İŞ DÜNYASINDA MOTİVASYONU YÜKSELTEN SPOR TRENDLERİ

İş hayatının yoğun stresini azaltabilmek ve haftaya çok daha zinde bir şekilde başlamak isteyen işadamı, yönetici ve profesyoneller artık spor yapmaya çok daha fazla önem veriyor.

Bu çerçevede Sports International, Intersport Türkiye, Hillside City Club ve Pozitif Enerji Spor Merkezi gibi Türkiye’nin önde gelen spor merkezlerinin sporseverlere yönelik tavsiyelerine, özel araştırmalarına ve trendy spor önerilerine kulak vermekte fayda var…

GÜNDE 10 BİN ADIM ATMAK İŞ VERİMLİLİĞİNİ YÜKSELTİYOR
Öğle tatiline kadar büyük bir enerjiyle işinize konsantre olup, öğle yemeğinden sonra rehavete kapılanlardan mısınız? Uykunuz geliyor, konsantrasyonunuz bozuluyor ve anlamsız hatalar yapmaya mı başlıyorsunuz? Bu sorunun üstesinden gelmek için yapmanız gereken tek şey, enerjinizi artırmaya odaklanmak… Peki ama nasıl? Sports International CEO’su Orhan Koral, bu konuda en etkin çözümün yürüyüş yapmak olduğunu söylüyor. İş yerinde mutluluğu ve konsantrasyonu artırmanın hafif bir fiziksel aktivite ile mümkün olabileceğini dile getiren Koral, bu sayede tansiyon ve stres gibi sağlık sorunlarının da ortadan kalkacağını belirtiyor. Bu konuda Lancaster Üniversitesi’nin İngiltere ve Amerika’da 752 çalışan ile konuşarak gerçekleştirdiği özel bir araştırmanın sonuçlarını paylaşan Koral, günde 10 bin adım yürüyen beyaz ve mavi yakalıların motivasyonlarının önemli ölçüde yükseldiğine dikkat çekiyor. Koral, bu araştırmanın sonuçları hakkında şu açıklamalarda bulunuyor: “Araştırmaya katılan 752 kişiden günde ortalama 10 bin adım yürümeleri istendi. 752 kişinin yüzde 58’i hedefine ulaştı. Yürüyüş yapmayı iş hayatlarının merkezine oturtan kişilerin verimliliklerini yüzde 41 artırdıkları ve daha fazla raporlama yaptıkları gözlemlendi. Çalışanları 16 hafta boyunca günde en az 10 bin adım atmaya teşvik etmek için her birine adım ölçer verildi. Bu araştırma, Türkiye’nin önde gelen şirketleri tarafından da değerlendirilmeli. Birçok kurumsal şirket, çalışanlar için bazı olanaklar sağlıyor. Ancak ‘ofiste sporu teşvik etmek’, işverenlerin yeni yeni keşfetmeye başladıkları bir konu. Binadan uzak bir toplantı odasına yürüyüş, otoparka yürüyüş ya da adım ölçer hediyesi gibi küçük ama sportif inisiyatif olanakları ile bireylerin konsantrasyonunu artırabilmek elinizde.”

TÜRK TÜKETİCİSİNİN SPOR ÜRÜNLERİ HARCAMASI HER GEÇEN YIL ARTIYOR

Kişi başına düşen milli gelirin ve şehirleşme oranının artması gibi makro nedenlerin spor ürünleri tüketicisinin alışveriş eğilimini şekillendirmeye başladığını ifade eden Intersport Türkiye Genel Müdürü Aydın Kanatlı ise Türkiye’de spor ürünlerine yatırım yapan profil hakkında şu bilgileri veriyor: “İnsanlar ‘iyi ve sağlıklı olma’ bilinci geliştirdikçe, daha fazla spor yapmaya yöneliyor. Bu durumda daha fazla spor malzemesi harcaması yapılıyor. Bu trendin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünüyorum. Spesifik olarak mağaza içi harcama davranışlarına baktığımızda, müşterilerin indirim ve promosyonlarda daha hassas davrandıkları gözlemleniyor. Müşteriler artık alacakları malzemenin işlevselliği konusunda daha bilinçli bir beklenti içerisinde… Türkiye’de haftada 1-2 kez spor yapılıyor ve yıllık kişi başına düşen spor ürünleri harcaması 10-15 Avro arasında değişiyor. Avrupa’da bizden daha profesyonel spor yapılıyor ve bu rakam yılda kişi başına 100 Avro’ya kadar çıkabiliyor. Şu an spor kategorisinde Avrupa’nın 5-10 yıl önceki konumundayız. Türkiye’de spor perakende pazarı hızla gelişiyor. Tüketiciler bilinçleniyor ve spor bilincimiz artıyor. Bu da spora ayrılan bütçemizin artığını gösteriyor.” Bu arada dünya genelinde 5 binin üzerinde mağaza ile hizmet veren Intersport’un 10 milyar Avo ciroyla, dünyanın en büyük spor perakendecisi olduğunu hatırlatalım. Intersport, hedef kitlesine sporla ilgili olarak aradıkları her detayı tek bir çatı altında bulma fırsatı sunuyor. 2013 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 40 büyüme hedefleyen Intersport, 5 yıl içinde Türk spor pazarının en önemli oyuncusu olma yolunda ilerliyor.

