İÇİNİZDEKİ MAKER’I KEŞFEDİN

İÇİNİZDEKİ MAKER’I KEŞFEDİN

‘Herkes bir şeyler üretebilir/üretmelidir’ ilkesi ile yola çıkan ve dünyada büyük ilgi gören Maker Hareketi’nin Türkiye’deki yıldızı da yükseliyor.

İlk kez Kasım 2014’te Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Mini Maker Faire’ etkinliği ile geniş bir kitleye ulaşan Maker Hareketi, girişimcilik ruhuna sahip 10 bin ziyaretçiyle buluştu. Bu etkinlikte 111 ilginç proje sergilenmiş olsa da gelecek vaat eden 3 inovatif girişim önce çıktı. Bu üç girişimcinin yaratıcı projelerini ve Maker Hareketi’nin Türkiye’deki konumunu araştırdık

Maker Hareketi’nin Türkiye’deki geçmişi bir yıl öncesine dayanıyor. GelecekHane’nin kurucusu ve Maker Media şirketinin CEO’su Dale Dougherty’nin desteğiyle Türkiye’de 20 Şubat 2014’ten itibaren aktif bir şekilde start alan Maker Hareketi, pek çok girişimci fikre ev sahipliği yapıyor. GelecekHane, Türkiye’nin ilk teknoloji ve gelecek odaklı düşünce kuruluşu olarak öne çıkıyor. Maker grupları 20 Şubat 2014’ten bu yana her ay düzenli olarak toplanıyor. ‘Maker’; hobi amaçlı icat çıkaran, yeni bir şeyler bulan, yaptığını seven, bir şeyler araştıran, kendi kendine öğrenen, öğrendiğini çevresiyle paylaşan, yaratıcı ve girişimci ruhlu kişileri temsil eden bir kavram. Yeni teknolojileri kullanan, başkalaştıran, daha önce hiç yapılmamış işler yapan kişilerden bahsediyoruz. Yani farklı bir ifadeyle yeni ürün ya da hizmet icat eden bireylerin yarattığı farklı bir sinerji öne çıkıyor. 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması ile bu hareket, yepyeni bir ivme ve önem kazandı. Aslında hepimiz Maker olabiliriz. Bunun için ihtiyaç duyduğumuz tek şey yaratıcılık…

7’DEN 70’E HERKESİ KAPSIYOR

GelecekHane Kurucusu Halil Aksu, Maker Hareketi hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Maker Hareketi naif, amatör ve samimi bir hareket olarak öne çıkıyor. Herkesin bir şeyler yapabilmesi, hayal ettiğini üretebilmesi anlamına geliyor. 7’den 70’e herkesi kapsıyor. Erkek ya da kadın, eğitimli ya da alaylı, her konumdan kişi, bu hareketin bir parçası olabilme şansına sahip… Bu amatör ve samimi hareketin içinden bazen güzel fikirler, bazen güzel ürünler çıkar. Bu güzel fikir ve ürünleri çoğaltmak isteyen ya da bu sevinci başkalarıyla paylaşmak isteyenler oluyor. Bir buluşa imza atıp daha sonra bu ürün ya da hizmeti ticari bir hale getirmeye yönelik adımlar atıldığı da dikkat çekiyor. Bu gayet doğal ve yine samimi bir gelişme… İstanbul’da bunu yapan üç Maker arkadaşımızı örnek göstermek istiyorum. Furkan Bakır, Ahmet Alpat ve İlker Vardarlı…  Türkiye’de eğitim alanında da pek çok Maker olduğu dikkat çekiyor. Tasarım, sanat ve mimari alanlarında Maker ruhunu yaşatan ve işlerinde uygulayan kişi ve kurumların da olduğu gözlemleniyor. Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da Maker mayası tutmuş durumda. Bundan sonra Maker Hareketi’nin çok daha hızlı bir şekilde yükselişe geçeceği dikkat çekiyor.”

YILDIZI PARLAYAN 3 MAKER

3Dörtgen farkı

3Dörtgen isimli bir kafe açan Furkan Bakır, Türkiye’nin ilk 3D yazıcı kafesini açmış oldu. Bu kafede 3D yazıcı satın alabiliyor, tasarladığınız bir nesnenin 3D baskısını inceleyebiliyor ve keyifle kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz. Furkan Bakır, 3Dörtgen’in vizyonunu; üç boyutlu yazıcı teknolojilerini tanıtmak, uygulatmak ve yaygınlaştırmak olarak özetliyor.

Yerli 3D yazıcı

Katı Hal isimli bir 3D yazıcı girişimine imza atan Ahmet Alpat adlı Maker, eğitim sektörüne hitap eden, yerli ve ekonomik bir 3D yazıcı üretiyor. Ahmet Alpat, bu yazıcıları müşterilerin ihtiyaçlarına göre eğitim muhteviyatı ile pazarlamayı planlıyor.

Mekatronik trendleri takip ediyor

3’üncü gelecek vaat eden girişimin sahibi ise mekatronik konusunda uzmanlaşan İlker Vardarlı. Vardarlı’nın 3D yazıcı, drone ve robotlara yönelik farklı fikirleri ve projeleri bulunuyor. Vardarlı, Priyoid.com (Print Your Idea) isminde bir web sitesi kurdu. Ardından sitenin iş modelini güncelleyerek 3D yazıcı üzerine başarılı bir platform yarattı. Sonrasında ise hobi amaçlı ama uçabilen‘Quadrocopter’i tasarlayıp 3D yazıcıdan bastı.