“Hedef 2023’te 1 Milyon Denizci”

“Hedef 2023’te 1 Milyon Denizci”

Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023’e kadar 1 Milyon vatandaşa denizcilik kültürünü aşılamak istediklerini belirten Bakan Turhan, ücretsiz verilecek amatör denizcilikle ilgili Temel Eğitim Proramını başlattıklarını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, “Hedef 2023: Bir Milyon Amatör Denizci Projesi” tanıtım törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmada, denizlerin dünya ve insanlık açısından öneminin kelimelerle ifade edilmeyecek kadar fazla olduğunu belirten Turhan, Türkiye’nin geleceğinin denizcilikte olduğunu vurgulayarak, “Yüzümüzü tam anlamıyla denizlere çevirmeliyiz.” dedi.

Turhan, tarih boyunca denize kıyısı olan ülkelerin hep daha avantajlı olduğuna dikkat çekerek, “Ülke olarak dünyanın en büyük coğrafi deniz potansiyeline sahibiz. Bu potansiyelimizle deniz kaynaklı doğal zenginliklere sahip olmamızın yanında dünya deniz ulaşımında da kilit ülkelerden biri olmalıyız. Üç tarafımız denizlerle çevrili ancak tek başına bu durumun kimseye avantaj sağlayamayacağı da açıktır.” ifadelerini kullandı.

Dünya taşımacılığında deniz yolunun payının yüzde 84 olduğunu anlatan Turhan, “Bir ürünü deniz yoluyla taşımak, demiryoluna göre 3 kat, karayoluna göre 7 kat, havayoluna göre 21 kat daha ekonomiktir. Dünya ticaretinde, deniz ulaşımı bu kadar belirleyici.” dedi.

Bakan Turhan, Türkiye’nin, 112 bin eğitimli gemi adamıyla Çin’den sonra bu alanda ikinci sırada bulunduğunu belirtti.