İSTANBUL FİLMLERİ BU KİTAPTA!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘İstanbul’un Yüzleri Serisi’ kapsamında şehrin tarihinin iz düşümü olarak nitelendirilen, İstanbul’un 100 filmini tek kitapta bir araya getirdi.

İstanbul’un 100 Filmi araştırmacı- yazar Semra Kır tarafından yayıma hazırlandı. Türk sinemasının 100. yılına armağan edilen kitapta, Galata Köprüsü’nden İstanbul Boğazı’na, Adalar’dan Rumeli Hisarı’na, Kapalı Çarşı’dan Haydarpaşa Garı’na, Adalar’dan Eminönü’ne, Balat’tan Beyoğlu’na uzanan ve eşsiz güzelliğiyle birçok filmin doğal dekoru olan kentin sinema sanatı içerisindeki serüveni ele alınıyor.

Türk sinemasının başlangıcından bugününe, şehrin bir anlamda hafızasını oluşturan çok sayıda film arasından 100 filmlik bir seçkiden oluşan kitapta, her film künye ve konularıyla ele alınıyor, afiş ve fotoğraflara yer veriliyor. Kitapta ayrıca her filmin İstanbul’da hangi mekânlarda geçtiği, kenti nasıl ele aldığı da anlatılıyor.

Yeni filmler de var
Kitaptaki 100 film sadece geçmişe odaklanmış değil. Günümüze dair örneklerin de yer aldığı kitapta, Galata’yı ana mekân olarak alan ‘Uzak İhtimal’, Eminönü’nü hiç olmadığı kadar sakin gösteren ‘Üç Maymun’, Topkapı Sarayı, Haseki Külliyesi, Galata Mevlevihanesi gibi tarihi yapılarda geçen ‘Dinle Neyden’, İstanbul’un pek çok semtinin kullanıldığı ‘Anlat İstanbul’, havadan çekilen görüntülerle tam bir İstanbul şöleni yaşatan ‘Organize İşler’ yer alıyor.