HAYALLERE YOLCULUK

GAZETECİ, BELGESEL PROGRAMCISI VE YAZAR HASAN SÖYLEMEZ, AFRİKA’NIN FARKLI ÜLKELERİNİ BİSİKLETİYLE GEZEREK AFRİKALILARIN HAYALLERİNİ BELGESELLEŞTİRİYOR.

Ocak 2017’de bisikletiyle Fas’tan yola çıkarak Afrika’nın 54 ülkesinde tura başlayan gazeteci, belgesel programcısı ve yazar Hasan Söylemez, Gine’ye ulaştı. Yolculuğu Türkiye’de ders kitaplarına da giren Söylemez’e Afrika Birliği ve Gine Devlet Başkanı Alpha Conde, Afrika’nın “Hayal Arşivi”ni oluşturduğu için teşekkür etti. Söylemez, sekiz ayda dört bin kilometreden fazla pedal çevirerek önce Sahra Çölü’ne ulaştı. Daha sonra Moritanya, Yeşil Burun Adaları, Senegal, Gambiya, Gine Bissau’yu geçip Gine’ye vardı.

Belgeseli milyonlarca izleyiciye ulaştı
Afrika’da yaşayan insanların ne tür hayaller kurduğunu araştırarak, Afrika’nın “Hayal Arşivi”ni oluşturan gazeteci, belgesel programcısı ve yazar Hasan Söylemez, bu sıra dışı yolculuğu ve çektiği belgesellerle lise ders kitaplarına da konu olan isimlerden biri… Afrika’nın 5 ülkesini tek başına dolaşarak belgesel çeken Hasan Söylemez, Ocak 2017’de bisiklet yolculuğuna ilk kez Fas’tan start vermişti. Sekiz ayda dört bin kilometrenin üzerinde pedal çeviren Söylemez’in Sahra Çölü, Moritanya, Yeşil Burun Adaları, Senegal, Gambiya, Gine Bissau ile devam eden yolculuğu Gine’de sonlandı. Bu kapsamda “Journey to Dreams” yani “Hayallere Yolculuk” adını verdiği 54 serilik bir belgesel de hazırlayan Hasan Söylemez, bu belgeselin ilk üç bölümünü sosyal medya hesaplarından da paylaştı. Söylemez’in belgeselleri sosyal medyada yerli ve yabancı milyonlarca izleyiciye ulaşıyor. İngilizce ve Türkçe altyazıyla yayınlanan belgesel, hem Hasan Söylemez’in maceralarını hem de Afrikalıların anlattıkları en büyük hayalleri içeriyor.

Geleceğin kıtası olma hayali
Hasan Söylemez’in bu macerasını destekleyen en önemli isimlerden biri de Afrika Birliği ve Gine Devlet Başkanı Alpha Conde… Hasan Söylemez’i Gine Conakry’de kabul eden Alpha Conde, “Afrika’yı gerek uçakla gerekse başka araçlarla dolaşmak için şimdiki imkânlar oldukça fazla. Ancak, bisikletle bütün Afrika’yı dolaşıp, Afrika’nın hayalleriyle ilgili bir belgesel çekmek, son derece cesurca bir hareket… Bu, Hasan Söylemez’in kendine olan inancını, insanlığa olan inancını ve Afrika’ya inancını yansıtıyor. Afrika’da böyle bir proje gerçekleştirdiği için Söylemez’e çok teşekkür ediyorum.” yorumunda bulunuyor. Conde, Hasan Söylemez’in “Sizin en büyük hayaliniz ne?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “En büyük hayalim, Afrika’da tek bir ses olarak konuşabilmemiz. Bunu hızla başarmaya başladık. Şayet birleşirsek, altyapımızı güçlendirirsek geleceğin kıtası olabiliriz. Tabi ilk önce kendi gücümüze inanmamız gerekir. Afrika 54 ülkeden oluşan bir kıta… Tek bir ülke gibi ortaya çıkması için Afrika halkının kendi geleceğine inanması, el ele vermesi ve ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine izin vermesi gerekiyor.”

46 Afrika ülkesine daha gidecek
Afrika yolculuğu, çektiği belgeseller ve yeni projeleri hakkında bilgi veren Hasan Söylemez, “Daha önümde gideceğim 46 Afrika ülkesi var. Bu süreç üç ya da 5 yıl sürebilir. Ama hâlâ ilk günkü gibi aşkla ve heyecanla pedal çevirip hayaller dinliyorum. Afrika’yı seviyorum ve Afrika’yı Afrikalıların hayalleriyle tanımaya ve anlatmaya çalışıyorum. Onlara sadece hayallerini sormuyorum. Hayallerini gerçekleştirmek için ne gibi adımlar attıklarını, hangi hayallerini gerçekleştirdiklerini de soruyorum. Dinlediğim hayallerin rengi bölgeden bölgeye, ülkeden ülkeye hatta köyden köye değişiyor. Yaşanılan toplumun sosyal, ekonomik, politik, kültürel ve eğitim durumu insanların kurduğu hayalleri direkt etkiliyor. Bir insanı ve ülkeyi tanımak istiyorsanız hayallerini sormalısınız. Çünkü kurulan hayaller, geçmişe ve bugüne ayna tutarak geleceğin nasıl şekillendirileceğinin ipuçlarını veriyor. Afrika yolculuğumu okuyan öğrencilerle, insana ve doğadaki her canlıya ve dünyaya faydası dokunacak fikirlerde ve hayallerde buluşmayı diliyorum.” diyor.