Havacılıkta 3,5 Kat Büyüme

Havacılıkta 3,5 Kat Büyüme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye’nin son yıllarda özellikle havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu dile getirerek, Türk sivil havacılığının dünyanın en itibarlı havayolu sektörlerinden biri haline geldiğini vurguladı. Son 10 yılda uluslararası hava taşıma sektöründe Türkiye’nin dünya ortalamasına göre 3,5 kat büyüdüğünü kaydeden Turhan, havacılık sektöründe ülkenin yaşadığı büyümeden en çok payı İstanbul’un aldığını söyledi.

AVRUPA’NIN HAVACILIK ÜSSÜ

Gelişen havacılık yükünü Atatürk Havalimanı’nın taşıyacak durumda olmadığını belirten Turhan, transfer yolcuda pazar payı %66’yı bulan Avrupa-Asya-Afrika-Orta Doğu koridorunun merkezinde İstanbul’un yer aldığını dile getirdi. Bu potansiyeli çok önceden tespit ederek, İstanbul’un ilave bir hizmet kapasitesi oluşturacak şekilde yeni bir topla-dağıt-işle-aktar (hub) havalimanına kavuşması gerektiğini ortaya koyduklarını ve İstanbul Havalimanı’nı inşa ettiklerini belirten Turhan, İstanbul Havalimanı’nın 5 yıl içerisinde hizmet verilecek yolcu sayısı sıralamasında dünyada ikinciliğe yükseleceğini, tüm fazlar tamamlandığında ise liderlik koltuğuna oturacağının altını çizdi.

HAVALİMANINA KESİNTİSİZ ULAŞIM

Turhan, İstanbul Havalimanı’nın inşaatı ile eş zamanlı olarak havalimanına ulaşım altyapılarının da inşaatlarını başlattıklarını kaydederek, bu kapsamda İstanbulluların havalimanına ulaşım sıkıntısı yaşamasının da önüne geçmeyi amaçladıklarını bildirdi.