İLK ELEKTRİKLİ LOKOMOTİFİMİZ RAYLARDA…

İLK ELEKTRİKLİ LOKOMOTİFİMİZ RAYLARDA…

Türkiye’yi lokomotif sektöründe dünya otoritelerinden biri haline getirecek Milli Elektrikli Lokomotif E1000, Eskişehir’de raylara indirildi.

Tamamı yerli teknoloji ile geliştirilen E1000’in test sürüşleri başarıyla devam ediyor.

TCDD, TÜBİTAK ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ortaklığı ile yürütülen projede 18 bilim insanı görev aldı.

Dört yıllık yoğun çalışma sonucu tamamlanan E1000 ile Türkiye; dünyada sadece gelişmiş ülkelerin sahip olduğu ve raylı araç sektöründe katma değeri en yüksek bileşenlerden oluşan cer konverteri, cer kontrol ünitesi, tren kontrol ve yönetim sisteminin hem tasarımcısı hem de üreticisi konumuna ulaştı.

Modern sürüş ve 1 megavatlık cer sistemiyle ön plana çıkan E1000’in tüm laboratuvar, yazılım ve alt yapı çalışmaları, fabrika ve yol testleri, prototip üretimi yüzde yüz yerli olarak gerçekleştirildi. Sahip olunan yerli teknolojiler ile Türkiye yurt dışına bağlı kalmadan lokomotif tasarlayabilecek, üretebilecek ve satış yapabilecek. İhracatta Türkiye’ye ivme katacak E1000, yüksek güçte ana hat lokomotifi, yüksek hızlı tren ve şehir içi raylı taşıt üretiminin öncülüğünü üstlenecek.

Proje ile lokomotif sektöründe kendi yazılım ve donanımını geliştiren dünyadaki nadir ülkelerden biri konumuna ulaşıldı. E1000, 9.5 milyon TL’ye mal oldu.