INNSBRUCK VE ALTIN ÇATI

INNSBRUCK VE ALTIN ÇATI

Alp dağlarının eteklerinde Avusturya’nın en uzun nehri İnn, geniş bir vadiye eriştiğinde ülkenin en güzel şehri İnnsbruck’u kucaklar. Göz alıcı bir yeşille bezenen dağlara doğru baktığınızda kartalları ve diğer yırtıcı kuşları görme şansınız yüksek. Dumanlı zirveleriyle kışın kayakçıları, yazın da meraklı turistleri ağırlayan bu kent, 120 bin nüfuslu küçük bir kent… Kentin sembolü Altın Çatı’yı (Goldenes Dachl) görebilmek için her gün birçok turist bu kente akın ediyor…

Şehir kulesi Stadtturm’un hemen yanındaki kuleye 148 basamakla çıktığınızda 360 derecelik açıyla kenti tüm detaylarıyla görmek mümkün. Kulenin hemen yakınındaki Altın Çatı’nın yapımı ise 1442’de başlamış ve 80 yıl sürmüş. Binanın balkon damı 2 bin 657 adet altın kaplamalı bakır plakayla kaplı. Özellikle güneş vurduğunda muhteşem bir görüntüyle insanları selamlayan Altın Çatı’nın çaprazında ön cephesindeki süsleriyle dikkat çeken Helblighaus da dikkatinizi çekecek. Kentteki birçok törenin de yapıldığı bu meydanda keyifli anlar geçirebileceksiniz.

Bu arada Altın Çatı’nın yanındaki sokaktan girip iki dev kulesi ve geniş kubbesiyle şehrin büyük kilisesi St. Jakob’u da ziyaret etmeyi unutmayın. Yine tavandaki süslemeleriyle ünlü Hofburg Sarayı da 1460’da yapılmış, 1754-73 yılları arasında da Maria Theresa tarafından düzenlenmiş. Devrin ihtişam ve zenginliğini yansıtan salonları, resimleri, tavan süslerini yine orijinal haliyle görmeniz mümkün.

İnnsbruck’u gezerken bir kahve molası verip Alp dağlarının eşsiz manzarasını, bulutların dans edişini izleyip tertemiz havayı içinize çekmeyi de unutmayın.