Hapşuu: Alerji mi, Soğuk Algınlığı mı?

Hapşuu: Alerji mi, Soğuk Algınlığı mı?

Çiçeklerin açtığı, doğanın canlanıp yeni kıyafetlerini giydiği, kuş cıvıltılarının insana huzur verdiği, açık havada vakit geçirme isteğinin arttığı bahar mevsimi, bir yandan hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

Gün içerisinde ısı değişikliklerinin fazlasıyla kendini gösterdiği bahar ayları bir yandan soğuk algınlığına bir yandan da alerjiye davetiye çıkarıyor. Üstelik sadece bahar ayları değil mevsim geçişlerinde de etkisini gösteren hastalıklar çoğu kez birbiriyle karıştırılabildiğinden tedavisinde de gecikme yaşanabiliyor ya da gereksiz yere antibiyotik kullanarak vücuda fayda yerine zarar verilebiliyor!

Baharın güzelliğini yaşayanların aksine atopik denilen, alerjiye duyarlı bünyeye sahip kişilerde bitkilerden havaya karışan polenlere maruz kalmak birtakım alerjik reaksiyonlara neden olduğundan hayatı kabusa çevirebiliyor.

BAHAR YAĞMURUYLA GELEN ÖKSÜRÜK

Bahar alerjisinin tedavi edilemediğini, astıma sebep olabileceğini söyleyen Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, alerji ve soğuk algınlığının ortak belirtileri arasındaki ince farkları ve alınabilecek tedbirleri şöyle anlatıyor:

SABAH ÇOK MU HAPŞIRIYORSUNUZ?

“Çayır- çimen polenleri, tahıl, ağaç ve yabani otlar gibi etkenler bahar alerjisine neden olabiliyor. Bahar alerjisi burun akıntısı ve kaşıntısı, göz yaşarması ve kaşınması, gözlerde kızarıklık, sık gelen ve sabahları daha çok olan hapşırık atakları, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açıyor. Bu belirtileri hep aynı mevsimde yaşayan kişiler, hastalıklarını kolayca anlayabilirler.”

ASTIMA ÇEVİREBİLİYOR

Prof. Dr. Reha Baran, bahar alerjisinin soğuk algınlığı ile karıştırılabildiğine işaret ederek, “Öksürük, hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma gibi sorunların iki haftadan fazla devam etmesi durumunda mutlaka bahar alerjisinden şüphelenilmesi ve alerji uzmanına başvurulması gerekiyor. Eğer tedavi edilmezse, bu kişilerde rahatsızlıklar daha kronik hale gelebilir ve kişi astım hastalığına yakalanabilir. Bahar alerjisi tedavi edilse de edilmese de, bu kişilerde astım olma riski her zaman var.

Nefes yolu, burundan başlayan ve akciğere kadar giden bir yol. Alerjik reaksiyon tüm bu yolu etkilediği için kişilerin yüzde 50’den fazlasında astım görülebiliyor. Ancak illa ki bir astım krizinden bahsetmiyoruz; öksürük atakları, önlemeyen öksürükler, zaman zaman nefes darlığı şeklinde de olabiliyor. Hem astımı hem alerjik riniti olan hastalarda alerjik rinit tedavi edildiğinde astım da geçebiliyor. Yine önlem alınmazsa, yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit ve orta kulak iltihabı gelişebilir.” diyor.

ALERJİYE ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN

Pek çok kişinin bu aylarda yaşadığı burun ve boğazda kaşıntı, hapşırma ve burunda tıkanıklık gibi belirtileri nezle zannedip antibiyotik kullanmasının tehlikeli olduğuna dikkat çeken Baran, şu uyarılarda bulundu:

“Hastalarımızda karşılaştığımız en büyük sıkıntı ise birçok kişi bu aylarda nezle veya grip olduğunu düşünerek antibiyotik kullanıyor. Antibiyotik bu rahatsızlıkları hem tedavi etmez hem de vücudun ilaçlara direnç kazanmasına yol açıyor ve zararı büyük oluyor. Bu yüzden ilaç kullanmadan önce mutlaka bir uzman doktora danışmalınız.

Gözlerde yanma, burun içinde ve boğazda kaşıntı, hapşırma, burunda tıkanıklık ile akıntı gibi ortak belirtiler var. Ancak ayırt etmek çok kolay. Kişi zaten bu belirtileri ilk defa yaşamadığından yıllarca aynı dönemlerde tecrübe etmiştir. Mutlaka genetik bir alt yapısı vardır. Belirtiler bir hafta içinde azalıp kayboluyorsa bunun soğuk algınlığı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bahar ayları boyunca devam ediyorsa alerjiden şüphelenmek gerekiyor.

Ateş yoksa ve ince, sıvı burun akıntısı varsa alerjik nezle; burun akıntısı daha sarı, vücut ağrıları var ve düşük de olsa ateş mevcut ise bu bir nezle belirtisidir. Alerjik nezle alerjen maddeyle temas halinden hemen sonra başlar. Nezle ise virüsü kaptıktan birkaç gün sonra ortaya çıkar.”

ALERJİYE AŞI TEDAVİSİ YETERLİ DEĞİL

Normalde sebebi belirlenen alerjilerde aşı tedavisinin uygulandığını ancak polen alerjilerinde bu konuda sıkıntı yaşanabildiğini ifade eden Prof. Dr. Reha Baran, şunları söylüyor:

“Bahar alerjisine karşı aşı tedavisi önermiyoruz. Çünkü polen alerjisinde alerjenler genelde birden fazla olduğu için aşı tedavisi çok başarılı olamayabiliyor. Ancak alerjisine karşı geleneksel tedavilerden fayda görmeyen hastalarımızda ve tek bir alerjene karşı alerji saptanmışsa, hastane koşullarında aşı yapılabiliyor.”

BU ÖNERİLERLE KORUNABİLİRSİNİZ

+  Sabah saatlerinde özellikle rüzgarlı havalarda polenlerin çok fazla olması nedeniyle zorunlu değilseniz dışarı çıkmayın.

+ Dışarı çıkmanız gerekiyorsa maske, gözlük, şapka takmanız faydalı.

+ Polenlerden korunmak için ağız, göz ve burun kenarlarına vazelin sürün.

+ Eve geldiğinizde duş alarak saçlarınızdaki ve vücudunuzdaki polenleri uzaklaştırın.

+ Gerek evde gerekse aracınızda pencere açmak yerine polen filtreli klima kullanın.

+ Klimalarınızın filtresini düzenli aralıklarla değiştirmeye özen gösterin.

+ Alerjik olmayan yastık, çarşaf, nevresim kullanın.

+ Evinizde toz tutacak fazla eşyalardan ve aksesuarlardan, duvardan duvara halıdan kaçının.