HOŞ GELDİN YENİ YIL

HOŞ GELDİN YENİ YIL

Güle güle 2017, hoş geldin 2018…

Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ve hükümetimizin destekleriyle seferberliğin yaşandığı Demiryolu Sektöründe dolu dolu bir yılı daha geride bıraktık.

Medeniyetleri buluşturan Kars-Tiflis-Bakü İpek Demiryolu’nu işletmeye açtık.

Mevcut hatlarımıza ilaveten yüksek hızlı ve hızlı demiryolu çalışmalarımıza kar-kış, gece-gündüz demeden devam ettik. Sivas-Erzincan hızlı demiryolunun Sivas-Zara arasının yapım çalışmalarına başladık.

Konya YHT Gar ile Kars ve Konya (Kayacık) lojistik merkezlerinin temelini attık. Kahramanmaraş (Türkoğlu) Lojistik Merkezi’ni ise hizmete açtık.

Mevcut hatlarımızı elektrikli ve sinyalli hale dönüştürme çalışmalarımızı sürdürdük.

İzmir’de Tepeköy-Selçuk yeni demiryolunu hizmete açarak, İZBAN ulaşım ağını 136 km’ye çıkardık. Gaziantep’te GAZİRAY projesini başlattık.

Milli Yük Vagonu, Milli Dizel Motor ve Milli Makas Taşıma Vagonu projelerini hayata geçirmeyi başardık. İlk Anahat Milli Elektrikli Lokomotifi E-5000 projesini başlattık.

VE 2018…

2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da hummalı bir çalışma yürüteceğiz.

Konya-Karaman Hızlı Demiryolu ile Konya YHT Gar ve Erzurum Lojistik Merkezi’ni hizmete açacağız.

Ankaralılara konforlu seyahat imkânı sunacak Başkentray ile Etimesgut YHT Bakım Kompleksi’nin açılışını da yine bu yıl içinde gerçekleştireceğiz.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu inşasını yılsonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz.

İstanbul’da Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattının İyileştirilmesi Projesi yılsonuna kadar tamamlandığında, Pendik’e kadar gitmekte olan Yüksek Hızlı Trenlerimiz Haydarpaşa ve Halkalı’ya kadar ulaşmış olacak.

İhale süreci devam eden 10 adet YHT setinden başka 96 adet YHT setinin daha ihalesini yaparak, YHT filomuzu büyüteceğiz.

Ülkemizden gelen bildirilerin de sunulacağı Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi’ni ilk defa bu yıl ülkemizde gerçekleştireceğiz.

2018 yılının ülkemiz ve demiryollarımız için hayırlı olmasını diliyorum.

İyi yolculuklar…