HONG KONG VE BRUCE LEE HEYKELİ

HONG KONG VE BRUCE LEE HEYKELİ

Hong Kong’un Tsim Sha Tsui sahiline yolunuz düştüğünde gözünüze çarpan en önemli şeylerden birisi, Kung Fu filmlerinin ünlü yıldızı Bruce Lee’nin heykeli ve Hollywood şöhretler yolunun bir benzeri Avenue of Stars olacak.

2005 yılında açılmasına rağmen bu kadar kısa bir sürede milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir sembole dönüşen heykel; arkasında bulunan sis ve gökdelenlerle dizili nehrin manzarasıyla da bütünleştiğinde efsanevi bir görüntüye de tanıklık etmenizi sağlıyor.

65. doğum gününde açıldı
Uzakdoğu dövüş sanatlarını anlatan filmleriyle ölümünden yıllar sonra bile gönüllerdeki tahtını koruyan Bruce Lee için yaptırılan heykel 65. doğum gününde açılmıştı. 1973 yılında henüz 33 yaşındayken hayata gözlerini yuman ünlü oyuncu, felsefe bölümü mezunuydu ve hayata ilişkin duruşuyla da, sözleriyle de dikkat çekiyordu.

2,5 metrelik heykel
Hong Kong Belediyesi tarafından 100 bin dolara mal olan ve 2.5 metre boyunda yaptırılan Bruce Lee’nin bronz heykelinin yanı sıra bulvarda ünlü Uzakdoğulu oyuncular Jackie Chan ve Jet Li ile yönetmen John Woo ve Sammo Hung’un da heykel ve ayak izlerini görebilirsiniz. Ayrıca temsili film çekim ekibinin bulunduğu heykellerde yönetmen koltuğuna oturup hayalinizdeki filmi de çekebilirsiniz.

Yılda 10 milyon kişinin ziyaret ettiği Tsim Sha Tsui sahilinde, turistler Bruce Lee’nin dövüşlerinde uyguladığı hareketlerle poz veriyor.