İNOVATİF BİR SAĞLIK ÇÖZÜMÜ

FİZİK TEDAVİ SIKINTISI ÇEKEN KİŞİLERE GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLİ VE MOBİL ODAKLI SAĞLIK ÇÖZÜMLERİ SUNAN PHYSHOME, “TÜSİAD BU GENÇLİKTE İŞ VAR!”  YARIŞMASININ GALİBİ OLDU.

“TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” yarışması kapsamında bu yıl, Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui’nin rehberlik ettiği “Physhome” projesi birinci oldu. Fizik tedavinin her an, her yerde doğru şekilde yapılmasını sağlayan giyilebilir teknolojili mobil sağlık çözümü sunan bu projenin takımı; Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Cihat Erbay ve Berhudan Aslan ile İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mahmut Jiyan Aslan ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Safa Andaç’tan oluşuyor.

Yenilikçi, farklı ve inovatif
“TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” yarışmasında Physhome projesi ile birinci olan ekibe rehberlik eden Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui, Physhome projesinin bin 500 iş fikri arasından önce ilk 35’e girdiğini ve ardından birinci olduğunu ifade ediyor. Coqui’ye Physhome projesi boyunca öğrencilere nasıl bir mentorluk sağladığını sorduk ve şu yanıtı aldık: “Allianz Türkiye olarak ‘TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ yarışmasının sponsorlarından biriydik. Ayrıca bu yıl, projedeki gençlere yönelik rehberlik görevi de üstlendim. Bu açıdan sadece maddi değil, manevi olarak da desteklediğimiz bir proje oldu. Gençlere ilham vermek, fikirleri üzerinde çalışmalarına yön göstermek, o fikirleri bir iş planına dönüştürmelerine katkı sağlamak üzere çalıştık. ‘TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ kapsamında yaklaşık bin 500 iş fikrinden, ilk 35’e giren girişimleri Allianz içerisinde titizlikle değerlendirdik. Yenilikçi ve farklı çözümler için inovatif iş modellerinin, ülkemizin gelişimi adına daha çok desteklenmesi gerektiğine inandığımız için Physhome projesine destek verdik. Proje ekibiyle bir çalışma planı oluşturduk ve çalışmaların koordinasyonunu ‘İnovasyon Ofisi’miz yürüttü. Bu süre içerisinde proje ekibinin, değişik disiplinlerden birçok kişi ve farklı bakış açıları ile karşılaşma fırsatı bulmalarını sağladık. Böylece kısıtlı süre içerisinde iş modellerinin farklı noktalarını aynı anda geliştirebildiler.”

Kullanımı son derece kolay bir teknoloji
Physhome projesinin yaratıcılarından Berhudan Aslan, bu proje kapsamında 4 öğrencinin nasıl bir araya geldiğini ise şöyle anlatıyor: “Cihat Erbay ile hazırlık sınıfından beri tanışıyor ve aynı bölümde okuyoruz. Geçen sene tamamen başka bir proje üzerinde çalışıyorduk. O proje için geliştirdiğimiz hareket algılama teknolojisini başka alanlarda nasıl kullanabileceğimizi düşündük. Diğer yandan ailemizde de fiziksel rahatsızlık çekenler vardı, ki herkesin çektiği bir sıkıntı aslında. Physhome’u kurarak başardığımız en önemli husus, geliştirdiğimiz hareket algılama teknolojisini daha önce yaygın olarak kullanılmayan bir alanda kullanmak oldu. Ekim 2016’da projeye karar verip ciddiyetle çalışmaya başladık. İlk olarak Boğaziçi Üniversitesi Kuluçka Merkezi’ne başvurduk ve açık bir ofise yerleştik. Projenin üstünde çalıştığımız süre boyunca, fizik tedavi sıkıntısı çekenlerin böyle bir sisteme ne kadar ihtiyaç duyduğunu bir kez daha gördük. Physhome, kişilerin günlük hayatına adapte edilebilen ve kullanımı son derece kolay bir teknoloji. Dünya genelinde 450 milyon insan, kaybettiği hareket kabiliyetini geri kazanmak için acı çekerek, bedenlerini zorlayarak fiziksel terapi görüyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarının sayısı ise tedavi görenlerin sayısıyla orantısız. Sadece Amerika’da uzayan tedavi süreçlerinin iş kaybındaki dolaylı zararı da hesaplandığında maliyet 625 milyar dolar. Biz de bu sorunu ortadan kaldırmak için Physhome’u geliştirdik.”

Güzel bir başarıya imza atıldı
‘TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ yarışmasına yaklaşık bin 500 projenin katıldığını belirten Berhudan Aslan, “Physhome projesi, elemelerin ardından sahip olduğu özellikler ile ilk 35 proje arasına girdiğinde çok heyecanlandık. Bu noktada yarışma kuralları gereği, TÜSİAD üyesi bir rehber ile eşleşiyorsunuz. Rehberimiz, Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui oldu. Allianz ile tanışmamız da bu sayede gerçekleşti. Aylin Somersan Coqui’nin rehberliği ve Allianz İnovasyon Ofisi’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirdiğimiz ortak çalışmanın, projemizi birinciliğe taşımasından mutluluk duyuyoruz. Aylin Somersan Coqui’nin bir yönetici gözüyle bizi yönlendirmesinin yanında daha ilginç ve güzel olan durum, ekipten biriymiş hissi uyandıran heyecanı ve sorumluluğuydu. O günden sonra yarışma sunum gününe kadar çalışmalarımız artarak devam etti. İnovasyon Ofisi’nden Melike Demirel ve Şahika Özcan’ın koordinatörlüğünde Allianz ile yaptığımız çalışmalar finanstan satış kanallarına ve projenin gelecek evrelerine kadar her şeyin ince ayrıntısına kadar düzenlenmesini sağladı. Physhome’un, önleyici tedaviler sayesinde sigorta firmalarının ileriki dönem masraflarının önüne geçiyor olması ve insanlara koruyucu bir tedavi sunuyor olması, Allianz’ın da şirket politikalarıyla birebir örtüşüyordu. Bunun sonucunda birlikte güzel bir başarıya imza attık.” diyor.