vazo, kahve fincanı gibi dekoratif ve konsept ürünlerin tasarımına odaklanacağım. Tasarımlarım, Türkiye’nin farklı noktalarına ulaşıyor. Kişiye özel tasarımlara büyük bir ilgi var. En büyük hayalim ise konseptimin zaman içerisinde tanınması ve tasarımlarımı gören kişilerin, ‘ Bu Özge Kartal’ın çizgisi’ diyebilmesi… Yurt dışı satışlarına ise 2019’da başlayacağım.” yorumunda bulunuyor.