REFORMER İLE KISA SÜREDE FİT BİR VÜCUDA KAVUŞABİLİRSİNİZ
Dünya genelinde hızla yayılan sağlık trendlerinden biri de spor tutkunlarının vazgeçemediği egzersizlerden biri olan ‘Reformer’ yani aletli pilates. Reformer ile doğru nefes, doğru tempo, odaklanma ve akıcı hareket ilkelerine uyarak, dengeli bir bütünlük sağlayabilmek elinizde… Tüm dünyada yaşam standartlarının değişmesi ve hızla yayılan sağlıklı yaşam trendi, spor konusunda da kendisini göstermeye başladı. Peki, nedir bu Reformer? Vücudu kendi sınırları içinde doğru esnetmeyi sağlayan Reformer, sadece belirli kas gruplarını şişirip büyütmüyor, esnetip uzatarak kuvvetlenmesini sağlıyor. Aynı anda birden fazla kas grubunu çalıştırdığı için daha hızlı ve kolay şekil alınabiliyor. Egzersizler vücut ağırlığı kullanılarak yapıldığından kaslar güçleniyor. Reformer aletinin tasarımdaki hesaplamaları sayesinde ise eklemlere yük binmesi engelleniyor.

Performans ve kondisyonda iyi seviyede olmayı sağlayan Reformer, vücudunuzu kontrol edebilmenizi sağlıyor. Çalışırken yaşanılan boyun ağrıları, eklem ağrıları ya da klavye kullanmaktan oluşan ağrılar, Reformer egzersizleriyle son buluyor. Vücuttaki tüm kas gruplarının aynı anda ve eşit düzeyde çalışmasını sağlayan Reformer, diğer tüm egzersiz aletlerinden farklı olarak vücudu kuvvetlendiriyor ve sakatlanmayı en aza indirerek güvenli olma özelliğini koruyor. Pozitif Enerji Spor Merkezi Kurucularından Buse Levent, “Reformer üzerinde egzersiz yaparken amaç güç kazanmaktır. Vücudu kendi sınırları içinde doğru şekilde esnettiğinizde ve doğru nefes, doğru tempo, odaklanma ve akıcı hareket ilkelerine sadık kaldığınızda, sağlıklı bir bedenle rahat yaşam sürebilirsiniz. Hem sağlığınızı korumak hem de görüntünüzü güzelleştirmek için düzenli ve yeterli şekilde spor yapmanız gerekiyor” diyor.

HILLSIDE CITY CLUB EĞİTMENLERİYLE ‘MOBİL’ SPOR
Sağlıklı yaşam için egzersize ihtiyaç duyan herkes artık Hillside City Club’ın geliştirdiği Hillside FITTUBE uygulamasıyla form tutuyor. Kolay kullanımıyla dikkat çeken uygulamada yer alan videolar, Hillside eğitmenleri tarafından hazırlandı. Uygulamanın tamamı ‘gym’ hareketlerinden oluşuyor. Ekipmana göre ya da kas gruplarına göre egzersizler kategorilere ayrılabiliyor. Göğüs, omuz ya da karın; hangi bölge çalıştırılmak isteniyorsa arama sekmesine yazılıyor ve böylece uygulanması gereken tüm hareketler ekrana geliyor. Hillside FITTUBE’da toplam 264 egzersiz bulunuyor. Her videoda yapılacak hareketlerin isimleri ve bunların uygulama şekli gösteriliyor. Ayrıca dikkat edilmesi gereken noktalar da detaylı bir şekilde anlatılıyor. Uygulama sayesinde kişisel antrenman programı aksatılmadan tatilde, seyahatte, kısacası istenilen her yerde spor keyfi kesintisiz devam ediyor. Hillside FITTUBE’un iPhone, iPad ve Android uygulamaları mevcut. Ayrıca, tüm videolara Youtube Channel üzerinden erişebilmek mümkün.