Hobiniz, İkinci Mesleğiniz Olabilir Mi?

Hobiniz, İkinci Mesleğiniz Olabilir Mi?

İş ve özel hayat arasındaki dengeyi gözetmenin en etkin yollarından biri, hobi sahibi olmak… Çalışma yaşamının stresinden arınıp enerji depolamak isteyen pek çok kişi fotoğrafçılıktan tenise, seramik tasarımından golfe kadar pek çok alana yöneliyor. Kimisi spor odaklı hobilere kimisi ise el becerilerini geliştirecek hobilere odaklanıyor. Hobilerine yatırım yapan ve bu hobileri aracılığıyla ikinci bir meslek sahibi olan kişi sayısı ise azımsanamayacak kadar çok…

Bu noktadan yola çıkarak Türkiye’nin farklı noktalarında hobileriyle kendilerine yeni bir kariyer yolu çizen isimleri araştırdık.

Ağaç evi dünyanın ilgisini çekiyor

Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Kemerköprü Köyü’nde yaşayan Osman Kaba, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için 3 yıl önce yaptığı ağaç evi, yoğun ilgi üzerine turistlere açtı. İzmir’de kendisine ait bir şirkette 30 yıl inşaat mühendisliği yapan, doğayla iç içe sakin bir yaşantı sürmek için işlerini çocuklarına devrederek eşiyle birlikte 4 yıl önce köyüne dönen Kaba, çocukluğundan beri hayalini kurduğu ağaç evi, bahçesindeki çam ağacının gövdesine yaptı. Dede yadigârı köy evini yöre mimarisine uygun olarak restore eden Kaba’nın, 15 metrelik çam ağacının gövdesine yaptığı ağaç ev, hem sosyal medyada hem de yörede yoğun ilgi görüyor. Kaba, bu yoğun ilgi üzerine gerekli belgeleri alarak evi aile işletmesi haline getirdi.

Yaklaşık 15 metrelik ağacın gövdesinde, yerden 8 metre yükseklikte yer alan, içerisinde tuvalet, banyo ve sıcak su bulunan, 7 kişinin konaklayabileceği ağaç ev, 8 köşesi, renkli çatısı ve eşsiz manzarasıyla hayranlık uyandırıyor. Bu ilginç deneyimi yaşamak isteyenler, ağaç evde gecesi 300 TL’ye konaklıyor. Ağaç ev, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Uzak Doğu’dan da büyük ilgi görüyor.

Kokulu taş tozu üretiyor

Kahramanmaraş’ta 10 yıl önce hobi olarak başladığı kokulu taş tozu üretimini geliştirerek patentini de alan eski mali müşavir Yaşar Topuz, şimdi ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor. 2008’den 2012’ye kadar hobisini evinde sürdüren Topuz, çok yoğun siparişler almaya başlayınca hobisini, mesleğine dönüştürüyor. Taş tozunu, nikâh şekeri üreten firmalara ilk öğreten ve bu işi ilk başlatan firma olduklarının altını çizen Topuz, nikâh şekeri, bebek şekeri ve kına malzemesi satan pek çok şirketin bu alana yöneldiğini, lisanslı ve patentli olarak bu işi yapan tek şirket olduklarını dile getiriyor.

Ahşap oyuncak tasarlıyor 

65 yaşındaki Kahramanmaraşlı emekli öğretmen Kurtuluş Kesim de hobisine kulak verenlerden… Öğretmenlik döneminde hobi olarak başladığı ahşaptan oyuncak tasarım işini geliştiren Kesim, kendi atölyesini kurdu. Kesim, geçmişte çocukların oynadıkları ahşap oyuncakları, günümüzün plastik oyuncaklarına inat yeniden canlandırıyor. Hediyelik eşyadan süs eşyasına, farklı oyuncaklardan kuş kafeslerine kadar farklı ahşap tasarımlara imza atan Kesim, yeni neslin ahşap oyuncaklara yönelik ilgisini canlı tutmaya çalışıyor.

Deniz taşlarını boyuyor 

Balıkesir’de zihinsel engelliler öğretmeni Melike Kiriş, hobi olarak başladığı taş süsleme çalışmalarının fotoğraflarını sosyal medya hesabında paylaştıktan sonra Türkiye’nin dört bir yanından sipariş almaya başladı. Evinin bir bölümünü atölyeye çeviren Kiriş, hobisini kazanç kapısına dönüştürdü. Taş süsleme hobisine, 2017 yazında gittiği tatil beldesinde topladığı deniz taşlarını boyayarak başlayan Kiriş, önce küçük taşları boyamaya başladı. Daha sonra boyadığı taşlarla farklı panolar tasarladı. Kişiye özel tasarımlara da imza atan Kiriş, masa lambası, tablo ve farklı süs eşyaları tasarlıyor.

Su kabağına farklı bir yorum

Hobisini işe dönüştüren bir diğer isim ise Gaziantepli emekli memur, İmam Uzun. Uzun, yetiştirdiği su kabaklarını işleyerek gece lambası gibi farklı aksesuarlara dönüştürerek satıyor. Adeta birer sanat eserine çevirdiği su kabaklarını 50-300 TL arasında değişen fiyatlarla satan Uzun, bu işi 10 yıldır yapıyor.  Su kabaklarından avize, gece lambası gibi pek çok eşya yapan Uzun, su kabaklarını ham haliyle işliyor. Beğendiği deseni kabak üzerine çizdikten sonra ise matkapla işliyor. Daha sonra çekiçle diğer malzemelerin montajını yapıp boyuyor.