GÜVENLİĞİN ANAHTARI: KIŞ LASTİKLERİ

GÜVENLİĞİN ANAHTARI: KIŞ LASTİKLERİ

Lastik üreticileri yol, yaya ve sürücü güvenliğinde maksimum güvenlik ve performans sağlamak için sürekli yeni teknolojiler geliştiriyor. Günümüzün kış lastikleri, özellikle karlı ve buzlu yol koşullarında çok etkili bir performans ve güvenlik sunuyor.

Kış lastiği kullanmak için ağır kış koşullarını ve kar yağmasını beklemeyin. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zaman güvenli seyahat için kış lastiklerinin kullanılması gerekiyor. Bu derecede normal lastikler performanslarını önemli derecede yitirirken, kış lastikleri en verimli performansı sergiliyor.

Yaz lastiği ile kış lastiği arasındaki en büyük temel özellik, farklı kauçuk bileşenlerinin bir araya getirilmesidir. Kauçuk karışımının yanı sıra farklı sırt desenleri de kış lastiği ve yaz lastiğini birbirinden ayıran başka bir özelliktir. Bu desenler sayesinde bir kış lastiği frenleme anında yaz lastiğine oranla gözle görülür ve hayat kurtarıcı boyutta kısa mesafede durabilir.

KISA FREN MESAFESİ SAĞLAR
Kış lastiklerinde diş derinliği, standart lastiklere göre genellikle daha fazladır. Böylece erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde daha iyi çekiş sağlanır. Bu ve bunun gibi farklı özellikler kış şartlarında daha fazla yol tutuşu ve kısa fren mesafesi sağlar.

Hava sıcaklığının 7 derecinin altında olduğu ıslak bir zeminde, 80 km/s hızla ilerleyen bir otomobil, tamamen durabilmek için yaz lastiğiyle 40 metreye ihtiyaç duyar. Oysa kış lastiği, aynı koşullardaki zeminde 34 metrede tamamen durabilir. Aradaki 6 metrelik fark, bir tehlike anında ciddi bir fark yaratır.  Zemin şartları ağırlaştığında, kış lastiklerinin etkisi daha da artar.

EK MALİYET GETİRMEZ
Kış lastiği ile birlikte doğru mevsimde doğru lastik kullanımı, lastiklerinizin kullanım süresini uzatacaktır. Böylece kış lastiği düşünüldüğü gibi ek bir maliyet oluşturmamaktadır. Neredeyse her lastik bayisi, kış lastiği aldığınızda, yazlık lastiklerinizi ücretsiz saklıyor. Bu sayede depolama sorunundan kurtulduğunuz gibi, yaz lastiklerinin kullanım ömürleri de önemli derecede artıyor.

BİLGİ
Karlı zeminde 50 km/s’yle ilerleyen yaz lastikli bir araç ancak 63 metrede durabilirken, aynı özelliklerdeki kış lastikli araç tam 31 metre önce durabiliyor.