HAİN DARBE GİRİŞİMİ ‘MEGA PROJELERİ’ ENGELLEYEMEDİ

HAİN DARBE GİRİŞİMİ ‘MEGA PROJELERİ’ ENGELLEYEMEDİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası ulaştırma sektöründe hayata geçirilen projelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Arslan, darbe girişiminin ardından köprülerden otoyollara, havalimanlarından tünellere kadar pek çok projenin tamamlandığını belirterek, “Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında ulaştırma alanındaki ‘dev projeler’ hız kesmeden devam etti.” dedi.

Darbe girişiminin ardından 20 Ağustos 2016’da temeli atılan Çamlıca Kulesi ile İstanbul’un siluetini bozan, görüntü kirliliği oluşturan kulelerin kaldırılmasını amaçladıklarını belirten Arslan, birinci aşamada bölgede sadece TRT kulesinin kalacağını ve İstanbul’da ikinci bir kule daha yapacaklarını söyledi.

Arslan, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı’na inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 26 Ağustos’ta hizmete açıldığını ve ‘dünyanın en geniş köprüsü’ unvanına sahip olduğunu hatırlatarak, köprünün bin 408 metre açıklık ve 2 bin 164 metre toplam uzunluğuyla ‘üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü’ özelliğini taşıdığını bildirdi.

UDHB’NİN MEGA PROJELERİ
– Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli
– Avrasya Tüneli
– Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi
– İstanbul Yeni Havalimanı
– 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi
– Ovit Tüneli
– 1915 Çanakkale Köprüsü