İSA APAYDIN, UIC BAŞKAN YARDIMCILIĞINA SEÇİLDİ

İSA APAYDIN, UIC BAŞKAN YARDIMCILIĞINA SEÇİLDİ

TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İsa Apaydın, Uluslararası Demiryolları Birliği’nin (UIC), 01 Aralık 2016 tarihinde Rusya’nın St. Petersburg şehrinde gerçekleştirdiği 89. Genel Kurulu’nda Başkan Yardımcılığı görevine geldi.

Apaydın, dünya çapındaki demiryolu kuruluşları arasında işbirliğini geliştirmek ve demiryolu taşımacılığının gelişimi ile ilgili her türlü faaliyeti yürütmek üzere kurulan UIC’nin Başkan Yardımcılığı görevine oy birliğiyle seçildi. Apaydın’la birlikte Türkiye’den ilk kez bir yönetici, 1922 yılında kurulan ve genel merkezi Paris’te bulunan UIC zirvesinde görev aldı.

Demiryolları alanında dünya çapındaki en büyük organizasyon olma niteliği taşıyan UIC’nin 5 kıtadan 195 üyesi buluyor. Birliğe, entegre demiryolu şirketleri, altyapı yöneticileri, demiryolu veya kombine taşımacılık işletmecileri, çeken-çekilen araçlar ve cer leasing şirketleri ile hizmet sağlayıcıları gibi kuruluşlar üye olabiliyor.

Apaydın, UIC Orta Doğu Bölgesel Kurulu’nun da Başkanı
UIC’nin Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu olmak üzere 5 adet Bölgesel Kurulu bulunuyor. TCDD, 2007 yılından itibaren Orta Doğu Bölgesel Kurulu’nda (RAME), 2008 yılından itibaren de Avrupa Bölgesel Kurulu’nda üye olarak yer alıyor. UIC Başkan Yardımcılığı görevine seçilen TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 3 Haziran 2016’da da İstanbul’da gerçekleştirilen UIC Orta Doğu Bölgesel Kurulu (RAME) Başkanlığı görevine seçilmişti.