HAYATA KARIŞAN TASARIMLAR

Günlük yaşamı yansıtan illüstrasyonlarını günlük tutar gibi çizen Serkan Akyol, Atalier Mono markasıyla bu çizimlerini birbirinden özel tasarımlara dönüştürüyor. Defter, çanta, çerçeve, tişört gibi 40’a yakın özel ürün, Akyol’un illüstrasyonlarıyla ölümsüzleşiyor. Ulaşılabilir sanat vizyonuna yatırım yaparak ilerleyen Akyol, tasarımlarının geniş kitlelere ulaşabilmesini hedefliyor. Mart 2017’de LemurStore ortaklığıyla Almanya’daki ilk offline mağazasını açacaklarını söyleyen Akyol’un tasarımları dünyanın dört bir ucuna ulaşmış durumda…

Farklı alanlarda deneyim kazandı
Süleyman Demirel Üniversitesi Sahne Sanatları, Dekor ve Kostüm Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Serkan Akyol, 2001-2004 yılları arasında TRT İstanbul’da artistik hizmetler departmanında Levent Kulaç ile birlikte çalıştı. Ardından İKSV’ye geçen Akyol, ışık-dekor bölümünde görev yaptı. Bu süreci ise Oyun Atölyesi takip etti. Burada 2 sezon çalıştıktan sonra 2008’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Tekstil Tasarım Bölümü, giyim branşında yüksek lisans yaptı. Burada yüksek lisans yapmaya devam ederken, TurkishCultureFoundation’ın Türkiye’de şube açmaya karar verdiğini söyleyen Akyol, “Burada ‘Who is Who? projesini gerçekleştirdik. Proje, ‘Anadolu’da kim kimdir?’ temasının farklı bir yansımasıydı. Tüm zanaatkârları İstanbul’a çağırdık ve onlara birer sertifika vererek, üretici ve tüketici arasındaki tüm bağları koparttık. Daha sonra Armaggan kurulunca,Armaggan’ın tekstil departmanında çalışmaya devam ettim. Yüksek lisans tezim ise malzemenin bedeni sarması, bedenin malzemeyi sarması konseptiyle öne çıkan, beden ve malzeme arasındaki kopukluktan dolayı insan bedeninde oluşan arazları yansıtıyordu. Kısacası çalışmanın özü bedensel deformasyonlar üzerineydi.” diyor.

Kurumsal hayattan bireysel tasarımlara
Armaggan’da çalışmaya devam ederken kardeşi Serdar Akyol’un Taksim’de Serbest Bölge adlı bir mekân açtığını belirten Akyol, kendi tasarımlarını hayata geçirmeye bu mekân sayesinde başlamış. Akyol, bu süreci şöyle özetliyor: “Kardeşim Serdar Akyol, Mimar Sinan Üniversitesi mezunu ve uzmanlık alanı Orta Çağ tarihi… Serbest Bölge’de 3 yıl önce ilk kez kendi illüstrasyonlarımı defterlere adapte ederek satmaya başladım. Bu ürün grubu kısa sürede büyük ilgi gördü. Daha sonra alldesign bizimle iletişime geçti. Aslında atölyemi 2014’te kurdum ama AtelierMono’nun bir şirket olarak kurulma sürecini alldesign tetikledi ve Şubat 2015’te Atelier Mono markası doğmuş oldu. Sonra LemurStore, Zemix, Plumon Art of Writing,Serbest Bölge, Hipicon, Zet, HomeStore, Lunapark gibi şirketlerle anlaştım. Şu an Türkiye’de korner olarak 14 mağazadayız.Kadıköy Hasırcıbaşı’ndaki üretim atölyesi ve Kadıköy Moda’daki showroom olmak üzere iki mekânla hizmet veriyorum.”

8 farklı atölye ile çalışıyor
8 farklı atölye ile çalışan Serkan Akyol, geliştirdiğikonsept doğrultusunda illüstrasyonlarını tasarlıyor, ardından bilgisayar ortamına aktarıyor. Ürüne dönüştürmek istediği modelleri ayrıştırarak, ne tarz bir ürün olacaksa o ölçüde dijital baskı alıyor. AtalierMono’da tişört, çanta, sırt çantası, cüzdan, çizim defteri, sweatshirt, çerçeve, makyaj çantası, bookcase, kalemlik, pasaportluk, bez çanta, sketchbookgibi farklı modeller bulunuyor. Bu baskıları, birlikte çalıştığı atölyelerle paylaşan Serkan Akyol, 40’a yakın özel ürünün, bu atölyeler aracılığıyla belirlenen ürünlere dönüştüğünü vurguluyor.

Yeni projeler yolda
Ayda bin 500-2bin adet ürün tasarlandığını ve her bir tasarımdan en çok 4 adet olduğunu ifade eden Serkan Akyol, farklı çalışmalarda da aktif rol alıyor. Yurt dışında Miami’deki bir mücevher tasarımcısıyla sosyal bir sorumluluk projesi yürüten Akyol, bu çalışma kapsamında bir kıyafet illüstrasyonu yapacak ve giyilebilir sanat odaklı bir çalışmaya imza atacak. Serkan Akyol’un en yeni projesi ise yakın zamanda faaliyete geçireceği ‘açık atölye’. Tüm baskı sistemlerinin olduğu bu atölye, herkesin kullanımına açık olacak. Serkan Akyol, son olarak Serbest Bölge’de açılacak ‘Adem’in Hayvanları’ sergisine yönelik özel bir hazırlık içerisinde… 3’üncü İstanbul Tasarım Bienali’ne de ‘Yaratıcı Mahalleler’ kapsamında katılacağını belirten Akyol, bu yıl Kadıköy ayağının da başladığını dile getiriyor. LemurStore ortaklığıyla Mart 2017’de Almanya’da offline mağazalarının açılacağını söyleyen Serkan Akyol; New York, Los Angeles, Sydney, İsviçre, İsveç, Almanya ve Hollanda’daki kornerlar’da da ürünlerinin satıldığını ifade ediyor. İllüstrasyonlarını günlük tutar gibi çizdiğini belirten Serkan Akyol, günlük yaşamı yansıtan özel bir tasarım çizgisine sahip.