“Harekete Geçme Çalıştayı” Ankara YHT Garı’nda Yapıldı

“Harekete Geçme Çalıştayı” Ankara YHT Garı’nda Yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sorumluluğunda yürütülen Türkiye’de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi kapsamında düzenlenen Harekete Geçme Çalıştayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un katılımıyla Ankara YHT Garı’nda gerçekleştirildi.

Bakan Turhan çalıştayda yaptığı konuşmada, 2003 yılından beri engellilik alanında devrimsel adımların atıldığını kaydetti. Turhan, gar ve istasyon binalarının engellilere uygun hale getirilmesi için platform, rampa, özel gişeler ve engelli yardım noktaları yaptıklarını anlatarak, “Marmaray ve YHT’lerde engellilere uygun tasarımları hayata geçirdik. Akıllı telefon veya kameralı bilgisayarı olan işitme engelli vatandaşlarımızın, bir link üzerinden TCDD’den hizmet alabilmelerini sağladık. Engellilik oranı %40 ve üzeri olan yolcunun sadece kendisi, engellilik oranı %50 ve üzerinde olan ağır engelli yolcunun da kendisi ve refakatçisiyle ücretsiz olarak seyahat edebilmesine imkân tanıdık. Geçen yıl YHT ve ana hat bölgesel trenlerde 1 milyon 100 bin engelli vatandaşımız yolculuk etti.” dedi.

Konuşmaların ardından, projeye katkıda bulunanlara plaket takdim eden Turhan, yüzme şampiyonu Sümeyye Boyacı, engel tanımayan müzisyenler olarak anılan Aşk Olsun Müzik Grubu üyeleri ile engelli balet Mehmet Sefa Öztürk’e plaket ve çiçek hediye etti.

Bakan Turhan, engelli ve yaşlı vatandaşlardan oluşan bir kafileyi de günü birlik gezi için YHT ile Konya’ya uğurladı.