Hobiden Koleksiyonerliğe

Hobiden Koleksiyonerliğe

Balık tutmak, tenis oynamak, fotoğraf çekmek, resim yapmak gibi spor ya da sanat odaklı bir hobiye sahip olmak zorunda değilsiniz.

Bahçe bakımıyla ilgilenebilir, yemek yapabilir ya da temizlik meraklısı olabilirsiniz. Ya da çocukluğunuzdan bu yana biriktirdiğiniz objeler önce hobinize daha sonra da koleksiyonerliğe dönüşebilir. Tıpkı Amerikalı Dave Hitchens’ın aksiyon oyuncakları, Sherry Groom’un troll bebekleri, Janet Esteves’in Mickey Mouse objeleri, Robyn Amato’nun Raggedy Ann bebekleri ya da Michael Zarnock’un oyuncak arabaları gibi… Daha da ileriye giderek arı kovanı koleksiyonu yapan, dünyanın en iri soğanını yetiştirmeye yönelik stratejiler geliştiren farklı hobi meraklıları da bulunuyor.

Plastik aksiyon oyuncaklarından troll bebeklere

Dünyanın dört bir yanında farklı hobilere sahip binlerce hatta milyonlarca kişi bulunuyor. Kimilerinin hobilerini gıptayla kimilerinin hobilerini ise ürkerek takip ediyoruz. Hatta çoğu zaman bu ilginç hobiler hakkında bilgi alırken şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz. Bazı hobi meraklıları, yıllardır sürdürdükleri ve saplantı haline gelen bu meraklarından kurtulmak için psikolog desteği bile alıyor.

Tıpkı New Jerseyli Dave Hitchens gibi… Hitchens, tam anlamıyla bir aksiyon oyuncakları bağımlısı. 3 binin üzerinde plastik aksiyon savaşçısına sahip olan Hitchens, bu oyuncaklarla oynamak ve her birinin YouTube videolarını çekmek için her gün saatlerce mesai harcıyor. Plastik aksiyon oyuncakları Hitchens için artık bir hobi olmanın çok daha ötesine geçerek farklı bir bağımlılığa dönüşmüş.

Bu noktada tıpkı Dave Hitchens gibi oyuncak koleksiyoneri bir diğer isimden, Ohiolu Sherry Groom’dan bahsetmenin tam zamanı… Sherry Groom da çocukluğuna özlem duyan isimlerden biri. Çocukken başladığı troll bebek koleksiyonerliğini yıllardır devam ettiren Groom’un bugün 3 bin 500’ün üzerinde troll bebeğe sahip olduğunun altını çizelim… Evinin en büyük odasını rengarenk saçlı bu troll bebeklere ayıran Groom; bu odanın ve bebeklerin bakımına çok ciddi zaman ayırıyor.

Binlerce oyuncağa sahip koleksiyonerler 

Sırada Guiness Rekorlar Kitabı’na Mickey Mouse ile ilgili 6 binin üzerinde özel ürün ve oyuncağa sahip olarak giren Janet Esteves var. Çocukluğundan bu yana Mickey Mouse karakterine büyük bir tutkuyla bağlı olan Esteves; tişörtten bebeğe, anahtarlıktan duvar süsüne, iğneden mumluğa kadar pek çok farklı obje toplamış.

Mickey Mouse gibi bir karakter olan Raggedy Ann bebeklerinden oluşan koleksiyonu ile dikkat çeken 58 yaşındaki Robyn Amato ise 3 bin 500’ün üzerinde parçadan oluşan koleksiyonunu her geçen gün daha da genişletiyor. Amato’yu farklı kılan bir diğer özellik ise tıpkı Raggedy Ann bebekleri gibi giyinip gezmesi. Sokağa çıktığında herkes kendisine sanki bu dünyadan değilmiş gibi baksa da Amato, dikkat çekmekten ve bakışların kendisine dönmesinden son derece memnun.

New York’da yaşayan Michael Zarnock’un en büyük hobisi ise oyuncak arabalar… 1968’den bu yana dünyanın dört bir yanından oyuncak araba toplayan ve 10 binin üzerinde parça ile önemli bir koleksiyona sahip olan Zarnock, bu konuda oldukça iddialı…

Arı kovanı toplayan bile var… 

Pek çok sıra dışı şeyin koleksiyonunu yapabilirsiniz. Ama insanın aklına hiç arı kovanı koleksiyonu yapmak gelir mi? ABD Oklahoma’da yaşayan Terry Prouty’nin çocukluğundan bu yana en büyük merakı arılar olmuş. Kendini arısever olarak tanımlayan Prouty, çocuklukta başlayan tutkusunu hâlâ devam ettiriyor. Prouty, bugüne kadar dünyanın dört bir yanından 100’ün üzerinde kovan topladığını gururla ifade ediyor.

İlginç hobisiyle dikkat çeken bir diğer isim ise İsviçreli Jean-Francois Vernetti… Vernetti, 1985 yılından bu yana kaldığı tüm otellerde kapılara takılan ‘rahatsız etmeyiniz’ kartlarını toplayarak son derece ilginç bir koleksiyonun sahibi olmuş. 189 ülkeden 11 bin kart toplayan Francois, bu kartları evinde son derece dekoratif bir biçimde sergiliyor.

İngiliz Pete Glazebrook’un en büyük merakı ise bahçesinde farklı tohumlardan özel bitkiler yetiştirmek. Bu noktada değişik bir adım atan Glazebrook, dünyanın en ağır soğanını yetiştirerek dünya rekorlar kitabına girdi. Glazebrook’un yetiştirdiği soğanın 7.7 kilo olması dikkat çekiyor.