İstanbul Banliyö Hattı Mart Ayında Hazır

İstanbul Banliyö Hattı Mart Ayında Hazır

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 43 istasyondan oluşan, 76,6 kilometre uzunluğundaki Gebze-Halkalı İstanbul Banliyö Hattı’nın devam eden test sürüşlerine katıldı.

Burada yaptığı açıklamada Turhan, Marmaray’ı da içinde bulunduran bu proje tamamlandığında hem metro hatlarının hem yüksek hızlı tren hatlarının hem de yük treni hatlarının birbirine entegre olacağını belirtti. Turhan, “Marmaray’ı da içinde bulunduran 13,6 kilometrelik kesimi daha önce hizmete açmıştık. Şimdi de 19,2 kilometresi Avrupa’da, 43,8 kilometresi Anadolu’da olmak üzere 63 kilometrelik kesimin yenileme çalışmalarını tamamlamak üzereyiz.” şeklinde konuştu.

“13 istasyonda 16 metro ve tramvaya bağlanacak”

Turhan, Gebze-Halkalı arasının 3 hat, boğaz geçiş kesiminin 2 hat olacak şekilde demir yolunu yaptıklarını ifade ederek, 2 hat üzerinde kent içinde Marmaray ile bütünleşik şekilde banliyö işletmesi yapılacağını söyledi. Hızlı trenlerin Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı’da durabileceğini belirten Turhan, YHT’nin Konya’dan Söğütlüçeşme’ye 4 saat 45 dakikada; Konya’dan Halkalı’ya 5 saat 15 dakikada; Ankara’dan Söğütlüçeşme’ye 4 saat 30 dakikada; Halkalı’ya ise 5 saatte ulaşabileceğini anlattı.

“Martın ilk haftasında açılışa hazır hale getireceğiz”

Banliyö ve hızlı tren hattının işletmeye alınması noktasında istasyonlarda mimari sonlandırma çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Turhan, test ve devreye alma işlerine başladıklarını ifade etti. Turhan, “24 saat esaslı olarak SAT4 ve deneme işletmesi testlerini yaparak hattı mart ayının ilk haftasında sinyalli ve sertifikalı şekilde açılışa hazır hale getirmeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.