İŞ YAPIŞ STİLLERİMİZ DEĞİŞİYOR

Giyilebilir teknolojilerin hem günlük hayatımız hem de iş yaşantımız üzerinde giderek daha çok söz sahibi olduğu bir dönemdeyiz. PwC’nin giyilebilir teknolojilerin geleceğini yansıtan araştırmasının sonuçları da bu savı destekliyor. 2020 yılına kadar çalışma ortamlarında 75 milyon giyilebilir cihazın kullanılacağını öngören bu araştırmaya göre, 2018’de ise 2 milyonun üzerinde çalışan, giyilebilir teknoloji ürünlerinden faydalanacak. Bu durum, giyilebilir teknolojilere yönelik farkındalık yaratan inovatif girişimlerin hızla artmasını tetikleyeceğe benziyor.

Hayatın kolaylaştırılması hedefleniyor 
Giyilebilir teknolojiler, geleceğin iş ortamlarını ve iş-yapış stillerini önemli ölçüde değiştirecek. Bu alana yönelik dinamik girişimlerle iş süreçlerinde verimliliği artırmak, iş kazalarını minimuma indirmek, maliyetleri azaltmak ve çalışanların farklı kabiliyetlerini geliştirmek hedefleniyor. Örneğin; giyilebilir teknolojilere sahip bir çalışan, çok ağır iş koşullarında bu teknolojilerden faydalanarak hem sağlığını hem de bedenini, kullandığı cihazlar aracılığıyla kontrol altında tutabilecek. Giyilebilir teknolojilerin verimli kullanıldığı şirketlerde çalışanlar, merkez ofisler ve diğer çalışma arkadaşlarıyla da çok daha yakın bir bağlantı kurabilecek. Böylece acil yardım gerektiren durum ve müdahaleleri en hızlı şekilde gerçekleştirebileceğiz. Şirketler şimdiden çalışanlarının iş ortamındaki güvenliğini sağlamak için giyilebilir teknolojilerden yararlanmaya başlamış durumda. Bu konuya verilebilecek en başarılı girişimlerden biri de Hyundai’nin Exoskeletons denilen giyilebilir dış iskeletler üzerinde çalışması. Özellikle yürüme yeteneğini kaybetmiş insanlar için bir ulaşım aracına dönüşecek olan giyilebilir robotlar, bu insanların yardım almadan yürümesine ve ayakta durabilmesine olanak sağlayacak.

İnteraktif tırnak ve giyilebilen entegre devreler 
Giyilebilir teknolojiler açısından en dikkat çeken girişimlerden biri de, İngiltere’deki bir sanat kolejinde takı tasarımı eğitimi alan Lucie Davis’in imzasını taşıyan interaktif tırnak… Taşımacılıkta abonman kart kullanan kişilerin kart arama sorunlarına çözüm üretmek amacıyla interaktif bir tırnak tasarımı geliştiren Davis, bu girişimiyle hedef kitlesine artık karta gerek kalmadan ellerini kart okutma cihazına yaklaştırarak ödeme yapma imkânı sunuyor. Biohacking ve insan bedeninin modifikasyonu, ‘şeylerin interneti’ ile hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. Wisconsin ve Madison üniversitelerinden oluşan bir takım, dünyanın en hızlı esneyebilen ve giyilebilen entegre devresini üretmeye başladı. Böylece artık insanlar birbirine daha çok bağlanacak ve dünyadaki internet hızını daha da hızlandıracak. Zhenqiang Jack Ma tarafından yürütülen projenin asıl amacı ise özellikle biyomedikal alanda yapılan giyilebilir ürün kapasitesini artırmak. Bu tasarım, 5G olarak anılan kablosuz geniş bant teknolojisini kullanan yeni jenerasyonun avantajlarını kullanıyor.

Çok hareket edenlere özel
Giyilebilir teknolojinin giysilere entegre olduğu ürünler de görmeye başladık. Google I/O etkinlikleri sırasında detayları anlatılan ‘akıllı ceket’ projesi, ünlü giyim markası Levi’s ile birlikte sürdürülüyor. Google I/O’da duyurulan akıllı ceket projesiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Project Jacquard adlı yeni yaklaşımla birlikte Google, giyilebilir teknolojiler konusunda inovatif çözümler üretmeyi hedefliyor. Bu kapsamda geliştirilen akıllı kumaş; dokunmaya ve baskıya duyarlı biçimde çalışıyor, aynı zamanda görüntü birimi olarak da kullanılabiliyor. Kumaştan üretilen ilk ürün olacak olan Commuter adlı akıllı ceket, normal bir Levi’s ceket görünümüne sahip. Ama iletken bir kumaşa sahip olduğu için farklı alanlarda kullanılacak. 2017 içinde piyasaya sürüleceği müjdelenen bu ceketin, günlük hayat sırasında yoğun biçimde hareket eden kişiler için faydalı olacağı açıklandı. Ceketin kol bölgesinde telefon, müzik çalar ve harita uygulamaları yönetilebilecek. Bluetooth teknolojisi ile bağlantı kuracak akıllı ceket, yıkanabilir özellikte olacak. Commuter adlı ceketin benzerlerinin de kısa sürede ortaya çıkması bekleniyor.