Güzel Gözler, Güzel Yüz…

Güzel Gözler, Güzel Yüz…

Yaşımız ilerledikçe özellikle hassas bir bölge olan göz çevresindeki kas ve deri dokusu yer çekiminin de etkisiyle aşağı doğru sarkar.

Göz etrafındaki yağı tutan sağlam yapı gevşer. Bu da torbalanmış bir görüntü yaratır. Sadece yaş ilerlediğinde değil, uykunuzu yeteri derecede alamadığınızda; sürekli bilgisayar ve tablet ekranlarına baktığınızda da gözleriniz bu durumdan etkilenir. Yüzümüzün canlılığının adeta kaybolduğunu hissederiz aynaya bakınca. Göz kapağı sarkması, kaz ayağı çizgileri, göz altı torbaları ve göz kenarlarında oluşan kırışıklıklar adeta yaşımıza yeni yaşlar ekler.

Oysa cerrahi ya da cerrahi olmayan birkaç küçük dokunuşla yüzümüzün kaybolan ışıltısını, gözlerimizin güzelliğini tekrar kazanabilmek mümkün. Ancak göz bölgesinin hassas oluşu; cilt yapısının inceliği göz çevresinin daha çabuk yıpranmasına yol açtığı gibi tedavileri de zorlaştırabiliyor. Bu yüzden göz çevresine yaptıracağınız müdahaleleri uzman doktorlara danışmanızda fayda var. Göz ve göz çevresine yapılacak küçük estetik ve işlevi yüksek operasyonlarla yüzümüze tekrar canlılık katabilmenin yollarını ise şöyle anlatmak mümkün.

Sürekli tablete bakmak gözü yaşlandırıyor

Gözlerin sadece ilerleyen yaş, jest ve mimikler dolayısıyla kırışıp torbalanmadığını yani yaşlanmadığını dile getiren Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği  Başkanı Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, şunları söylüyor: “Yaşın, sürekli kullanılan jest mimiklerin gözlerin yaşlanmasına, torbalanmasına doğal bir etkisi var ama günümüz dünyasında bunlar tek sebep değil. Uykusuzluk, aşırı kafein tüketimi, bilgisayar, tablet ekranları, TV karşısında uzun saatler geçirmek, gözleri yeterince dinlendirmemek, dengesiz ve yetersiz beslenmek de gözlerimizi ve göz çevremizi yıpranmış gösterir.”

Göz altı morlukları

“Göz çevresinde en sık görülen sorunlar gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve göz çevresi kırışıklıklarıdır. Hastada bu sorunlar mevcutsa, hasta cerrahi operasyona yönlendirilmelidir. Göz altında çökmeler ise yağ dokusu enjeksiyonu ile yükseltilebilmektedir. Sadece renk değişikliği mevcutsa; bu bölge renginde açılmaya neden olabilecek göz çevresine özel kimyasal peeling uygulamaları yapılabilir. Beraberinde uygulanacak lazer kombinasyonları, tedavi başarısını artırır.”

Yağ enjeksiyonu da yapılıyor

“Morluğa sebep olan ciddi bir bağ dokusu kaybı mevcutsa, yukarıdaki tedavi seçeneklerine ek olarak, göz çevresine özel yapılacak radyofrekans dalga tedavisi ile buradaki bağ dokusu kuvvetlendirilir. Ayrıca göz çevresine uygun hyalüronik asit veya kişinin kendi yağları kullanılarak tatbik edilen yağ enjeksiyonu tedavi seçenekleri arasında düşünülebilir. Her iki durumda da destek tedavisi olarak göz çevresi ile beraber tüm yüze yapılacak olan PRP uygulaması hem yüzde hem göz altında belirgin bir canlılık sağlar.”

Gülmek güzel de kaz ayakları olmasa!

Göz çevresi problemlerinin en başında göz kenarlarındaki kaz ayağı denilen kırışıklıkların geldiğini ifade eden Prof. Dr. Yücel, cerrahi olmayan estetik uygulamalarla bu sıkıntıların rahat çözülebileceğini şöyle ifade ediyor: “Genetik faktörler, güneşte çok fazla kalmak ve sigara içmek gibi bazı alışkanlıklar yüzdeki çizgilerin ortaya çıkışını hızlandırabilir. İyi bir göz çevresi bakımı bu süreci geciktirebilir. Ayrıca uygulandığı bölgede kasların hareketini geçici olarak donduran botoks, belirgin kırışıklıkların oluşumunu ertelemektedir. Derin kırışıklıklar için ise hylüronik asit dolgularla derin kırışıklıkları tek tek doldurulabilir.

Yüz gençleştiren göz kapağı cerrahisi

Göz kapağı cerrahisinin dünyada ve ülkemizde en sık yapılan yüz gençleştirme işlemi olduğunu söyleyen Plastik Cerrahi Umanı Prof. Dr. Yücel, göz kapağı estetiğinin genelde 35 yaş sonrasında yapıldığını belirtiyor. Yücel, “Ancak üst kapak yapısı ailesel olarak fazla etli ve düşük olan hastalarda ve alt kapakta belirgin torbalanması olanlarda daha erken yaşlarda da ameliyat gerçekleştirilebilir. Torbalı ya da sarkık göz kapaklarına sahip, fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak buna hazır hastalara bu operasyon uygulanabilir. Özellikle üst göz kapağı ameliyatları erkek hastalar tarafından çok talep edilen bir girişimdir. Üst kapaklar tek başına yapılacaksa lokal anestezi yeterli olabilir ve yaklaşık 45 dakika sürer. Alt kapaklar yaklaşık 1,5 saat sürer.  Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir.” diyor.

Kırışıklığı önleyici tedbirler:

-E vitamini içerikli nemlendiriciler kullanmak

-Bol bol su içmek

-Yaz kış güneş koruyucu kullanmak

-Cilt bakımı ve peeling gibi uygulamaları yaptırmak

-Sigaradan uzak durmak

-En büyük yaşlanma nedeni olan stresten kaçınmak

-Sık kilo alıp vermemek, bilinçsiz diyetler yapmamak