İKİ BAŞKENT YHT İLE BİRLEŞİYOR

2023 hedeflerimiz doğrultusunda attığımız her adım, bizi büyük ve güçlü Türkiye idealine biraz daha yaklaştırıyor. Bölünmüş yollar, bilişim devrimi, havacılıkta yaptığımız devrim güçlü bir Türkiye içindir.

Özellikle Türkiye gibi petrole bağımlı bir ülkede, karayoluna göre 7’de 1 oranında daha az enerji tüketen, karayolundan 20 kat daha çevreci ve arazi kullanımı 3 kat daha ekonomik olan yüksek hızlı tren hatlarına verdiğimiz önem geleceğin Türkiye’si içindir.

Ülkemize kazandırdığımız Ankara-Eskişehir yüksek hızlı tren hattı sonrasında Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, Eskişehir-İstanbul ve İstanbul-Konya hatlarının da açılması ile ülkemiz yüksek hızlı tren taşımacılığında dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdi. YHT hatları milyonları taşıdı. Bu durum vatandaşlarımızın hızlı trene ne kadar hasret olduğunun kanıtıdır. Bu nedenle ülkemizin dört bir tarafını hızlı tren ağları ile örmek için çalışmalara başladık. İnşaatı devam eden ve yapımını planladığımız hızlı tren hatlarıyla birçok şehrimizi birbirine bağlıyoruz. Bu kapsamda başlattığımız Ankara-İzmir YHT hattı da bu projeler arasında önemli bir yere sahip.

Ankara’dan Afyonkarahisar, Manisa ve İzmir’e gidecek hattın çalışmaları 3 koldan sürüyor. İnşallah bu hattı 3 yıl içinde hizmete sokacağız. Başkentimiz Ankara ile ülkemizin batıya açılan kapısı, ekonomi ve turizmin başkenti İzmir’i yüksek hızlı trenle bağlamış olacağız. İki şehir arasında seyahat süresini 3,5 saate düşüreceğiz.