Hiroşima ve Çocuk Barış Anıtı

Hiroşima ve Çocuk Barış Anıtı

Japonya’nın Hiroşima kentinde bulunan bin turna kuşu ve bir kız çocuğuyla sembolleşen Çocuk Barış Anıtı, bir dünya savaşının korkunç izlerini, yaşanılan travma ve acılara direnmeyi simgeliyor.

Çocuk Barış Anıtı; Hiroşima’ya yapılan atom bombası saldırısı sonucu yaşamını yitiren Sadako Sasaki ile binlerce çocuğun anısına dikilen bir anıt.

6 Ağustos 1945 sabahı Enola Gay isimli ABD bombardıman uçağı Little Boy (Küçük Çocuk) lakaplı tarihin ilk atom bombasını Hiroşima üzerine bıraktığında 2 yaşında bir çocuk olan Sadoka Sasaki bombadan sağ kurtulur. Ancak 10 yıl sonra nükleer bombanın etkisi sebebiyle kanser olur. Hastaneye kaldırılır. Eski bir Japon inancına göre origamiden 1000 turna kuşu maketi yaparsa iyileşeceğine inanan Sadako, her yaptığı turnayla konuşur, “Kanatlarınıza huzur yazacağım, böylece tüm dünyada uçabileceksiniz.” der. Ancak 1000 turna kuşu maketi yapmaya Sadako’nun ömrü yetmez. 644 turna kuşu yaptığında hayata gözlerini yumar. Kalan 356 turnayı arkadaşları onun için tamamlar ve tüm turnalar onunla birlikte toprağa verilir.

Sadako’nun hikayesi sadece Japonya’yı değil, tüm dünyayı etkiler. Yerli sanatçılar Kazuo Kikuchi ve Kiyoshi Ikebe tarafından tasarlanan anıt, aralarında Sadako’nun sınıf arkadaşlarının da bulunduğu Japon öğrencilerin yürüttüğü bir bağış toplama kampanyası tarafından yaşama geçirilir. 5 Mayıs 1958 yılında “Atom Bombası Çocuk Heykeli” adıyla açılır.

Heykelin tepesinde bulunan ve kâğıttan bir turna kuşu maketi tutmakta olan Sadako ölümsüzleşmiştir. Anıtın çevresi her gün tüm dünyadan gelen turna kuşu maketleriyle dolup taşmaktadır. Bu maketler, onları yapan çocukların ve heykeli ziyaret edenlerin nükleer savaşların olmadığı bir dünya arzuladıklarını ifade eder. Ana yapının hemen altında bir bronz turna kuşu bulunur ve bu parçanın barış çanına doğru itilmesiyle hoş bir çan sesi duyulur. Bu iki parça, Nobel ödüllü fizikçi Hideki Yukawa tarafından bağışlanmıştır.