İstanbul Havalimanı Büyümeye Devam Ediyor

İstanbul Havalimanı Büyümeye Devam Ediyor

Türkiye’yi havacılıkta zirveye taşıyan İstanbul Havalimanı’nda 3. pist çalışmalarımız hızla sürüyor. Yakın zamanda hizmete alınması planlanan 3. bağımsız pist ile İstanbul Havalimanı, bu sayıda pist ile bağımsız paralel operasyon yapabilen Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise Amsterdam’dan sonra ikinci havalimanı olacak.

Ancak bununla birlikte dünyada ABD dışında herhangi bir ülkede uygulanmayan ‘üç piste eş zamanlı iniş’ uygulamasının da İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı başlattık. Bu sayede Türkiye’nin dünyaya açılan yeni kapısı olan ve teknik özellikleri bakımından dünyanın birçok havalimanından ayrışan İstanbul Havalimanı, bağımsız 3 pisti ile yolculuk deneyimi noktasında da önemli bir rahatlama sağlayacak.

3. pist faaliyete geçtiğinde İstanbul Havalimanı, 3 bağımsız pist ve yedek pistlerle 5 adet operasyonel piste sahip olacak. Yeni pist sayesinde hava trafik kapasitesi saatte 80 uçak kalkış-iniş sayısından 120’ye çıkarken, havayollarının slot esnekliği de artacak. Ayrıca iç hat uçuşların opere edildiği piere yakın bir konumda olan 3. pistin tamamlanması ile birlikte mevcut taksi süreleri de %50 azalacak. Başlangıçta 3 pistin farklı kombinasyonlarda kullanılmasını planlıyoruz. Daha sonra ise trafik ağırlığına göre bazı pistler kalkış, bazı pistler iniş ya da iniş-kalkış amacıyla kullanılacak. Bu yöntemle saatlik iniş ve kalkış yapabilecek hava aracı sayısında önemli ölçüde artış sağlanacak.

Her geçen gün büyümeye devam eden İstanbul Havalimanı, tam kapasitesine ulaştıkça her zaman söylediğimiz gibi ülkemizin önündeki 20 yıllık büyüme hikâyesinin en önemli itici güçlerinden olacaktır. İstanbul’un yanı sıra Asya ve Afrika’nın ihtiyacını karşılayacak ve İstanbul’u uluslararası havayolu pazarında hak ettiği konuma getirecektir. Avrupa ve Asya-Pasifik coğrafyası başta olmak üzere tüm dünyada en önemli dağıtım merkezlerinden biri halini alacaktır. İstanbul, İstanbul Havalimanı ile aynı Fatih Sultan Mehmet zamanında olduğu gibi “çağını aşan” bir şehir olacaktır.

İyi yolculuklar…

M. Cahit TURHAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı